Astabil 7555 s velkou nesymetrií střídy

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#31 Příspěvek od Mahoney »

Ta první je z Lio Nano, ta druhá z Magic Baru.

Tou první jsem si celkem jistý, u té druhé úplně nevím, ale vzhledem k údajům a k tomu, že vnitřní zapojení je úplně stejné (podtlakový snímač s integrovanou elektronikou, která to na těch 3V prostě "ustřihne" a při potažení začne blikat LED, indikující cigaretu jako vykouřenou) to vypadá nadějně i zde.

U nějaké nabité změřím proud do spirály, ale obecně to budou docela schopné články (vzhledem k velikosti).
Přílohy
Magic Bar
Magic Bar
Lio Nano
Lio Nano

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#32 Příspěvek od Kremik »

Skoušel jsem to. Dá se normálně nabít. Taky mě to překvapilo.

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#33 Příspěvek od Mahoney »

Aktuálně do té první liju 100 mA a je úplně studená (mám hromadu "vysílačovek" 1000 mAh, a ty byly při 100 mA vlažné a 200 mA vůbec nedávaly, to už byly horké). Tipuju, že 0,5 C v pohodě unese, na 1 C jsem docela zvědavej.

Až za hodinu donabíjím tu první (nabíjím je jen proudem na 4 V, tj. asi na 80 % kapacity… dá se to podle webu rcmodely.cevaro.sk použít jako store režim), zkusím tu druhou.

Abychom nebyli úplně OT:
Celeron píše:Tak jsem zjistil, že je to celý bezpředmětný. Ty tlačítka jsou slízávaný multiplexně, takže jsou na nějakým od země "postrčeným" potenciálu.
Jsi si jistý, že ta tlačítka jsou snímána multiplexně, a ne analogově (rezistory různých hodnot + AD převodník)?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#34 Příspěvek od Celeron »

Mahoney píše:Jen tak pro zajímavost, když tě někdo podaruje vykouřenou elektronickou cigaretou
Nějak nechápu, co maj společnýho baterky z elektronický cigarety s prodloužením doby zobrazení displeje odměřování. :roll:

Možná že na to půjdu jinak. Na netu je k těm pravítkům co mám, Arduiňáckej bastl, co všechny tři osy cpe přes modrozub do Androidního šmatlafouna. Umí to hromadu věcí, co samostatný jednoduchý odměřování neuměj, třeba SW náhradu otočnýho stolu na frézku, různý sčítání a odčítání os, najíždění na předem nastavený souřadnice a nevím co všechno dalšího.
Jen aby zase nebyl problém se zhasínáním šmatlafouna. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#35 Příspěvek od Mahoney »

Asi tak nějak to, že jste řešili výdrž baterie, ne? Jestli nechceš řešit elektroniku a její spotřebu "na hardcore", můžeš dát nabíjecí baterku.

Díval ses osciloskopem na tu klávku, že víš najisto že je skenovaná multiplexně?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#36 Příspěvek od Celeron »

Baterka je v pohodě, mám tam odpojení baterky mimo práci na mašince. Navíc tam bastlit nějaký propojování pro externí baterku, to by se musely vrtat díry do futrálu, propojovat 3 displejový jednotky a dělat to v prostoru kde je kovovej prach, špóny, emulze, to není to pravé ořechové.
Displej není pravej klávesnicovej multiplex ale vypadá to, že každý tlačítko je cyklicky slízávaný jen pár milisekund. Těch cca 38 mS, jednou za 8 sekund co mi lezlo z 7555 bylo málo, nejspíš se slízávání netrefovalo do těch 38mS. Natáhl jsem 38 ms na 250 mS a už to oblbování tlačítka chodí a displej svítí stále. Delší čas dát nelze, pak se nečtou další tlačítka, nejspíš tam je čekačka na uvolnění tlačítek. Asi je jedno, že se některý slíznutí netrefí, další pulz přijde za 8 sekund a každej přijatej impulz prodlouží dobu svitu o 3 minuty.
Musím ale dát za pravdu Termitovi, 7555 žere 68 uA, což je srovnatelný s celým odměřováním. To je dohromady přes 150uA a to už je dost. Když teď vím, že je to funkční, tak pořídím některej z těch nízkopříkonových časovačů, co tu doporučoval.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#37 Příspěvek od Mahoney »

Já se radši ani neptám co je to za mašinu, že je tam čínský bateriový odměřování, který není s ničím spojený :D

Co furt máš s těma milisiemensama?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#38 Příspěvek od Celeron »

Mahoney píše:Já se radši ani neptám co je to za mašinu, že je tam čínský bateriový odměřování, který není s ničím spojený :D

Co furt máš s těma milisiemensama?
Hračkoidy za 40-100 tisíc z Promy.

