Zdroj 30V

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zouzel1
Příspěvky: 360
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#31 Příspěvek od zouzel1 »

masar píše:Já jsem pří výpočtu děliče postupoval následujícím způsobem:
1) Nakreslil jsem dělič se všemi známými a požadovanými parametry - viz obrázek.
Obrázek
2) Vypočítal jsem potřebná napětí Uvýst1 a Uvýst2
3) Vypočítal jsem proud potenciometrem P2 a tím i celým děličem pro horní polohu P2. Při tom můžeme zanedbat vliv Uvýst1 .

I2 = 1,41V : 10 kΩ = 0,141mA

Nyní už lze vypočítat R18:

R18 = (11,2+1,41-1,41) : 0,141 = 79,43kΩ

4) Vypočítal jsem proud děličem pro dolní polohu P2. Opět můžeme zanedbat vliv Uvýst1 .

I1 = 11.2V : (10 kΩ + 79,43 kΩ) = 0,125mA

Nyní lze vypočítat R17:

R17 = 0,94 : 0,125 = 7,52Ω
Krásný výpočet, hned jsem se vrátil do školních lavic...

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#32 Příspěvek od SIDTIM »

...život je jednodušší, je postaven na triviálnějších pravidlech... :D
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
uwabaki
Příspěvky: 7
Registrován: 25 dub 2007, 02:00

#33 Příspěvek od uwabaki »

mal som s tymto zdrojom podobny problem, mne nefungovalo prudove obmedzenie
nakoniec som prisiel na to ze v prepise na http://hw.cz/Teorie-a-praxe/Konstrukce/ ... A--3A.html je chybne prepisany rezistor R17 na 33kohm
podla povodneho clanku na http://www.electronics-lab.com/projects ... index.html je R17 33ohm
po vymene funguje ako ma[/url]

mat100

#34 Příspěvek od mat100 »

dobrý den

Postavil jsem tento zdroj a vše fungovalo.Jenže jse mi ho povedlo uvést do skratu s nastavením 3A z kontaktù se zablesklo a pøestal jí .Ted na výstupu ukazuje napìtí 45 V a nereaguje na nic .Prosím poradte co s tím popø co mám vymìnit ? A jak mám tomu zabránit aby se to nestalo ?
pøedem dìkuji za odpovìd

mat100@seznam.cz

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#35 Příspěvek od PavelFF »

mat100 píše:dobrý den

Postavil jsem tento zdroj a vše fungovalo.Jenže jse mi ho povedlo uvést do skratu s nastavením 3A z kontaktů se zablesklo a přestal jí .Ted na výstupu ukazuje napětí 45 V a nereaguje na nic .Prosím poradte co s tím popř co mám vyměnit ? A jak mám tomu zabránit aby se to nestalo ?
předem děkuji za odpověd

mat100@seznam.cz
Odpálils výkonový tranzistor Q4, možná i Q2.
Máš dost vysoké napájecí napětí , 45V. Jednak jsou napěťově přetěžovány OZ, a druhak to taky přispělo k havárii.
Pokud byl tranzistor napájen ze 40-45V do zkratu při omezení na 3A , zničil se nadměrným výkonem (cca 120W). Napájecí napětí při zkratu patrně kleslo, ale i tak to stačilo na zničení Q4. Navíc se prodávají mizerné padělky tranzistoru Q4, které snesou podstatně míň než originály.

Řešením by např. bylo menší napájecí napětí, silnější tranzistor Q4, víc tranzistorů paralelně, nastavení menšího proudového omezení a různá kombinace všech těchto úprav.

Tady David psal, že při použití KD503 se mu zdroj už nepodařilo odprásknout. Článek si přečti, popisuje i tvou příhodu:
http://www.dc.evil666.net/index.php?page=article&id=49

mat100

#36 Příspěvek od mat100 »

díky moc za radu už to jdu udìlat

Návštěvník

#37 Příspěvek od Návštěvník »

Prosím vás potøebuju výkonový tranzistor 2N3055 nebo KD503
Nevíte kde by se dal v plzni koupit ? v GME jsem koupil akorát ten èínský šmejd. Nebo poøp poradte èím ho mám nahradit ?

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od AmarokCZ »

nxn píše:Zdravim postavil jsem tenhle zdroj http://hw.cz/Teorie-a-praxe/Konstrukce/ ... A--3A.html
a napětí když nastavim nějakou hodnotu třeba 15V tak se napětí na výstupu během asi 30sec. vyšplhá na těch 30V a hodnota tak pod 12V nejde skoro nastavit nevíte čím to může bejt já to zapojení prošel snad 5x a na žádnou chybu jsem nepřišel :cry:
Nečetl jsem zbytek diskuze, ale mám s tímto zapojením naprosto stejnou zkušenost, nakonec jsem vymyslel svoje zapojení a vše funguje jak má.

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od Skay »

Může mi prosím někdo říct zda má tento zdroj prodovou POJISTKU nebo proudové OMEZENÍ ? Vidím tak nějak obojí a nevím tedy co. Nejlepší by bylo obojí s možností přepínání :)

Uživatelský avatar
mat100
Příspěvky: 480
Registrován: 04 lis 2009, 01:00
Bydliště: Plzen-jih

#40 Příspěvek od mat100 »

hoj
Kdybych chtěl u tohoto zdroje dát místo jednoho trandu dva paralelně .
Co by se muselo upravit ?

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“