Signalizační doutnavka

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#31 Příspěvek od Crifodo »

Hill pokud vím tomuto odbočení OT k EMC v tomhle vláknu požehnal :wink:

S majiteli koncesí nového typu kteří prasí bych neměl žádný soucit, buď občanský bonz nebo partyzánská odveta :evil:

S těmi DV je to jinak, ve světě (míněno civilizovanější část) se oprašuje AM pro účely DRM a už zmíněné vysílače korekcí pro GPS atd.
Když se podíváš na tabulky používaných AM frekvencí ve 3 nejvyspěljších zemích EU (D, GB, F) uvidíš že Kocourkov s tím jak AM po 1990 prudce zabalil byl zase jednou papežštější než papež. Odezdikezdi.
Nejde jen o DV ale o celou oblast citlivou na rušení technicky zprasenými spotřebiči, je to obyčejný střet zájmů a někdy ani ne střet "veřejného zájmu" s jedním komerčním chrapounem, ale i o střety více komerčních zájmů. Např: PRE se svou snahou šířit web po energetické síti a vedle toho komerční snahy prodejců hodin s DCF. Střet zájmů.
V ochotě dodržovat EMC je problém DV jen dílčí problém. Až se problémy kumulujou, skončí to střetem většího kalibru, asi jako budoucí ložiska plynu v Arktidě :twisted:

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#32 Příspěvek od Killroy »

No tyhle tabulky neznám, ale souhlasím s tím, že tehdejší odklon od AM nebyl tou zrovna nejšťastnější volbou. Právě z uvedených důvodů. Ale i tohle všechno je dneska o penězích. Každý se snaží prosadit a prezentuje tedy svojí technologii jako tu nejlepší aby ji prodal a tím vydělal. Spotřebitel se řádně zmasíruje reklamou a půl úspěchu je doma. Následek je někde až vzadu a není ho hned vidět. Dokud nás trh bude zasycovat levnou spotřebkou původem bůhví odkud a tihle její výrobci budou formálně "plnit" normy pro EMC jen na papíře aby se ušetřilo, tak to opravdu jednou skončí jedním velkým šumem. Ale jak z toho ven? Já vím, napíšeš "vyndej si rušičku z vypínače a jdi příkladem", ale víme oba že tímhle se to nenapraví. To asi jedině všechno vypnout a pak ten návrat do jeskyně. Myslím ale, že přijde doba (a není daleko) kdy nezbyde nic jiného než na tyhle věci opravdu důsledně dbát a bez ohledů na komerční zájmy. Nebo už si nikdy nic neposlechneme, nikam se pořádně nedovoláme a nakonec v tom všem zajdeme vlastní blbostí a touhou po laciných užitkových výrobcích..

Killroy

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#33 Příspěvek od Cust »

AMEN!

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#34 Příspěvek od FERYACT »

Překvapili jste mne soudruzi že pár diod se studenou diodou je vysílač.Budu to muset vbrzku změřit.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#35 Příspěvek od mtajovsky »

Souhlasím s Crifodo. Existuje celá skupina nadšenců DX, kteří chtějí poslouchat i na DV a extra DV - www.dx.cz . Jsou snad zájmy těchto lidí méně oprávněné jen proto, že zde existuje obecná lenost dělat věci pořádně, v tomto případě nerušící? Telekomunikační zákon snad platí pořád, a takové řeči jako ... kdo tam vůbec poslouchá? ... vždyť stejne ruší kde co ... a tak dále - takový přístup je pravá příčina tohoto stavu.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#36 Příspěvek od FERYACT »

Zatím jsem zjistil že mi ruší tyto prodávané a zkušebnou schválené výrobky:
televisor PANASONIK,video FUNAI,všechny osvětlovací žárovky/výbojky/.
Nikdo se nepokusil o stínění těchto výrobků přestože jejich výkony jdou
do desítek watů.
K meritu věci.Zapojil jsem žárovku 6V 0.5A do serie s žárovkou 220V 0.4A
100W.Po zapnutí šla malá žárovka k čertu/a třikrát/.Proud při zapnutí byl 4A.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#37 Příspěvek od helios »

