NF milivoltmeter

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#31 Příspěvek od mtajovsky »

Svého času jsem vedl úvahy a zkoušky na toto téma, můj požadavek byl do 20 MHz zkreslení do 1%, napětí 7-10V eff. Když budu potřebovat velké napětí nebývá potřeba extrémně malé zkreslení a naopak. Nakonec zkreslení se měří v několika bodech a může dobře odpomoci i jednoduchý laděný obvod. Zkoušel jsem BFW16 ve třídě A. Nakonec nejlépe z těch, co jsem měl vyhověl BFR64 jako obyč. A stupeň s poměrně velkým emitorovým odporem. Něco na způsob širokopásmového předzesilovače, ale výkonově. Je problém se ztrátovým teplem.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od jef111 »

To: Sunmay
Vždyť BM492 je do 10MHz, tak co je za problém? Nebo jsem možná nepochopil otázku.
Dále - nebavíme se tu o amplitudě, ale o efektivním napětí, tedy Umax*0,707. Při Tvém odhadu je to tedy něco přes 10V naprázdno. Ovšem garantované to není.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od Sunmay »

No já si za ten BM492 chci ubastlit napěťovej zesilovač. Tak aby byl chopnej bez problému zvládnout 2MHz nejlépe v obdelníku s rozkmitem +-15V, BM492 májen kolem 3V ef.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od jef111 »

Jo tak už chápu. No potřebuješ tedy šířku pásma aspoň 20MHz (pro 2MHz) aby byl obdélník obdélníkem. To nebude úplně jednoduché ale pokud nepotřebuješ nízkou výstupní impedanci, postačí pár stupňů ve třídě A. Počítej s tím, že napájecí napětí takového zesilovače bude muset být dost vysoké, asi 50V.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#35 Příspěvek od Sendyx »

Na slušný obdélník potřebuješ víc jak 10f, to by bylo lépe řešit tvarovačem, ten se dá spáchat dost rychlý, a sinus řešit odděleně.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od jef111 »

Jo to máš pravdu, obdélník s deseti harmonickými stejně není nic moc.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od Sunmay »

Není problém aby byl zes zvlášť na sinus a zvlášť na obdelník, může to být oddělené uplně aj jiné krabičky.

A ještě dotaz jaké používáte konektory na napájení s tím, že potřebuju přivádět více než 1 napájecí napětí, počítam 3 + zem
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od jef111 »

Pokud mi stačí počet pinů, tak klasický pětikolík, ovšem v původním provedení (bakelit, ne plast). Pokud nestačí, tak nějaký z průmyslové nebo vojenské techniky. V konektory které se dnes běžně prodávají moc důvěry nemám, obvykle je to buď z měkkého plastu který se taví a po čase rozpadne, nebo neúnosně drahé.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od Sunmay »

No taky mám pocit, že z běžně dostupných konktrů jsou použitelné jenom DIN (dělají je aj kovové šroubovací ale zase ta cena :( )
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od jef111 »

Já vždycky na různých radioburzách, výprodejích a tak nakoupím všelijakých klasických konektorů, které jsou z výroby Tesla a podobně. Obvykle bývají za velmi příznivou cenu a mechanickou a tepelnou odolností jsou nesrovnatelně lepší jak z obchodu. Do obchodu jdu jen v krajní nouzi a to radši oběhnu všecky známé.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#41 Příspěvek od tandel »

...Na slušný obdélník potřebuješ víc jak 10f...

Pro popsané účely může být desetinásobný mezní kmitočet zesilovače postačující.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“