led luxeon

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#31 Příspěvek od FERYACT »

Foto je jako ze špionážního fotoaparátu.Dej kolem každěho vývodu
kus tištáku a tím to budeš chladit./připájet/

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#32 Příspěvek od Filda »

No on to ten tišťák moc neuchladí :? ....... proto je tam ta ploška pro chladič. Měď to teplo asi všechno neodvede. Posílám lepší foto (ono to de dost blbě pač můj mobil nemá makročočky :lol: )
Přílohy
DSC00239.JPG
(26.12 KiB) Staženo 44 x

Uživatelský avatar
namoty
Příspěvky: 12
Registrován: 11 dub 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od namoty »

podle meho je nejlepsi napajet diody pres PWM,"mam vyzkouseno", vyzdimate tak z diody maximum.

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#34 Příspěvek od Filda »

namoty píše:podle meho je nejlepsi napajet diody pres PWM,"mam vyzkouseno", vyzdimate tak z diody maximum.
napájení jsem vyřešil teď mě hlavně zajímá to chlazení.

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#35 Příspěvek od stephunk »

Zožeň si pastu na chladiče, ktorá fakticky nalepí chladič na integráč, lepili sa s tým chladiče na Grafické karty..volá sa to Thermopox-je to dvojzložková hmota..Na chladič pekne diódu nalep s týmto.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#36 Příspěvek od helios »

Filda píše:
namoty píše:podle meho je nejlepsi napajet diody pres PWM,"mam vyzkouseno", vyzdimate tak z diody maximum.
napájení jsem vyřešil teď mě hlavně zajímá to chlazení.



Ešte je dobré nezabudnúť, že chladič týchto LED je spojený s + LED-ky. Aj u Luxeonov, aj u Optoflash diód.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od jankop »

namoty píše:podle meho je nejlepsi napajet diody pres PWM,"mam vyzkouseno", vyzdimate tak z diody maximum.
A jakpak to PWM ždímá ty LED? Můžeš mě osvítit?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#38 Příspěvek od Cust »

he před hodinou jsem psal zdůvodnění, proč PWM vytlačí víc světla z LED a teď jsem si všiml, že to tu není :-(

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od jankop »

To je škoda. U výkonových Luxeonů, Cree i Seoul čipů klesá obvykle výrazně účinnost s rostoucím proudem, tak si jaksi to vylepšení pomocí PWM nedovedu vysvětlit.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#40 Příspěvek od Cust »

tak ja myslim, že je to jinak:

při zvyšujícím se proudu roste intenzita záření nelineárně (ve prospěch záření). Když počítám, že při zvýšení proudu 2x se zvýší 3x intenzita, tak při krmení obdélníkem se střídou 1:1, a dvojnásobném maximálním proudu (střední proud stejný) dojde 1,5x navýšení intenzity.
Je to teda má doměnka, jinak vim, že při PWM u obyč ledek opravdu se svítivost zvedne. U těch hooodně výkonových netuším, nikdy jsem je nevlastnil.

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od jankop »

Takhle nějak vypadá charakteristika jednoho z Luxeonů:
Přílohy
luxeon.JPG
(16.95 KiB) Staženo 54 x

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#42 Příspěvek od Cust »

takze dle mých výpočtů o příspěvek výše by svítivost při PWM měla naopak poklesnout (při použití typu LEDky kterou jsi uved) :-) ale jak jsem psal, nevím jestli u těchto výkonových potvůrek nebude chování trošku jiné než u obyč LEDek, chtělo by to jednu výkonovou LEDku obětovat a změřit (tedy první změřit pak přijde oběť).

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od jankop »

S tím poklesem to vidím stejně. Chtěl jsem na to jen upozornit, ale vím, že u hodně LED účinnost s proudem rostla. V případě výkonných čipů to rozhodně neplatí obecně. Domnívám se, že to souvisí s použitými luminofory, které se při určité intenzitě budícího záření nasytí a svítivost ve viditelném spektru začne stagnovat.

Uživatelský avatar
Jurbise
Příspěvky: 37
Registrován: 08 úno 2008, 01:00

#44 Příspěvek od Jurbise »

Nevím,jestli jsem si nevšiml, ale nikdo nevyzdvihl hlavní výhodu použití proudových zdrojů pro led a sice u aplikací napájených z baterií,či akumulátorů.Pokud používáte síťový zdroj a nepotřebujete dimmer,tak je to asi jedno a stačí dobře zvolit předřadný odpor,aby diodou protékal maximálně daný proud.Pokud ale používáte přenosný zdroj(kolo,potápění,lezení v jeskyních apod.)je rozdíl v tom,že při použití pouze odporu a např 9v baterie vám bude lineárně klesat svit ledky hned od začátku se snižujícím se napětí z baterie.A už třeba při 5-6v znatelně pocítíte,že svítí míň.Pokud použijete zdroj proudu(i spínaný),ledka bude svítit téměř stejnou intenzitou daleko delší dobu a potom rychle klesne(zdroj jakoby vyrovnává proud a podrží svit i když na baterce naměříte už třeba jen 5,5v).Mám to osobně vyzkoušené u malých led(20mA) i u Luxeonu(350mA)a používám tyto zdroje.

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#45 Příspěvek od jankop »

To považuji za samozřejmé a třeba při konstrukci své UV baterky jsem na maximální světelný výkon kladl největší důraz, jak se ostatně můžeš přesvědčit na mém webu.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“