Je pravdou, že ja som tieto kontrolky robil k žiarovkám 40 a 60W. V tomto prípade by možno pomohlo ku kontrolke paralelne pridať dve antisériovo zapojené zenerky 6V8/5W, ktoré by mali prúdovú špičku pri zapnutí zachytiť (snáď) bez úhony. Za prevádzky sa neuplatnia, lebo napätie na kontrolke bude pod 6V. Vhodné zenerky by mohli byť tu:
http://www.tme.eu/sk/katalog/index.phtm ... meters%3D1
Nevyskúšal som to, ale mohlo by to fungovať.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#38 Příspěvek od FERYACT »

To helios: Dát dvě zenerky a žárovku do mého vypínače je nemožné.
Navíc pokud diody z ledkou vysílají pak se zenerkami taktéž.
Já jsem tento problém řešil pomocí malé doutnavky použité u žehliček
a M1 odpor.Dělal jsem to hlavně jako noční orientaci a aby každý našel
vypínač.Pokud mám podezření že ve dne byl vypnutý proud stačí
pohled na nejbližší vypínač.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#39 Příspěvek od helios »

Zenerky rušiť nebudú, lebo zachytia len špičku prúdu pri zapnutí a za prevádzky na nich bude nižšie napätie ako zenerove.
Dútnavka s odporom je fajn, len indikuje práve vypnutý vypínač, a pôvodný dotaz bol na indikáciu zapnutého stavu, čo sa bez privedenia stredného vodiča ťažko realizuje.

P.S.: Teraz som schválne "očuchal" meračom poľa zapnutú dútnavku, aj rádiom na SV, ruší tiež, aj keď nie veľa... :?
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
img_rbk
Příspěvky: 113
Registrován: 20 zář 2007, 02:00

#40 Příspěvek od img_rbk »

A co tak pustit to radio na AM paralelne so ziarovkou WC a tema suhlasi.
Aj signalizacia aj radia. :D

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#41 Příspěvek od kbulda »

Marie Fůrie píše:
Crifodo píše:
Marie Fůrie píše:Na to ale potřebuješ ten třetí drát.
když máš vlhký zdivo, tak ani ne...
Zatlučeš hřebík a hned je nulák pro doutnavku, taky mě to napadlo, ale ono by to zdivo za chvíli možná vyschlo :)
Ten hřebík musí jít až na železný futro.

Uživatelský avatar
murpa
Příspěvky: 8
Registrován: 23 úno 2010, 01:00
Bydliště: Praha

#42 Příspěvek od murpa »

