Motorek HC 43

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#31 Příspěvek od EKKAR »

Přepínač - rozběh na 50Hz, po roztočení talíře přepnout na vyšší frekvenci. Setrvačnost ho udrží v chodu, jen je potřeba kvůli vyšší reaktanci vinutí na vyšším kmitočtu zvýšit i napětí (ze 230V na cca 250V efektivních), aby byl zachován proud = krouťák. Mám to v NC-430, funguje bez problémů.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#32 Příspěvek od Hill »

Tady je schéma střídače pro motorky SMR300 na 230V, stabilita otáček je překvapivě dobrá, použitelný rozsah asi 40-60Hz (jen vyjímečně zvládnou ty motorky uspokojivě rozsah větší).
iHifi81_04a.pdf
pokud by odkaz nefungoval kvůli kódování, tady je jinak:
nahradni_iHifi81_04a.pdf
Na závěr jsem tam přidal ranou konstrukci, která mi pár let sloužila (i když po dost trpělivém laborování s uložením a stíněním vedení k motoru a hledáním nejlepšího bodu, kam připojit těleso motorku). Doporučil bych proto vyřešit to mechanicky jinak a umístit v dobře izolované skříňce mimo gramofon, přece jen jde o zařízení přímo spojené se sítí. V tom případě také pozor, aby se neodpojil motor vestavěným vypínačem, musí se vypínat na straně sítě!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#33 Příspěvek od EKKAR »

Mně po roztočení 50Hz a přepnutí na vyšší kmitočet zvládá i 86Hz, který jsou potřeba pro 78 otáček na převodu pro 45 otáček...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Vito
Příspěvky: 28
Registrován: 22 bře 2011, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od Vito »

dovolím si oživit téma.
minulý týden jsem kvůli problémům se zvukem měnil kondenzátory v předzesilovači gramofonu tesla nzc 431, který má šasi hc-43. tato oprava proběhla úspěšně.
ještě jsem u motoru (verze s 24V motorem) mezi červeným a žlutým vodičem vyměnil prasklý hovňák 2M za polyesterový kondenzátor 2M2. a zde asi nastal problém. motor začal vibrovat a přenášelo se to na talíř gramofonu, kde to brala jehla atd.
polyesterový kondík jsem vyhodil, bez něj jsou vibrace slabší, ale pořád to není tak hladký chod jako s prasklým hovňákem :D
můžete mi někdo poradit, jak toto vyřešit? díky

Uživatelský avatar
Vito
Příspěvky: 28
Registrován: 22 bře 2011, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od Vito »

update:
zjistil jsem, že ty dva kondíky paralelně k vinutí zajišťují správný fázový posuv mezi cívkami. je tomu opravdu tak? může mít celková kapacita o pár set nanofarad vyšší takový značný vliv na chod motoru? díky

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#36 Příspěvek od EKKAR »

Zkus tam dát 1µ5 a paralelně k němu 330n nebo 470n - dostaneš se pod 2µ a uvidíš. Ten kondenzátor v podstatě určuje proud skrz pomocnou fázi motorku a tím i jeho krouticí moment ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Vito
Příspěvky: 28
Registrován: 22 bře 2011, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od Vito »

tak jsem chvíli experimentoval s různými hodnotami kondenzátorů, neboť v naší elektroprodejně nemají všechny hodnoty kondenzátorů z E6 a nejlepší výsledek mám s kondenzátorem 680n. výsledná kapacita s paralelním původním krabicákem přibližně 5,3 uF. vibrace jsou minimální a na desku už se nepřenáší :)

Uživatelský avatar
Vito
Příspěvky: 28
Registrován: 22 bře 2011, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od Vito »

opět si dovolím využít tématu. jak jsem psal v jednom z předchozích příspěvků, že jsem měnil kondenzátory v předzesilovači kvůli problémům se zvukem a myslel jsem si, že jsem problém vyřešil, tak nevyřešil.
problém je stále v tom, že pravý kanál z nějakého důvodu má výrazně omezené výškové spektrum. vyloučil jsem přenosku i koncový zesilovač, takže problém je asi stále v předzesilovači. vyměnil jsem preventivně všechny elyty a foliáky C5 a C5', protože jeden byl mechanicky poškozený. původní zůstaly akorát foliáky C3 a C4 a hovňáky ve výškovém a basovém filtru, které nepoužívám. signál z předzesilovače vedu z konektoru pro kvadraturní adaptér do koncáku, takže korekci ani výkonový zesilovač NZC431 nepoužívám. nevíte někdo, kde je problém? nemůže to být třeba špatným kabelem mezi gramofonem a koncákem? má cca 4 metry a řekl bych že je pochybné kvality. díky za rady

edit: vyzkoušel jsem pár jiných kabelů, beze změny, takže je to v předzesilovači
ještě přikládám schéma
http://c2n.me/3uc2rJY

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#39 Příspěvek od EKKAR »

Jakej je tam použitej typ odporů? Nemůžou to způsobovat ty? Některý typy umějí dlohodobě courat nebo i prudce změnit svou hodnotu ... Já osobně bych to vyměnil šmahem všecko (při potřebě dodržet autentičnost za původní typy), jinak bych tam namastil něco modernějšího, s operákama s malým šumem... Osvědčenejch chémat je po netu doslova 6 půlek.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Vito
Příspěvky: 28
Registrován: 22 bře 2011, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od Vito »

jsou tam ty šedý rezistory s proužkama, TR212 myslím.
abych se přiznal, tak myšlenka na nový předzesilovač už mi v hlavě proběhla, ale rád bych používal ten co v gramofonu už je.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“