Úprava rozsahů

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#31 Příspěvek od helios »

Ja mám tiež na ten PC veľkoobchod pekné spomienky.
Pred cca 10-timi rokmi som u nich kupoval 8MB EDO RAM, nechceli spoľahlivo fungovať, tak pri druhej reklamácii dali predo mňa veľkú krabicu s cca 15kg RAMiek, so slovami "vyberte si". Prebral som tie všetky china, morocco, taiwan a naspodu som našiel aj pár IBM. Tie potom prežili aj počítač. :wink:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#32 Příspěvek od cackler »

Tak jsem zpět i s měřákama :-D

Nakonec jsem se nechal ukecat a v jedný aukci koupil pár starejch měřáků od metry, který měli dlouhej a těžkej život plnej amatérskejch úprav, takže na nich už neni co zkazit :-)

100 mA
první měřák má stupnici z rozsahy 10mA a 100mA. Čekal jsem, že tady nebude problém a rovnou ho použiju na 100mA, ale problém je. Zezadu má sice vstupy pro oba rozsahy, ale po rozebrání jsem zjistil, že 100mA není zapojenej a při zkoušení 10mA mi to naměřilo zhruba 6,15mA když teklo jen 1,2mA. To znamená, že plná výchylka je asi jen 2mA a já bych na něm potřeboval zprovoznit rozsah 100mA.

fotky (klikněte pro větší):
ObrázekObrázekObrázekObrázek

200V
další mam 3 měřáky, kde bych chtěl jeden nejvhodnější upravit na rozsah 200V. Dva z nich už maj dokonce papírovou stupnici. Ty první dva budou mít asi citlivost 100uA a u toho třetího netušim. Tady předpokládám, že asi bude třeba udělat předřadník?

fotečky:
Obrázek

díky za podnětné rady.

Marie Fùrie

#33 Příspěvek od Marie Fùrie »

cackler píše:Tak jsem zpìt i s mìøákama :-D

Nakonec jsem se nechal ukecat a v jedný aukci koupil pár starejch mìøákù od metry, který mìli dlouhej a tìžkej život plnej amatérskejch úprav, takže na nich už neni co zkazit :-)

100 mA
první mìøák má stupnici z rozsahy 10mA a 100mA. Èekal jsem, že tady nebude problém a rovnou ho použiju na 100mA, ale problém je. Zezadu má sice vstupy pro oba rozsahy, ale po rozebrání jsem zjistil, že 100mA není zapojenej a pøi zkoušení 10mA mi to namìøilo zhruba 6,15mA když teklo jen 1,2mA. To znamená, že plná výchylka je asi jen 2mA a já bych na nìm potøeboval zprovoznit rozsah 100mA.
200V
další mam 3 mìøáky, kde bych chtìl jeden nejvhodnìjší upravit na rozsah 200V. Dva z nich už maj dokonce papírovou stupnici. Ty první dva budou mít asi citlivost 100uA a u toho tøetího netušim. Tady pøedpokládám, že asi bude tøeba udìlat pøedøadník?
díky za podnìtné rady.
Tak teï ještì zmìøit vnitøní odpor a pak se dá vypoèítat boèník/pøedøadník. Nebo se to dá odhadnout a pak doštelovat trimrem :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#34 Příspěvek od Sendyx »

Napřed by to chtělo pomocí jednoduchého přípravku zkontrolovat, jestli chodí OK, tj. lineárně a nesekají se někde. Jedno mé trauma bylo, když jsem sehnal pěkný laboratorní měřák, udělal velmi pracně novou stupnici (byl původně k termočlánku) a pak zjistil, že má kleplý safír a nepravidelně drhne :oops:

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#35 Příspěvek od cackler »

ten na 100mA jsem odzkoušel, ten je v pořádku, jen mě zarazil ten divnej rozsah.

u těch dalších nevím jak "vygenerovat" 100uA a u toho třetího nevim ani na kolik ho testovat.

Jinak vnitřní odpory jsem měřil levnym multimetrem takže nevim jak se tomu dá věřit. Jsou následují v pořadí jak jsou za sebou na fotkách.

