Jaký foťák?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Pavel1953
Příspěvky: 185
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#31 Příspěvek od Pavel1953 »

Díky pánové za názory, ale moc moudrý z toho nejsem. Vypadá to, že neexistuje jednoznačná značka, každá má nějaké plus a mínus. Zatím to vypadá na OLYMPUS 560. O co je lepší 570? Máte někdo zkušenost?
P.

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#32 Příspěvek od honza_jan »

Hoď si korunou :D .

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od AmarokCZ »

Pavel1953: Pokud ti nevadí jako Stepovi to xD-éčko, tak se rozhodni jakkoliv, všechno vyjde přibližně nastejno, já bych ale byl pro Olympa 560, nebo Panasonic FZ18, nebo taky Canon S5 IS.
Olymp570 má oproti 560-tce trochu delší zoom (v praxi téměř nepoznatelné - 18 vs. 20), neomezené video a víc pixelů (8.5 vs. 10).

Olymp 560:
http://www.dpreview.com/reviews/olympussp560uz/
Panasonic FZ18:
http://www.dpreview.com/reviews/panasonicfz18/
Canon S5:
http://www.dpreview.com/reviews/canons5is/
Z těchto tří testů je vidět, že jsou na tom opravdu téměř stejně.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od stepa »

Kdyz toho olympa, ktery mi je proti srsti :D , tak ne PROBOHA 570...vezmi 560, ma mene Mpx a bude to tim padem mene sumet! I tech 8,5Mpx je azaz.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od AmarokCZ »

Stepa: šumět budou oba jak kráva, ale na druhou stranu SP560 (8.5Mpix) šumí míň než její předchůdce SP550 (7.5Mpix) - jde o to jak se jim to povede :)
Při stejný velikosti čipu je rozdíl mezi 7.5 a 8.5 hodně malý a člověk který využívá ISO200 se dá při kvalitě dnešních kompaktů označit za blázna nebo vtipálka :) Když jsem si koupil C760-tku tak jsem jen zkusil "jak to šumí" a od tý doby mám pernamentně nastaveno ISO50. Obchodní triky typu ISO3200 fakt nežeru....

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od stepa »

Jisteze budou oba dva sumet jako krava...ale 560, bude o fous mensi dobytek :D ...to mi nerozmluvis.

Fotit na ISO200 se da a s prehledem...ovsem musis mit odpovidajici kompakt. Jako vtipalek, nebo blazen si neprijdu. Fuji F40fd, 8Mpx, chip 1/1,6" :wink: ...kdyz vezmu v potaz, ze ta 560 ma 1/2,3" a ma stejny pocet Mpx :puke:

ISO3200 mozna tak na zrcadlu, jinde nema co delat...ale lidi jsou jako ovecky :cry: , pak se to nekomu snazis vysvetlit a on te ma za magora :evil:
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od AmarokCZ »

Stepa: oprava, napsal jsem to blbě, chtěl jsem napsat >>NAD<< ISO 200.
Ono se dá fotit i na ISO800 ale jedině nouzově třeba sport, jinak ale nad 200 NEBRAT!!!
Jinak Fuji vždycky vinikaly dobrým odstupem signál/šum, dokonce byly v kategorii D-SLR dostkrát lepš než Canon a Nikon, což je co říct.

Co se týče velikosti čipu, tak to neovlivňuje jen šum, ale i další věc která je podle mě důležitější - dynamický rozsah. Mimo C-760UZ mám i C-1400L (zrcadlovka ´97, čip 2/3palce a 1.4Mpix) která ma dynamický rozsah větší než obyčejné 35mm filmy, což se o 760-tce nedá říct. Dynamický rozsah SP570 bych radši ani nechtěl vidět....

