Regulace teploty

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od Kaca »

Už jsem ho našel. Tak to zkusím se zeptat. Ještě jednou díky.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#32 Příspěvek od vrky »

Omluvte moji slovenštinu, trošku přidám: Přijde reportérka za bačou na salaš a ptá se: "Bačo co děláte celý den? Popište naším posluchačům váš den." Bača se zamyslí a povídá: "Ráno vstaněm a otevrem si flašu a napijem sa..." "No to ne. Tohle nemůžeme pustit do rádia. Řekněte třeba že si čtete." "Tak dobre, ráno vstaněm a otevrem si knižku a čítám a čítám. Až dočítám idu k Janovi. S Jankem čítáme a čítáme. Až dočítáme ideme k Ferovi. Fero má tlačiareň... Tak ať vám ta tiskárna jede.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#33 Příspěvek od jandu »

100 bodov.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od Kaca »

vrky píše:Omluvte moji slovenštinu, trošku přidám: Přijde reportérka za bačou na salaš a ptá se: "Bačo co děláte celý den? Popište naším posluchačům váš den." Bača se zamyslí a povídá: "Ráno vstaněm a otevrem si flašu a napijem sa..." "No to ne. Tohle nemůžeme pustit do rádia. Řekněte třeba že si čtete." "Tak dobre, ráno vstaněm a otevrem si knižku a čítám a čítám. Až dočítám idu k Janovi. S Jankem čítáme a čítáme. Až dočítáme ideme k Ferovi. Fero má tlačiareň... Tak ať vám ta tiskárna jede.
Příjde sedlák do stodoly a rozsvítí a stodola nikde..........................

Co Ty na to ? Dobrý ne ?

Já tu regulaci taky za každou cenu mít nemusím. Tak holt budu kroutit se třema kulíkama. Ještě mu ale zkusím zavolat a zjistit o co jde. Dneska je ale po dožíňkách a tak to bude až v sobotu nebo v neděli. A zdravím toho Baču ! Ten je dobrej. Kdyby byl každej Bača takovej, hned bych ho volil do vlády. (teda kdyby kandidoval ale to on asi nebude). Myslím že by tam toho zase tak moc nezkazil.



Ještě mě napadlo jestli by to nešlo řídit nějakým třeba optočlenem. Jsou přece i takové které mají jednu diodu a tři tranzistory, ale možná je to hovadina. No nevím tak se ptám.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#35 Příspěvek od EKKAR »

No a co nakonec použít jeden trojfázový SSR, řízený z jediného regulátoru? Sice ten 3f SSR bude pěkně mastná záležitost, ale řešení to je...
- viz třeba http://www.ges.cz/?ipp=120&lang=cz&cur= ... inc=browse - můžeš hnedle vybírat...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od Kaca »

A už to někdo zkoušel ? Existuje na to nějaké osvědčené zapojení ?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#37 Příspěvek od EKKAR »

Průmyslové určitě - když jsem ještě dělal v lisovně plastů, tak jsme tím 3f SSRkem (samozřejmě ne jenom jedním, lis měl podle velikosti 5-12 pásem ohřevu...) regulovali se spínáním v nule teplotu plastifikačních komor. Pokud by se Ti podařilo někde vygooglit firemní dokumentaci k lisům značky ENGEL, tak to tam zcela určitě najdeš - a docela skoro jistě i u většiny ostatních (Arburg, Battenfield, KRAUSS-MAFFEI...) , to spínání SSRkem používají všichni.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od Kaca »

Já se na to zkusím podívat ale tohle SSRko není na regulaci ale na spínání nebo ne ? Na to spínání mám RP 210 tříkontaktní a spínám ovládací elektrodu triaků.

Marie Fùrie

#39 Příspěvek od Marie Fùrie »

Kaca píše:Já se na to zkusím podívat ale tohle SSRko není na regulaci ale na spínání nebo ne ? Na to spínání mám RP 210 tøíkontaktní a spínám ovládací elektrodu triakù.
Samozøejmì, SSR se spínáním v nule je pouze na dvojstavovou regulaci ON/OFF

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#40 Příspěvek od EKKAR »

Kaca píše:Já se na to zkusím podívat ale tohle SSRko není na regulaci ale na spínání nebo ne ? Na to spínání mám RP 210 tříkontaktní a spínám ovládací elektrodu triaků.
To mi snad nechceš tvrdit, že RP210kou řídíš triaky fázově? Samozřejmě, že pokud tam máš regulátor teploty s nastavením potenciometrem, tak tam máš dvojstavovou regulaci ON/OFF a poměrem dob zapnuto/vypnuto podle objemu (hmotnosti) ohřívané náplně a podle míry tepelných ztrát se nejdříve zapíná všecko na "plný koule" a ve chvíli, kdy teplota dosáhne nastavené meze se topení vypne! Následně podle nastavené hystereze se zase zapne po poklesu teploty - poměr dob se ustálí sám. Prostě po ohřátí toho TEORETICKÉHO kotle už relátko cvaká (například) jednou za 2 minuty na 30 sekund. A jak se zmenšuje objem náplně v kotli, doba sepnutí se zkracuje (menší objem se rychleji ohřeje), zatímco povrch = ztráty zůstává stejný, takže doba mezi sepnutími zůstává skoro stejná. Je to v principu astabilní klopný obvod s termickou vazbou.
Ve výsledku nikomu nic a nikdo nebrání použít k takové regulaci 3fázové SSRko místo sestavy relé + diskrétní triaky. Nebo ty triaky oddělit místo relátkem optotriakama série MOC, tuším 3040 mají spínání v nule - tak jim dát "primáry" (vstupní infraLED) do série s jedním omezovacím odporem a "sekundární strany" napojit na každou fázi zvlášť.
Jiná věc by byla, kdybys na tu regulaci používal fázové regulátory - ale já nevím, který regec tam přesně máš. Co mi na to povíš, Kaco?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od Kaca »

Triaky mám řízené jednoduchým RC členem a celé to zařízení má veliký odběr na plný výkon tak že to mám takhle uměle snížený.

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od Kaca »

Zdravím EKKARE ! Tak na to konečně došlo. Ta RP210tka tam opravdu nechodila. Použil jsem relé R 15 PDT 10A a rozepínám potenciometry. Triakama nastavím potřebný výkon a regulátor už to potom jenom udržuje tam kde má. Mám u toho regulaci s termistorem a IO 741 a maká to perfektně. Etanolu zdar ! A díky za pomoc. Kaca

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#43 Příspěvek od EKKAR »

Alkohol je metla lidstva, ale už Velký Vojevůdce Jan Žižka z Trocnova říkával: "Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte!!! HRRRR na ně, bijte je a nikoho neživte...!!!!"

Jo a taky staré prastréček Křópalojc povidali, že alkahól v malých dávkách podávaný neuškodí v jakomkoliv množstvu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od Kaca »

Při destilaci nechlastám, to by to špatně dopadlo. Tak ještě jednou zdravím a dík !

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#45 Příspěvek od EKKAR »

Někdy se stavím kvůli otestování - pak sem dáme recenzi...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“