Nojo, máš pravdu, vodivost u časovače je blbost. Ale budeš se divit, na mým HP paměťáku je časovka taky se symbolem uS a mS.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#39 Příspěvek od termit256 »

To vypinani baterie mas udelane jak? Pres to puvodni on/off tlacitko? Chci delat neco takoveho na suplery kde mne sere ze s ni zmerim sroubek jednou za mesic a za tri mesice je vybita baterka. Jen se mi tam i z duvodu jez jsi uvedl (bordel/prach) nechce cpat prepinac a stejne by se tam nejspis zadny nevlezl. Ty levne suplery zerou prakticky stejne at je displej zaply nebo vyply (meri i pri vyplem displeji), coz ale nepotrebuju. Tak mam v planu vymyslet reseni ktere by melo zanedbatelnou spotrebu. Maximalne radech desitek nA.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od PotPalo »

Dať dnu jazýčkové relé, a z vonka by sa zapínalo priložením malého magnetu?
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#41 Příspěvek od Mahoney »

Taky mám doma takovou šupleru, donesla mi ji bývalá žena z jednoho nejmenovaného obchodního řetězce s potravinami… Tehdy jsem si ji přál. Vzdal jsem to s ní. Krom toho, že to člověk potřebuje "jednou za uherák" a tehdy je to vybitý přesně jak píšeš, došlo ještě navíc k tomu, že i když jsem to měl v relativně slušných pokojových podmínkách v domácí pracovně, časem zkorodoval ten čínský nerez přesně ve vodící drážce, takže šuplera jde obtížně posouvat a neměří přesně (pokud tedy náhodou měří, protože jak se nafoukla baterie, poškodila to plastové víčko, které už nedrží baterii novou). O celkové přesnosti zpracování radši ani nemluvit, je to celé prohnuté i zkřížené, a to jsem s tím měřil asi dvakrát.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#42 Příspěvek od termit256 »

Ja to pouzivam tam kde neni treba merit prilis presne, kdyz merim tloustku drevene desky, nebo prumer lesenarske trubky nemusim kupovat mitutoyo za 5 litru, spis ocenim kdyz jich mam vic a je vzdy nejaka pri ruce a nemusim se trapit ze jsem ji nekam zalozil nebo mi na ni spadlo kladivo. Jen ty baterie mne neskutecne serou a koukam ze nejsem sam :-)
Az se mi podari neco vymyslet, hodim to sem.
Magnet s jazyckem je u suplery z mech. duvodu nepouzitelny.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#43 Příspěvek od Celeron »

termit256 píše:To vypinani baterie mas udelane jak? Pres to puvodni on/off tlacitko?
Do odměřování (kopie iGaging), co mám, se v pohodě vešel mikropáčkáč, viz fotka. Tím se dovnitř žádnej bordel nedostane.

Úhloměrmá baterkový šuple, stačí ho za ten caplík pod tlačítkem ON/OFF nepatrně vytlačit z těla displeje a baterka se odpojí.

Do většiny šuplér jde použíttahle super∏čovina z platoslintu.

Proč dělat jadernej výzkum tam, kde to jde jednoduše ojebat? :lol:
Přílohy
vyp1.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#44 Příspěvek od Celeron »

Termite, študoval jsem datašít tý TPL5111 a přiznám, že z toho nejsem moc moudrej. Dělal jsi s tím něco?
Předpokládám, že to musí jet ve funkci časovače EN/ONE_SHOT= H, tak to bude cyklicky posílat na DRVn H pulz (délky daný odporem mezi zemí a DELAY/M_DRV) zkrácený o 50 ms. Pokud do toho nevstoupí signál DONE, tak po uplynutí času DRVn spadne na 50 ms do L a znova přejde do H na dobu danou odporem. To by bylo asi to co potřebuju, akorát v inverzi.
Jenže nějak nerozumím tomu, jak se to chová po zapnutí napájení. Všude se tam píše o startu od zapínacího tlačítka. Jenže já tam nic takovýho nemám. Potřebuju, aby se nastartovalo hned po připojení VDD.
Asi budu muset vyhodit 2 stovky a nechat si poslat na zkoušku modul s TPL5111 od Botlandu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#45 Příspěvek od JirkaZ »

Celerone, můžeš si zkusit hrát tady (nebo zkrácená URL tady).
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“