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#38 Příspěvek od Crifodo »

S Camedií 1400L jsem měl tu čest před x lety fotit, ale netroufl bych si tvrdit, že překoná rozsahem zvládnutelných jasů průměrný kinofilm. S jakým filmem jsi to porovnával?
Jinak je fakt, že aparáty Olympus používají na rozdíl od některých ostatních značek docela ohleduplný algoritmus do jpg (tiff je v téhle kategorii výjimka a běžný spotřební uživatel to většinou ani nechce, protože ho zajímá počet obr/kartu) a solidní mi připadá u Olympusů i vyvážení bílé.
Ad ISO, v praxi se spíš smířím se zrnitým obrázkem než se spoustou obrázků stržených, protože expoziční doba slezla na 1/5s a uživatel to nevzal na vědomí.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od AmarokCZ »

Crifodo píše:S Camedií 1400L jsem měl tu čest před x lety fotit, ale netroufl bych si tvrdit, že překoná rozsahem zvládnutelných jasů průměrný kinofilm. S jakým filmem jsi to porovnával?
Jinak je fakt, že aparáty Olympus používají na rozdíl od některých ostatních značek docela ohleduplný algoritmus do jpg (tiff je v téhle kategorii výjimka a běžný spotřební uživatel to většinou ani nechce, protože ho zajímá počet obr/kartu) a solidní mi připadá u Olympusů i vyvážení bílé.
Ad ISO, v praxi se spíš smířím se zrnitým obrázkem než se spoustou obrázků stržených, protože expoziční doba slezla na 1/5s a uživatel to nevzal na vědomí.
Porovnával jsem to s nějakým obyčejným, jasně, že na kvalitní značkové filmy to nemá (obzvlášť černobílé). Běžný BAREVNÝ film má rozsah tak 8EV, kdežto obyčejné dnešní digitály mají 6 až vyjímečně 8EV (při ISO100) a staré Olympusy (typu C-1400, C-2500, C-2100) měli stabilně 8EV díky tomu, že měli "obří" čip a málo pixelů.
Ad ISO, v praxi se radši s mířím se stativem než se zrnem na snímku... navíc když s ISO100 jdu pod udržitelnou dobu 1/50s tak jsou to podmínky vyjímečné - většinou noční foto/krajina večer nebo ráno/další siruace při kterých je stejně stativ téměř nutnost, pokud je to však jiná situace tak to jistí blesk nebo v krajním případě (kvůli malému dosahu blesků) to zvýšené ISO :(

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#40 Příspěvek od Crifodo »

Stativ, co vím, použije tak 2% uživatelů. Pro typické žánry, pro které lidi tahají kompakty, se ani použít nedá. Tam, kde se používá, se zase málokdy fotí kompaktem.
Asi si tu 1400L znova vyžádám :) ale ten problém s rozsahem záleží taky hodně v tom, KAM je ten rozsah posazen. Když je střed blbě zvolen, ať uživatelem nebo automatikou, stejně dojde k vypálení světel nebo slití stínů. Filmy naštěstí a to i barevné mizerné na rozdíl od čipu končí křivkou, ne limitací, a dá se ještě doladit fígly v temné komoře jako dvojeexpozice, speciální lázně atd. (samozřejmě minilabáci už tohle neumí ani náhodou).
Naštěstí požadavky a hodnotící kritéria většinového uživatele celkem korespondujou s parametry většinových kompaktů :roll: spousta lidí dokonce fotí mobilem a stačí jim to a jsou spokojenost sama.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od AmarokCZ »

Crifodo píše:Stativ, co vím, použije tak 2% uživatelů. Pro typické žánry, pro které lidi tahají kompakty, se ani použít nedá.
Když je střed blbě zvolen, ať uživatelem nebo automatikou, stejně dojde k vypálení světel nebo slití stínů. Filmy naštěstí a to i barevné mizerné na rozdíl od čipu končí křivkou, ne limitací...
...spousta lidí dokonce fotí mobilem a stačí jim to a jsou spokojenost sama.
Naprostý souhlas, musím ale dodat, že pro většinu žánrů kam běžný uživatel tahá kompakt je dost světla na to aby to udržel i při nízké citlivosti...
Navíc mám jistou zkušenost s tím, že třeba sestra dokáže rozmazat (strhnout) fotku s bleskem nebo při závěrce 1/125s na ekvivalentním ohnisku 42mm, takže jde především i o uživatele....

