Programátor PIC

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od Jirka »

jankop píše:Znáš možnosti MPLAB? Tak to jsou možnosti PICKIT2. Zeptej se!
Mě by třeba zajímalo, jak konkrétně vypadá to ladění programu přímo v připojené aplikaci, o kterém jsem někde na webu četl.
Jaké procesory to podporují ? (předpokládám že 16F628A nebo 16F877 asi ne, spíš 16F88, ano?)
Když upravím program, jak se provádí aktualizace programu v procesoru, odstaruje se tlačítkem na PICKITu?
Když budu ladit program s LCD 16x2 znaků, které potřebuje na úvod inicializaci, tak přeci nemohu provádět ladění jen problémové části upraveného programu v aplikaci, protože by se LCD neinicializoval, nebo zůstane "nastavené" z předchozího spuštění?
*****

Uživatelský avatar
kortezhugo
Příspěvky: 37
Registrován: 09 led 2008, 01:00

#32 Příspěvek od kortezhugo »


Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od jankop »

Pokusím se odpovědět, přestože s PICKitem2 nepracuji. Ale obecný princip ICD (In Circuit Debugging) je stejný jako u ICD2. PICKIT byl původně vlastně programátor, schopnosti krokování programu jsou ale v poslední době rozšiřovány firmwarem a začínají se blížit možnostem ICD2. Když v MPLABu otevřeš okno Configure/Select Device, tak můžeš zvolit procesor. A zároveň je tam napsáno jestli ho dovede PICKit2 programovat a debuggovat. Jen pozor, je třeba sledovat také v pravém dolním rohu položku ICE/ICE Headers. Protože spousta procesorů jde krokovat jen ve speciální drahé a špatně dostupné verzi s přívlastkem ICD. To je případ třeba 16F628A. Ten je tedy vlastně pro ICD běžně nedostupný. 16F88, 16F87X mají ICD v sobě, já používám často na experimenty 16F819.
Tlačítko na PICKitu slouží myslím pro opakované programování, ale to je nepodstatné. Fukce jsou softwarově řízeny z MPLABu. Máš aplikaci, která musí splňovat určité předpoklady. V principu by měl mít programátor/debugger přístup k MCLR a ICSP CLK a ICSP DAT. Všechny nutné podmínky lze nalézt v helpu MPLAB. Je tam dokonce i kompletní schéma PICKIT2. Existují i určitá omezení v použitelné programové paměti apod. Je vhodné si to přečíst v Helpu pro konkrétní procesor. Bylo by to docela dlouhé povídání.
V modu debuggingu se nahraje spolu s tvým programem ještě speciální utilita a aktivuje s zváštní komparační registr. Pak můžeš procesor z MPLABu spustit a on pracuje v reálném režimu. Můžeš ho kdykoliv také stopnout. A pokud máš definován třeba výpis WATCH, tak se udělá a ty znáš obsah registrů a můžeš ho i modifikovat. Můžeš také definovat obvykle jeden breakpoint a tak si trasovat program dle potřeby. Můžeš také zvolit stejně jako v simulátoru režim animate a s nějakými omezeními krokovat program po instrukcích. Není to úplně dokonalé, ale efektivita práce je nesrovnatelná. Když zmodifikuji program, tak mohu nastavit MPLAB- Debugger, aby po překladu automaticky přeprogramoval procesor a třeba ho i spustil. Když zastavím procesor ručně nebo breakem, tak zůstane vše zachováno i při dalším spuštění, pokud to ručně nezměním.

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od Jirka »

Díky za objasnění problematiky.
Konstrukce s PIC se mi začínají rozrůstat a začínám cítit, že se současnou výbavou dlouho nevydržím. Ale mám trochu obavy, abych při přechodu na nový programátor/debugger neřešil spíš než program do PICky to, jak se s tím programátorem vlastně pracuje, protože mám o těchto vývjoových prostředcích zatím jen mlhavou představu. Nejsem totiž žádný profík přes programování.
*****

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od Jirka »

ANO píše:Nic neřeš nic nestav. Podívej se na www.tme.cz a zadej PICKIT a kup ho.
jankop píše:Znáš možnosti MPLAB? Tak to jsou možnosti PICKIT2. Zeptej se!
Jen tak pro info: už mám PICkit 2 Starter Kit. Tak ještě se naučit vyžívat všechny jeho možnosti a budu mít po starostech s JDM.
*****

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“