Atenuátor

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#31 Příspěvek od Celeron »

Díky za tip. Kdybych věděl, že to bylo někdy uveřejněný, tak bych do toho šel. Relátka GME stále má, ale pouze v Brně a Ostravě. A Buček má plošáky. Spínání bych udělal cvičně přes Arduino s n-kodérem a oledem s možností volby kroku při zvyšování útlumu po 1, 5 a 10 dB.
Akorát je mrzutý, že u těch relátek podle autora po pár letech švejkujou kontakty. Izostat stačí párkrát "prošoupnout" zapnutím a vypnutím a je zase zdravej.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#32 Příspěvek od JirkaZ »

Celeron píše:...Akorát je mrzutý, že u těch relátek podle autora po pár letech švejkujou kontakty.
Když to chceš ovládat z MCU, tak přece není problém napsat cosi jako "servisní rutinu", která na zmáčknutí tlačítka "procvičí" všechna relé třeba řádově stokrát. A kdyby to bylo dostatečně rychlé (spíš něco jako "zavrčení"), tak si myslím, že by to mohlo víc přispět k očištění povrchu kontaktů, protože se v tom pohybu projeví zároveň cosi jako rezonance.

Koneckonců většina kontaktů je dělána tak, že při dotyku se zároveň trochu smýkají a tím se čistí...

Jo a možná bych tam místo toho PRCáka strčil ten Panasonic, co uvádím výše.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#33 Příspěvek od EKKAR »

Na to procvičení kontaktů relátek bych přes ně pustil i pár mA proudu, aby se skutečně přes ty dotykový plošky převáděl určitej výkon, ne jen v podstatě napěťovej signál na vysoký imprdelanci. Nějakým nf generátorem, třeba s blbým MBA810 zapojeným se zpětnou vazbou jako výkonovej sinus-generátor třeba jen 1kHz, relátkem odpojit atenuátor od výstupu toho vf generu, aby mu ten "čisticí" signál neublížil, naopak výstup dalším relátkem přepojit na nějakej odpor, kterým se nadefinuje výkonová zátěž atenuátoru, a klidně bych tuhle vteřinu-dvě trvající "procvičovací a čisticí" rutinu zadal do startovací sekvence řídícího procíku - aby to udělalo po každým zapnutí generu, pokud by se to řízení teda už uskutečňovalo nějakým naprogramovaným švábem - prostě jako když bootuje PC a dělá si check všech periférií, tady by řídící program než ukáže "ready" zapnul na pár vteřin čištění kontaktů relátek atenuátoru ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od forbidden »

To procvičení kontaktů relé jsem viděl na nějakým laboratorním měřáku. Už nevím, jestli to byl kalibrátor, nebo něco jinýho, ale zaujalo mě to.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já jsem k tomuto hodně skeptickej. A u toho izostatu, pokud se prodře povrchová úprava kontaktů, tak je to konečná.

Jo test po zapnutí, to je něco jinýho. Asi to vypadá stejně, jen to dělá jiný věci a patrně to i něco měří. Třeba takovej profi tester na kontrolu medicínských zdrojů, ten po zapnutí klape jak datel v říji na větev. A že tam těch pidirelátek je...

Ráno mně ten blbec bušil do komína u pidiudírny. To byl rachot jak z kovošrotu... :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#36 Příspěvek od Celeron »

JirkaZ píše: Jo a možná bych tam místo toho PRCáka strčil ten Panasonic, co uvádím výše.
Tak s tím Panasonicem, co jsi dával odkaz, bych zrovna ∏ článek neudělal. :)
SPDT – Single Pole Double Throw - Relé s jedním přepínacím kontaktem.
Jasně, musí být DPDT – Double Pole Double Throw - Relé se dvěma přepínacími kontakty. Takže https://cz.rs-online.com/web/p/signalova-rele/8154855 Vypadá to, že na plošák z PE1/2010 by mělo pasovat.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#37 Příspěvek od JirkaZ »

Já jsem fakt nehledal shodu až do úrovně zapojení/kombinace kontaktů, dokonce jsem ani neřešil rozměry.

Předpokládám (a koukám oprávněně), že inteligentnímu člověku stačí vodítko...

Edit: a teď koukám, že jediný rozdíl mezi mým a Tvým typem je napětí cívky (jinak jsou oba DPDT)...
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#38 Příspěvek od Celeron »

Omlouvám se, jak jsem hledal toho 12V Panasonica tak jsem se asi překoukl na jinýho v provedení SPDP. Rychlejší ruka než hlava. :oops:
Otázka je, jestli ty Panasonicy budou kontaktově opravdu násobně lepší...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#39 Příspěvek od barnodaj »

Abyste nakonec nezjistili, že všechna ta relé vyrábí fabrika v Jindřichově Hradci. Kolega tam odešel dělat údržbáře a povídal, že dělají Omron, Siemens a ještě nějaké další značky...

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#40 Příspěvek od barnodaj »

A potom jsou ještě integrované analogově řízené atenuatory, třeba: https://cz.mouser.com/datasheet/2/609/H ... 122601.pdf
a nejsou ani moc drahé, tento má Mouser.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#41 Příspěvek od Celeron »

To jsou mi věci, co se človek dozví, když ve VF nic 30 let nedělal. :oops:
Zajímavý. Díky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#42 Příspěvek od HF_Tech »

U těch integrovaných attenuátorů pozor na dovolený výkon. Není to zrovna součástka určená na výstup generátoru.

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#43 Příspěvek od barnodaj »

Máš pravdu, toto jsem tady dal už jenom jako zajímavost, vstupní výkon většiny integrovaných atenuátorů je někde kolem 21 dBm. Ale třeba Skyworks vyrábí i atenuátory se vstupním výkonem 1W...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#44 Příspěvek od Celeron »

Tak mi včera dorazily od Bučka plošáky a z GME 1% 1206 odpory, relátka a jiný hnidoidy na atenuátor z PE1/2010. Dneska jsem to popájel a zachlívkoval do pocínovanýho 0,3 mm plechu. Zítra to zkusím na NF generu a milivoltmetru a pokud to bude OK tak zavíčkuju chlívky.
Akorát jsem si nějak pozdě uvědomil, že ty relátka jsou spínaný proti zemi a pokud chci těch 8 relátek ovládat výstupním portem arduina, tak tam budu muset vymrsknout PNP trandy z 12V do relátek. Ideální by byl šváb alá ULN28xx ale v opačný polaitě. Jenže hledám a nenacházím... UDN2580 a TD62783 se už pár let nedělá. Tak asi namastit z trandů a nebo tuhle Toshibu?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#45 Příspěvek od barnodaj »

Taky by šlo upravit plošný spoj (třeba malou kotoučovou bruskou, takovou tou modelářskou, proškrábnout) oddělit tu část s vývody cívek relé, otočit paralelní diody u cívek a můžeš spínat proti plusu. Ale nevím se takhle může na bastlírně radit!

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“