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#42 Příspěvek od Crifodo »

AmarokCZ píše: Navíc mám jistou zkušenost s tím, že třeba sestra dokáže rozmazat (strhnout) fotku s bleskem
Záleží asi na tom, na čem sestra ujíždí :twisted: :D
Běžný uživatel ty svoje běžné žánry fotí zaujatě a dost často si přitom nevšimne, že se změnily světelné podmínky nebo denní doba :roll: Stačí aby se někde chodilo po zámcích a hradech nebo sedělo u grilování. Když má vypnutý blesk kvůli králičím očím nebo aby na sebe neupozorňoval tam kde se nesmá fotit, v zaujetí tématem si nevšimne, že slezl na ty desetiny vteřiny :wink: taky se mi to párkrát stalo...
Ale rozmáznout blesk, to snad ne.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#43 Příspěvek od SIDTIM »

Začetl jsem se do diskuze, s něčím vnitřně souhlasím, s něčím nikoli.Ale to je snad normální.
Fotit jsem začal prakticky už v době školních škamen,na svitek, později na kinofilm, jak jinak, jiná možnost nebyla. Vyzkoušel jsem si různé značky, od ruských, po Praktiku, Chinon, Pentacon, Yashicu, aj.
Pak nastala doba megapixelů. První vlaštovka-hypermarketový Kodak s opt. zoomem 3x za bratru 6000,- někdy před 10. lety mne přesvědčila, že to nějak půjde. Následovala řada Canonů-např výborná A70, PS1 IS (ta ale měla problémy s ostřením v šeru-neměla pomocnou AF lampu) a po dlouhých a těžkých dilematech jsem si pořídil letošní novinku od Panáka - TZ5. Musím uznat, špičkové provedení - nerez futrál(na štítku made in Japan), displej nemá konkurenci-rozliš 460 tis. bodů, foťák celkově velmi rychlý. S ISO umím pracovat, takže mi šum nekomplikuje příliš život. Optika velmi dobrá-hlavně začíná na 28 mm eqv. a má 10x optický zoom se slušnou stabilizací. To vše v KAPESNÍM formátu! Video-i když to sem nepatří-i ve velmi vysokém rozlišení. Některé starší FW měly sice problémy s doostřováním ve videu, mne se to ale nedotklo, měl jsem novější verzi FW. Navíc již vyšla aktualizace, která to vyřešila.
Byť jsem měl namířeno spíš k Pan. F18, nebo do stáje Canonů-zrcadlo 400-450, nebo Nikonů - D40, D40x, D60, přehodnotil jsem své skutečné fotografické cíle a situace. Závěrem pro výběr byl foťák maximálně skladný, rychlý, pro pohotovostní momentky. Nikdy jsem nebyl přiznivce Panasoniků coby fotopřístrojů (o jiných výrobcích však nepolemizuji, videa měli před 15-ti lety výborná). Trochu mne přesvědčila návštěva u jednoho profi fotografa, již velmi letitého, který kromě mnoha krásných přístrojů vlastní i legendární Leicu, a tam narazil na Panasonic. A k mému překvapení ne zrcadlo, ale UZ. Pochvaloval si optiku, ovládání a rychlost. Pak jsem měl v rukou TZ1-první z řady TZ a téměř jsem nemohl uvěřit, jaké fotky tahle, dle mého názoru-nevzhledná krabička- dělá. Furt jsem byl zarytý do Značek Světových Výrobců Fotoaparátů.
Inu, změna je život.
Ale snad na 1. místě zvítězil objektiv, který začíná na 28 mm eqv. Tam mají kompakty (nejen) od Canonu ještě rezervy a začínají někde na 36 mm eqv. Dříve jsem se honil za UZ, nyní jsem pochopil, že široké ohnisko je pro mne mnohem důležitější.
Howg!
Naposledy upravil(a) SIDTIM dne 25 zář 2008, 08:07, celkem upraveno 1 x.
..a co shoří, nezhnije..!

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od Jirka »

V Computeru 13-14/2008 byl test digi fotoaparátů. Dám jsem alespoň výsledky, ikdyž s ohledem na časopis je berte s rezervou...
Přílohy
foto.jpg
výsledky testu foťáků
(100.46 KiB) Staženo 76 x
*****

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“