555 blikač

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Fox_VK
Příspěvky: 48
Registrován: 10 úno 2008, 01:00
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od Fox_VK »

A jaký tam teda dát kondík aby to bylo Viditelné(LEDka) nebo slyšitelné (tranďák+repráček)?
Jsem amatér - tak opatrně...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#32 Příspěvek od masar »

to Fox_VK:
Já vím jak 555-ka funguje i jak má teoreticky fungovat to zapojení jinak bych se ho nepokoušel stavět.
tady je to všecko vysvětlené pěkně.
a v zápětí:
A jaký tam teda dát kondík aby to bylo Viditelné(LEDka) nebo slyšitelné (tranďák+repráček)?
Přiznám se, že teď nevím, čemu vlastně nerozumíš. Vždyť je na odkazované stránce jasně uvedeno:
f=1,4/Cx(R1+2xR2)

:wink:

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od stepa »

Uz jsem ti jednou psal, at se podivas do datasheetu...mas tam uvedene vzorce pro vypocet. I grafy. A je to pekne vysvetlene. Je to AKO na strane 9 a 10.

EDIT//koukam masar mne predbehl

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#34 Příspěvek od tandel »

Pro kmitočet blikání 1 Hz a R1=R2=100k vychází kapacita asi tak 2 uF (v základním zapojení dle datasheetu).

Před nedávnem tu bylo základní zapojení 555 a graf

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Fox_VK
Příspěvky: 48
Registrován: 10 úno 2008, 01:00
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od Fox_VK »

Tak jsem to konečně zprovoznil. R1,2 100K trimr Kondenzátor 10mikro (bliká pěkně na pohled) a nebo 1000mikro (docela hodně malá frekvence)

Zakopaný pes byl v kondezátoru na pinu 5 když jsem tam měl těch 10nF tak se to nabilo a nezhaslo. Tak sem tam šachoval voltmetrem a napadlo mně enom tak ze srandy si změřit napětí na tom kondíku. Tím sem ho vybil a hledím že LEDka zhasla a zachvili se rožla a zas nic. Tak sem ho zas vybil a tak dokola. Zkusil sem 68nF ale stím fort to samé. Nakonec pomohlo až 150nF

Děkuju za cenné rady a trpělivost.
Jsem amatér - tak opatrně...

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#36 Příspěvek od tandel »

Ještě na doplnění, to co píšeš se stalo s CMOS 555?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#37 Příspěvek od EKKAR »

Lehká pomoc - máš málo vyhlazené napájecí napětí, je tam velké zvlnění nebo dokonce brum.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Fox_VK
Příspěvky: 48
Registrován: 10 úno 2008, 01:00
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od Fox_VK »

EKKAR píše:Lehká pomoc - máš málo vyhlazené napájecí napětí, je tam velké zvlnění nebo dokonce brum.
hmm To je dost možné. 4 tužkovky nejsou bůhví jak tvrdý zdroj. Na druhou stranu je to určitá výhoda.

Už mám koupený 5V stabilizační obvod, ale nemám k němu kondenzátory a nejspíš to bude chtít napájet aspoň sedmi volty.
Jsem amatér - tak opatrně...

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od stepa »

Jojo, 7805 potrebuje 2V+ stabilizovane napeti...takze 7V. A neni rpoblem si u tuzkovek pomoct dostatecne velkym kondem, aby zabranil tak velkemu zvlneni.

Uživatelský avatar
Fox_VK
Příspěvky: 48
Registrován: 10 úno 2008, 01:00
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od Fox_VK »

tandel píše:Ještě na doplnění, to co píšeš se stalo s CMOS 555?
Jak se pozná COMS verze od TTL ?
stepa píše:A neni rpoblem si u tuzkovek pomoct dostatecne velkym kondem, aby zabranil tak velkemu zvlneni.
Dostatečná.. to je jak "osolená voda..." :wink: po ruce mám největší 1mf Ale v obchodě má vystavený 1F/24V. Upřímně by mně zajímal vzniklý efekt při vybíjení šroubovákem.

BTW Jenom jestli si to dobře pamatuju: Paralelní zapojení kondů = sečtení jejich kapacit. Když je zapojím do série : Kondenzátor jsu dvě vodivé plochy které by mněly být co nejlépe izolované, co největší a co nejblíže sobě. čili by to němělo fungovat.
Jsem amatér - tak opatrně...

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od stepa »

Jestli to je CMOS, nebo TTL by melo byt poznat podle oznaceni na pouzdru.

Nj, sry...jsem zapomnel ze jsi zacatecnik,,,dostatecny v tomhle pripade bych za dostatecny povazoval 470uF-1mF.

Mas zajimavy myslenkovy pochody s tema kondama...paralelni zapojeni sedi(scitaji se kapacity). U toho serioveho zapojeni se to v pomeru deli(C1//C2). Si to rozepis pomoci Q=C*U , nevim proc by to seriove zapojeni kondu nemelo fungovat...zvetsi se ti napeti kondenzatoru(scitaji se napeti u vsech kondu v serii), ale jak uz jsem psal kapacita klesa. Radsi si to nastuduj, at tohle nikde nepoustis z pusy:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kondenz%C3%A1tor

BTW ten sroubovak bys spolehlive utavil.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#42 Příspěvek od tandel »

CMOS 555 provedení mají označení například LMC555, GLC555, TLC555, ICM7555, ALD555...
"Normální" 555 mají označení například MAE555 (to bylo asi nejčastější), NE555...

Obrázek

Uživatelský avatar
Fox_VK
Příspěvky: 48
Registrován: 10 úno 2008, 01:00
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od Fox_VK »

aha tak to mám NE555 čili normální.
Jsem amatér - tak opatrně...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#44 Příspěvek od masar »

Pojem "normální" není správný. Přesnější je "bipolární". Dnes už je normální kde co, uďo. :wink:

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#45 Příspěvek od tandel »

Proto jsem taky psal "Normální" v úvozovkách. Je to zaužívané. CMOS přišel až řadu let po bipolární verzi. A ten MAE555 z podniku TESLA je výborný.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“