Lukas-Peca píše:....
Mohl by mi někdo objasnit vznik rušení na tom kontrolním světýlku s diodama?
Tedy pánové já žasnu ... konečně vlákno (teda kromě tohoto http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 040#191040 už druhé), které přesně odpovídá na mojí otázku. Už druhý den sedím (nejen) u EB a hledám něco, co dokáže signalizovat 2 rozsvícené 100W žárovky (samozřejmě ... aby to nebylo jednoduché ... signalizaci je potřeba umístit ve schodišťovém vypínači). K vypínači mi sice 3 dráty vedou, ale vzhledem k tomu, že se jedná o schodišťák, je mi to celkem nap*d ... stejně jako ty 2 dráty u vypínače normálního. Takže jsem si vymyslel v podstatě stejné schéma jako na začátku tohoto vlákna 18.9.2008 navrhuje Marie Fůrie a později je nakreslené ve vlákně, na nějž mám odkaz výše v závorce (jen bych paralelně k R+LED zapojil ještě C pro kontinuálnější svit) a začal jsem pátrat, jestli někdo nemá něco jiného a vyzkoušeného, případně nějaké zkušenosti, proč takto ne. Ale pořád jen samé LED žárovky a "náhrady doutnavek".
A vida, tady jsem se dokonce od kontrolky dostal k EMC. Jsem hrozně rád, že jste to tu na nás všechno vysypali. Spousta nářků, jak to nikdo neumí a staví vysílače rušení na AM, pak taky jestli tohle pásmo vůbec ještě k něčemu je, nebo ne, další různé chytrosti...
Člověk to 2 až 3 hodiny pročítá (a rád), protože se pořád dozvídá něco nového (ale to myslím vážně! fakt spousta věcí, které jsou zajímavé ... jen by nemusely nutně prodlužovat tuto debatu) ... ale ten román má stále jen zápletku ... pořád tady nevidím to řešení, abych věděl, jak to účinně odrušit (nebo třeba jestli to vůbec odrušit jde...).
Jo ... Crifodo se zmiňuje o indukčnosti a kapacitě ... ale když jsi tak na prášky z toho rušení, tak proč nás (LAMY) nevzděláš(te) nějakým zaručeným filtrem na odrušení tohoto zapojení v pásmu DV (případně i jiných, ačkoliv vyšší harmonické už musí být zanedbatelné ... i z hlediska šíření, ne?!)?
Mnohokrát předem děkuji za další poznání!
BTW: Lukáše jsem citoval, abych naznačil, že jsme tu minimálně 2, které ta EMC taky trochu trápí(la) (lépe řečeno, kteří chceme tohoto rušení vytvářet alespoň o trochu míň), protože taky nemám rád pruhy v obraze, nebo kostičkovaný obličeje, případně jiný abstraktní jevy.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#43 Příspěvek od mi-ro »

Je to sice skoro dva roky starý tema ale hlavně že ti pomohlo.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#44 Příspěvek od milan222 »

EKKAR píše:
Crifodo píše:
Marie Fůrie píše:Tak sériově tři křemíkové diody, paralelně obrácená čtvrtá a k tomu ještě paralelně LED + odpůrek
tohle ruší příjem na DV :(
Jenže kdo dneska ještě poslouchá Radiožurnál na 270khz? Nic jiného se v tom pásmu už nechytne... A Radiožurnál je kvalitnější na FM...
ja a taky nic jineho nechytam... a taky nenaladim... na lampach koncim u vkv a to chytnu jen impuls na 72MHz
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#45 Příspěvek od Hill »

Z Černé hory vysílá Impuls na 92,1, to jen pro upřesnění.

Ale, jak ubývá vysílačů v pásmech AM, o to víc jakékoli rušivé vyzařování vadí. Bohužel, pro těch pár lovců DX stanic ae tím nebude zřejmě nikdo chtít vážně zabývat...
Pokud jde o vypínání vysílačů AM: s tím začali třeba v Rakousku 5.9.1977 vypnutím sítě Österreich Regional, protože bylo levnější regionální programy šířit malými vysílači v pásmu FM. Pak došlo ke zrušení dalších celostátních vysílačů, některé zase byly obnovené, protože se žádalo vysílání do zemí používajících pro FM pásmo OIRT, například do Polska a Maďarska (u nás na to Tesla reagovala sice se zpožděním, ale přece jen dělala přijímače s oběma VKV pásmy, podobně Videoton, zatím, co v jiných zemích to nechali plavat, od nich to bylo pro FM moc daleko).
Oficiálně skončil provoz na SV v lednu 1995. Sice v devadesátých letech zase některé vysílače spustili, ale to bylo kvůli válce v Jugoslávii, vysílalo se pro Bosnu.
Středovlnné vysílání velkým výkonem bylo zastaveno k 31.12.2008. Letos v únoru odstřelili velké antény na Bisambergu u Vídně, na malé vysílače vypsali výběrové řízení pro soukromé stanice.
(info http://members.aon.at/wabweb/frames/telegraf.htm )
Podobně se k SV a DV zachovali i v jiných zemích před námi.
TEDY NAŠI KOCOURKOVŠTÍ ANI ZDALEKA NEBYLI PRVNÍ !!

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“