Výroba a následný prodej elektrického zařízení

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#31 Příspěvek od EKKAR »

Cust píše:Jo, Karle, ale to je dobré na testy. Do profi audia bych to tak dělat nechtěl... I když, viz vlákno o kytarovém mrvítku. Tam byl ten střed vyroben luxusně. :lol:
Viděl jsem několik zapojení od jednoho autora amatérskejch audiozařízení, kde byl umělej střed vytvořenej pomocí odporovýho děliče POSÍLENÝHO VÝKONOVÝM OPERÁKEM - ten výkonovej operák byl v daným případě dederónskej audiozešilovač A2030D napájenej přes dvě 15V výkonový zenerky z nesymetrickýho zdroje 65V. V non-invert vstupu střed děliče 10k+10k z 0,1% odporů, blokovanýho 10µF tantalama paralelně s 10nF keramikou, výstup natvrdo propojenej s invert-vstupem. Napájení blokovaný 2x1000uF/63V paralelně 2x100n keramika proti svýmu vlastnímu výstupu. Trošku se to hřálo, ale nic co by nezvládnul 2mm tlustej kus Alu plechu 20x70mm pro integráč a dva 10x70mm na obě zenerky, všecky zohejbaný do "U" a utažený k futrálům maticema. Rozdíl symetrie lepší než u symetrickýho trafa, rušivá střídavá složka prakticky žádná, bo to bylo napájený přes schottkyho diody z hlavní filtrační kapacity zesáku ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#32 Příspěvek od Hill »

Na odběr toho preampu by stačilo vytvořit střed i méně výkonným operákem, něco, jako jsem použil u milivoltmetru. Případně posílit dvěma komplementárními tranzistory, podle toho, co by vyšlo menší, než A2030, která má zbytečně nevyužitou proudovou rezervu. A typicky 50 mA klidového odběru A2030 taky není zrovna málo.
Naposledy upravil(a) Hill dne 25 kvě 2023, 21:25, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#33 Příspěvek od ransom »

Osvědčená řada zapouzdřených DC-DC převodníků. Stabilní, slušně odfiltrované, spolehlivé. Kluci na Slovensku je používají s přidanou LC filtrací do HigEnd D/A převodníků. Pro napájení stačí jakýkoli tovární zdroj 24V.
Honil jsem s tím sluchátkáč nebo Actidamp. Bez výhrad.
Přílohy
IMG_20230525_211605312.jpg

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#34 Příspěvek od Cust »

Jo jasně a s tím vykonovým zesilovačem to utáhne hodně. Použiju raději ten AC adaptér a dvě diody.
pesve píše:Takto to dělají v Austrálii:
https://sound-au.com/project05-mini.htm
No, s tím bych se teda nechlubil. Pro preamp bez nároku na kvalitu to samozřejmě běhá, jen to počítá se dvěma sekundárama.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#35 Příspěvek od Cust »

Pánove, myslím, že zdroje umím. A moc dobře. Včetně Traco modulů. Fakt jedu na step up, step down, cuk, lineáry, dc-dc galvanicky oddělené se zpětnou vazbou i bez, nábojové pumpy, ...
Mě šlo o to jaké jsou pravidla, když udělám zařízení, které není selv/pelv.
Prostě co musím udělat zkušebny/úřady a co to stojí a kolik času to zabere...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#36 Příspěvek od EKKAR »

Hill píše:Na odběr toho preampu by stačilo vytvořit střed i méně výkonným operákem, něco, jako jsem použil u milivoltmetru. Případně posílit dvěma komplementárními tranzistory, podle toho, co by vyšlo menší, než A2030, která má zbytečně nevyužitou proudovou rezervu. A typicky 50 mA klidového odběru A2030 taky není zrovna málo.
Tak samozřejmě že do malýho stolního preampu s head-ampem nepotřebuje 2A operák k vytvoření virtuální země, ale stačil by mu nějakej nízkošum, třeba NJR4558 nebo i profláknutej NE5534 a komplementární pár BC556/BC546 s maximem pár desítek mA a kliďákem v řádu jednotek mA. Mně šlo o popis zapojení, který dělalo zem v divadelní audiomašině pro výjezdní představení s výkonem několikrát 100W - takže to zas nemoh bejt jen tak nějakej bastl za pětikačku ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#37 Příspěvek od Cust »

drát, Karle, drát bude vždy lepší...
zde nejde o funkčnost, ale o kvalitu

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#38 Příspěvek od rnbw »

Ked to ma byt nekompromisne hifi, tak tam nepatria ziadne spinane zdroje, menice, virtualne zeme.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#39 Příspěvek od EKKAR »

Pavle, kvalita za jakoukoliv cenu mi připomíná jednoho pedagoga z pera pánů Šimka a Grossmanna - onen okřídlenej výrok "nechci slevu zadarmo" ... Tady to je teda spíš obrácenej extrém, ale když tu virtuální zem právě v zájmu zjednodušení a co největší univerzality napájení používají u svejch zařízení třeba i Japíci, svůj koutek slávy si zaslouží. Neříkám, že ho ty musíš zrovna nutně používat - ale můžou se najít lidi, kterým bude k užitku.
Naposledy upravil(a) EKKAR dne 25 kvě 2023, 22:59, celkem upraveno 1 x.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#40 Příspěvek od Cust »

souhlas
ale já na to prdím, a pokud nebudu zahnán do kouta, tak se tomu vyhnu

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#41 Příspěvek od EKKAR »

rnbw píše:Ked to ma byt nekompromisne hifi, tak tam nepatria ziadne spinane zdroje, menice, virtualne zeme.
Kdyby to mělo bejt nejnekompromisnější hi-fi pro ultra hi-fi-pýra, tak to za a) bude celý zapojený v "áčku" a za b) nebude tam žádný napájecí trafo, ale jedině "čistý akumulátory" ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#42 Příspěvek od Hill »

Cust píše:...Mě šlo o to jaké jsou pravidla, když udělám zařízení, které není selv/pelv.
Prostě co musím udělat zkušebny/úřady a co to stojí a kolik času to zabere...
Proto ti navrhuji externí zdroj, hotový výrobek, za kterým SELV je.
U tvého výrobku pak půjde jen o EMC, protože bezpečnost nemusíš řešit. Při takovém napájecím napětí ti v Tróji ani ten výrobek během zkoušek nezničí. Jestli ho budou vůbec mít zájem nějak řešit.
Ale to se nejpřesněji dozvíš u nich.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#43 Příspěvek od Kvicala_r »

Třeba najdeš i lepší nabídku - ale mixáky to asi používají...

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#44 Příspěvek od Cust »

@Hill, jo už jsem dostal nalejvárnu po telefonu od OK2HAM...
moc mu děkuji za ochotu :wink:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#45 Příspěvek od Crifodo »

Jen tak pro zajímavost, kde se v audiu používají signálové mikrovolty??

Odpovědět

Zpět na „Poradna“