Náhrada TDA8143

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od otakarv »

kutilmil píše:je pravda ze to od masara vyzera dobre ale ak by som to mal vyrábat tak tam dam TDA8143. Podla mna ten obvod funguje spolahlivo as teda na ten kondik 47mikro
To máš sice pravdu,jednoduchší je" dát pár stovek,nebo EUR",než to zbastlit skoro zadarmo a ke všemu spolehlivějším způsobem(teplotně méně namáhaný koncový tranzistor ŘKS). :wink:

Uživatelský avatar
BaluSK
Příspěvky: 264
Registrován: 28 zář 2007, 02:00
Bydliště: Rimavska Sobota
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od BaluSK »

radomir23 píše:v tej scheme nieje chyba ta sedmicka nema byt vyvod 8 vstup ??
Dobry postreh,pokial je pin c.2 vystup,tak vstup musi byt logicky pin c.8 ...ked predpokladame ze to ma byt nahrada za 8140 tak zasa pin c.7 sedi,len vystup by mal ist na pin c.1 ale to su len detaily :D celkom zaujimave zapojenie (aj ked mi tam chyba tych 12V) ked budem mat trochu casu ,tak to testnem a dam vediet

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#33 Příspěvek od masar »

Přiznám se, že tomuto příspěvku moc nerozumím. Napsal jsem přece, že modul je přímou náhradou za TDA8140 (2x8pinů) a při nahrazování TDA8143 se zasune o jednu dírku doprava (dírka GND zůstane prázdná). Nic víc není třeba dělat. A jelikož je to náhrada za IO, pracuje s původním Uc (15V) a není třeba cizí napájecí napětí.
Já na tomto zapojení nemám žádnou zásluhu. Našel jsem ho na tomhle fóru i s jeho chybou (kolektor BCxxx), kterou jsem si dovolil opravit. Ale autora se mi nepodařilo nalézt. :wink:

Uživatelský avatar
BaluSK
Příspěvky: 264
Registrován: 28 zář 2007, 02:00
Bydliště: Rimavska Sobota
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od BaluSK »

Och ano,ospravedlnujem sa ,mas pravdu prehliadol som to...v kazdom pripade za vyskusanie to stoji,ked budem mat cas tak to testnem uz len zo zvedavosti aj ked pravdou ostava ze to Peskove riesenie je menej pracne a spolahlivo funguje

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#35 Příspěvek od masar »

To je O.K. :wink:

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#36 Příspěvek od Duvsan »

Prepáčte, nejak mi to nechce do hlavy. Keď vezmeme Peskov príklad,
masar píše:A jsou tak malé (všechny tři) proto, aby se docílilo co nejkratších spínacích a rozpínacích časů a s tím spojený co nejmenší ztrátový výkon koncového tranzistoru.
Pokiaľ viem, parazitné kapacity tranzistorov sa pohybujú v rádoch pF, čo u odporoch v jednotkách kOhm a frekvencii 15,625 kHz nie je taká položka. A keď už, tak si môžem pomôcť korekčným RC členom. A ušetrím 2W.

Druhé riešenie od Masařa je obdoba zvukového konca. Pekné, ale tu mi to pripadá trochu zbytočné (aspoň ak je na konci Darlington).

A keď chceme byť dôslední, čo tak dať tam Smithov klopný obvod?
Len u týchto hier pozor na tú striedu.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#37 Příspěvek od masar »

Jak známo, obdelníkový průběh obsahuje velké množství harmonických kmitočtů. Je nutno si uvědomit, že 15625Hz je opakovací kmitočet obdélníkového průběhu a k dosažení krátkých spínacích (a rozpínacích) časů hrají roli i malé časové konstanty, o které se pak zvětšují časy samotného spínacího tranzistoru.
To řešení, které jsem představil, není obdoba zvukového konce, jeho efekt spočívá v tom, že právě není třeba dávat Darlingtona na KSŘ.
A Schmittův kl. obvod nic nového nebo užitečného nepřináší, jen by tam vnášel další časové posuny. :wink:

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#38 Příspěvek od Duvsan »

Jo. A pokud mám nebo chci použít Darlingtona a nechci ztrácet na výkonu, můžu si pomoct kompenzačními RC členy, nebo je tahle ulička slepá?