100mA - 111Ω
200V 1. - 111Ω
2. - 39Ω
3. - 108Ω

Trochu jsem studoval teorii, ale vždycy jsem při výpočtu narazil, že vlastně nevim co jsou ty měřidla ve skutečnosti zač. Asi by to chtělo nějak zkusit těch 100uA jestli to tak opravdu je.

Marie Fùrie

#36 Příspěvek od Marie Fùrie »

cackler píše:ten na 100mA jsem odzkoušel, ten je v poøádku, jen mì zarazil ten divnej rozsah.

u tìch dalších nevím jak "vygenerovat" 100uA
To vezmeš 100k odpor, dáš ho do série s mìøákem a pøipojíš to na zdroj 10V :)

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#37 Příspěvek od cackler »

ah. nj ja vo všem přemejšlim moc složitě :D

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#38 Příspěvek od cackler »

OK takže měřil jsem ty 3 měřáčky ze kterejch chci udělat 200V.

první: překvapení 100uA ani náhodou.
při 85,6uA ukazuje 3 dílky a při 170uA zhruba 5,7 dílku na svojí papírový stupnici. jestli se dá věřit její linearitě tak plná výchylka odpovídá výpočtem 1426,66 uA při 85,6uA nebo 1491,23 uA při 170uA takže měřidlo bude pravděpodobně mít rozsah 1,5mA. Ještě jsem změřil plnou výchylku a ta byla ve skutečnosti na 1,57mA

druhej: opět ne 100uA :-D
při 85,6uA ukazuje 23 dílků a při 170uA přesně polovinu a při 350uA plná výchylka a opět papírová stupnice. Takže nevim jestli je problem ve stupnici nebo v měřidlu, ale moc lineární to neni.

třetí: při 170uA ukazuje 0,2 a při 887uA plná výchylka. tady už je plechová stupnice.

nevim nevim, dost divný výsledky. doufam ,že s těch měřáku něco pude udělat. stupnici si chci udělat hezkou sám, ale ta linearita je divná.

edit: ještě jsem oměřil ten na 100mA a ten vypadá nejlíp protože plná výchylka je na 2,03mA takže to odpovídá.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#39 Příspěvek od Sendyx »

A extrahoval jsi z nich veškeré předřadníky a bočníky ?

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#40 Příspěvek od cackler »

do všech jsem se díval dovnitř a drátky jsou připojený přímo. u některejch je vidět, že tam bočník byl, ale už ho někdo vykuchal. Vypadá to, že je provozal s externí bočníkem/předřadníkem. ikdyž ten výsledek 887uA je dost divnej. asi se do toho měřáku podívam ještě jednou.
edit: aha tak ten dokonce byl jako jedinej ješte vzadu se zalitym jednim šroubkem a drátky vedou přímo. jedině že by předřadník/bočník dávali až za tu přepážku, ale to se mi nechce vyndavat to měřidlo, bych do určite rozbil :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#41 Příspěvek od Sendyx »

Tak odpoj jeden drátek od měřidla a změř to.

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#42 Příspěvek od cackler »

Sendyx píše:Tak odpoj jeden drátek od měřidla a změř to.
zkusil jsem "vynechat" ten drátek co je vidět ze předu a žádná změna.

já bych těď zkusil udělat bočník pro těch 100mA a předřadník na 200V k jednomu z těch tří měřáků. kterej by byl teda asi nejvhodnější na těch 200V?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#43 Příspěvek od Sendyx »

Odpoj drát od měřidla a změř ohmmetrem, jak se to chová mezi svorkama.

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#44 Příspěvek od cackler »

Sendyx píše:Odpoj drát od měřidla a změř ohmmetrem, jak se to chová mezi svorkama.
nechápu. myslíš odpájet ten drátek co je vidět ze předu?

Marie Fùrie

#45 Příspěvek od Marie Fùrie »

cackler píše:já bych tìï zkusil udìlat boèník pro tìch 100mA a pøedøadník na 200V k jednomu z tìch tøí mìøákù. kterej by byl teda asi nejvhodnìjší na tìch 200V?
Vezmi ten druhý (350uA) a dej k nìmu do série 560k a 10k trimr a mìlo by to jít dostavit na tìch 200V.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“