Zdroj EC 300X

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#31 Příspěvek od breta1 »

zkus tento zdroj s jinou základní deskou - vsadím boty, že půjde.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#32 Příspěvek od jandu »

Odložiť, možno časom príde nápad.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#33 Příspěvek od cabernet »

Nazdar majstri,

pripojim sa do tejto diskusie.
Mam zdroj Mercury KOB AP4350XA. Vadna poistka, primarne tranzistory C4106(nahradil som ich BU1508), primarne elyty(vymenene).
Po zapnuti naprazdno(zdroj ma uz predzataz), ide iba 5VSTDB, ostatne napatia chybaju. Elyty som meral aj menil, diody su OK. Riadiaci obvod je BAX86390328E.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#34 Příspěvek od jandu »

Tak tento riadiaci obv. nepoznám. Ale ako každý má mať výstup - budenie pomocných tranzistorov /aspoň predpokladám/ hľadaj v primárnom obvode prostredného transformátora. Ten má mať tri vývody - stred pripojený na cca 12-24V, a dva krajné vývody - na kolektor npn tranzistorov. Inšpiruj sa zo schém na stránkach Andrei Ronešovej: http://home.zcu.cz/~ronesova/index.php?menuitem=smps.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#35 Příspěvek od DolfiG »

Devo70 píše:Isiel v pohode 4 roky. Odrazu prestal fungovat. Mimo PC ide (skratovany PS_ON na GND).
Napatia drzi aj pri zatazi. 5VSB ok. Nevidno nic spalene, kondiky niesu vydute. Asi problem v obvode PowerGood? Poradte ludia
Hrdosť servisáka treba nechať v kúte, kúpiť trochu slušný zdroj a jednoducho ho hneď na začiatku vymeniť. Opravovať sa to absolútne neoplatí, (zabitý čas, spálený benzín pri zháňaní súčiastok, ...). A aj po "úspešnej" oprave to môže byť potenciálny zdroj problémov.

Priznajme si, že asi jednotky % sú poruchy spôsobené vadnými súčiastkami v korektnom zapojení a zbytok porúch sú chyby konštrukčné. (Sem patrí aj výber súčiastok s mizernou spoľahlivosťou/ životnosťou !).

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#36 Příspěvek od Devo70 »

To DolfiG: Servisák niesom, hoci do elektroniky príležitostne šprtám už veľmi dlho (do PC komponentov len krátko). Druhý zdroj som kúpil už dávno, hneď ako sa tento pokazil a už som musel opravovať aj ten nový. Pôvodný chcem mať v zálohe pre prípad potreby.


Opakujem, že nie vždy sa zdroj rozbehne. Referenčné napätie na vývode 14 je 5V, teda je ok.

- ak sa nerozbehne, len mykne ventilátorom
TL494 vývod 4 3,75V

- ak sa rozbehne
TL494 vývod 4 0,08V
12V vetva 13,48V naprázdno
5V vetva 5,76V naprázdno
3,3V vetva 2,74V naprázdno

Vyzerá to na napätia na hranici, alebo za hranicou tolerancie.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#37 Příspěvek od jandu »

To Devo - schému máš? Ak nie, mám tu nejaké, napíš aký je to zdroj a prípadne aj osadenie /TL494 viem/, ale či je tam dvojitý alebo štvoritý komparátor. Potom možno niečo prekonzultujeme.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#38 Příspěvek od Devo70 »

Mám schému z EC200X z Andreiných stránok. Vyzerá, že je rovnaká.
http://home.zcu.cz/~ronesova/bastl/file ... ec200x.gif

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#39 Příspěvek od jandu »

Tak sa pozri na C41, resp. Q11 a jeho prvky.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#40 Příspěvek od rnbw »

Zda sa mi, ze mas problem niekde na tej 3,3V vetve. Kvoli napatiam mimo toleranciu sa aj vypina.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#41 Příspěvek od jandu »

Toto napätie ale nie je kontrolované. Vypínať sa ešte môže prípadne od zvýšeného odberu. Ale mám dojem, že mu ide o problém pri zapínaní - raz nabehne, inokedy nie. Ešte je treba sa pozrieť, ako tvrdé je 5VSB.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#42 Příspěvek od Devo70 »

5VSB musí podľa štítku zvládnuť 1A. Zmerám, keď ho poskladám. Teraz mám rozobratú časť okolo PS-ON.
Zdroj skúšam nezaťažený, nabehne tak na 20×, zaťažený už nechce nabehnúť vôbec. Ak by bol problém s 3,3V oklamať by šiel odpojením R76? Diódy som už mal vonku a sú ok.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#43 Příspěvek od jandu »

Len na margo - zostalo mi po opravách asi 8 ks zdrojov, viacero konštrukcií, ktoré mi robia podobnú neplechu. S niektorými som laboroval - osadené s SG6105 - s obvodmi kontroly i štartu, ale bez úspechu. Dokonca som menil aj integráč. Samozrejme ellyty nielen merané, ale aj menené. Tak som si povedal, že to nemá význam a pôjdu na ND.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#44 Příspěvek od Devo70 »

Ešte mu venujem jeden víkend . Jeho náhradník ANS LC-B350ATX nájdený v Kovošrote už funguje. Len ma mrzí, že EC je kvalitnejšie prevedenie.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#45 Příspěvek od rnbw »

Ta 3,3V vetva vyzera jednoznacne ako pretazena. Preto su aj ostatne napatia zvysene, kedze regulacia je pre vsetky spolocna.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“