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#39 Příspěvek od kokun »

Tak já bych se spíše přiklonil k tomu "Jardovu" řešení (i když píše, že na tom nemá žádnou zásluhu - má, a velkou, už proto, že ho na NETu objevil !!!).
A proč? Až někdo, na Peskovu variantu, "navrhne" KIT, tak bude možná lepší.
Zatímco to chorvatské řešení už i ten KIT má (i když zatím možná jen v tom Chorvatsku) :roll:

A KITu bych dával vždycky přednost (před "bastlením") - už pro jeho "rychlost" při montáži :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#40 Příspěvek od fero7 »

Ono to cele zalezi kto a komu to robi.
Ak to robi amater pre seba, tak je mu to jedno. Hlavne ze usetri.
Ak sa to robi pre zakaznika, tak to bastleni je nic moc.
Ten kit je uz lepsi. Ale ak si ocenis cas, pracu (a aj material) tak to rovno osadis originalom a mas to za chvilku a original. Ani za bastlenie ani za kit zakaznik nezaplati menej ako za original.
Za cas straveny nad kitom urobis dalsiu telku.
Ine by to bolo urobit 20 kitov vopred. Ale dnes je potreba tohto obvodu 1ks za par mesiacov a rychlo to klesa. Takze nakoniec 15 kitov bude v sufliku a aj tak prerobis.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#41 Příspěvek od kutilmil »

Pre fero 7 nie dalsiu telku ale pri beznych zavadah aj tri dalsie telky. Pre vyrobu toho kitu by som potreboval min 2 hod a tým musí byt zákonite drahší ako TDA8143

Uživatelský avatar
BaluSK
Příspěvky: 264
Registrován: 28 zář 2007, 02:00
Bydliště: Rimavska Sobota
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od BaluSK »

fero7 píše:Ono to cele zalezi kto a komu to robi.
Ak to robi amater pre seba, tak je mu to jedno. Hlavne ze usetri.
Ak sa to robi pre zakaznika, tak to bastleni je nic moc.
Ten kit je uz lepsi. Ale ak si ocenis cas, pracu (a aj material) tak to rovno osadis originalom a mas to za chvilku a original. Ani za bastlenie ani za kit zakaznik nezaplati menej ako za original.
Za cas straveny nad kitom urobis dalsiu telku.
Ine by to bolo urobit 20 kitov vopred. Ale dnes je potreba tohto obvodu 1ks za par mesiacov a rychlo to klesa. Takze nakoniec 15 kitov bude v sufliku a aj tak prerobis.
Musim uznat ze to stoji za uvahu (vyrobit 20ks ,pripadne aj viac) .
Ked to navrhnem s SMD suciastkami ,tak sa mi tych plosakov zmesti na tabulku 10x16cm plosaku celkom dost.Ze by som 20-30 kusov este nepouzil ,o to vobec obavu nemam :D ved uvidime,ked bude,tak to sem hodim

Uživatelský avatar
BaluSK
Příspěvky: 264
Registrován: 28 zář 2007, 02:00
Bydliště: Rimavska Sobota
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od BaluSK »

Tak mi to teda nedalo a zabehol som do servisu.Po realizacii v SMD prevedeni je to celkom spratne a osadenie suciastok trva mozno 5 minut.
Pri najblizsom OVP-cku este otestujem funkcnost
Přílohy
tda8143.JPG
(87.32 KiB) Staženo 315 x

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od otakarv »

Tak toto je teda super :prst: ,když to bude i bez problému fungovat,bude to OK.Dobrá práce(řekl bych že i spolupráce).S jedním zapojením přišel Pesko,druhé našel masar no a Ty jsi to zase vylepšil.Jó,více hlav pohromadě udělá divy. :wink:

Uživatelský avatar
BaluSK
Příspěvky: 264
Registrován: 28 zář 2007, 02:00
Bydliště: Rimavska Sobota
Kontaktovat uživatele:

#45 Příspěvek od BaluSK »

:wink: diky

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“