Rychlost diody

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#32 Příspěvek od Crifodo »

mimochodem, to měření náběžné hrany bude docela frajeřina na měřicí přístroje a generátory... ani si nebudu tipovat, kolik % z osazenstva bastlírny takovým vybavením disponuje :?
Ne nepodstatná část bastlírny, podle častých dotazů, je ráda když sežene 7QR20 a uplácá škopek na "změření" zesilovače :roll:

Marie Fùrie

#33 Příspěvek od Marie Fùrie »

Tak jo, tak já pøíštì rovnou napíšu tìm bludopiscùm, že jsou úplnì blbý a píšou kraviny, stejnì mì tu každej má za nejvìtší fùrii tak co, aspoò si upevním reputaci a nebudu si ji kazit nìjakým podobným pokusem o slušné upozornìní na bludy zde šíøené.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#34 Příspěvek od Cust »

Crifodo, ty mě snad vyprovokuješ k měření těch chujovin :-)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#35 Příspěvek od EKKAR »

To je spíš záležitost pro mezinárodní platformu, nejlíp by bylo poslat to jako námět do CERNu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#36 Příspěvek od Crifodo »

mně pořád uniká smysl vzneseného dotazu, resp. chvílema si myslím že ho chápu a chvílema zas že ani trochu :D

odborníků na technologii polovodičů tady viditelně moc není, lidí schopných (nejspíš v práci) změřit nanosekundové průběhy taky moc nebude...
a jinak si tu snad můžem nezávisle tlachat zrovna tak, jako třeba jak komu dělá doma stará bordel v šuplíčkách...

až budu potřebovat konstruovat výkonový směšovač na GHz, tak začnu shánět seriózní informace na seriozních místech :roll:

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#37 Příspěvek od Cust »

:-) Crifodo to je pravda, ale stejně tě vždy omezí doba vypínací :-)
a pokud budeš dělat GHz, tak budeš shánět schottky a bude tě zajímat mezní frekvence ...

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od radekrd »

No s tím spínáním diody je to tak: Bezprostředně po změně polarity napětí se vybíjí bariérová kapacita diody (z počátečního napětí Ur - to které bylo předtím reverzní) tak, že obvodem teče ještě větší proud než je pak ustálený ((Ur+U)/Ri). Proud se pak ustálí na hodnotě dané parametry obvodu. Dobu vybíjení bariérové kapacity určuje vnitřní odpor obvodu ve kterém dioda pracuje. Prakticky propustný proud teče okamžitě (byť prvně jde o vybíjecí proud bariérové kapacity.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#39 Příspěvek od Cust »

tak vidíš marie, už to máš potřetí potvrzené...

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od pajosek2 »

Já teda nevím možná je to blbost,ale ta kapacita přece není kostantní během procesu zavírání.Každá dida se taky chová trochu jako varikap a pokud se mění napětí na přechodu,k čemuž při zavírání určitě dochází,tak se mění i kapcita přechodu.To bych chtěl vidět ten výpočet,já osobně bych to nezvládl,ale to neznamená,že to neumí někdo jiný.
Pokud se Vám moje teorie zdá vadná,tak prosím mne opravte.
Teda bavím se o času rozepnutí.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#41 Příspěvek od Crifodo »

Myslím, že po nějaké době všichni zjistíme, že v daném oboru se všechno vypočítat nedá, buď nemáme k dispozici všechny údaje, nebo složitost výpočtu vzroste do té míry, že nám to výpočet zoškliví.
Takže se rádi vrátíme k měření nebo k odhadu.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#42 Příspěvek od Crifodo »

Cust píše:když si odmyslím typ diody, tak je to přesně to co bych čekal od simulace...
takže už chybí jen dobrovolník, který nasnímá obvod z obrazovky osciloskopu s rozlišením ns a předloží sem bitmapu k polemice :roll:
Když bude chtít zobrazit náběžnou hranu diody 1N4002 v ns, která zajímala Fůrii, a nebude chtít přitom zobrazit odběžnou hranu dlouhou jako Lovosice, bude si muset vystřihnout nebo posunout měřítko...
a dostane podobný obrázek jako z té simulace.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#43 Příspěvek od Cust »

pokusím se to v úterý zpáchat ...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od ZdenekHQ »

Udělal jsem bleskové měření, zatím není víc času.

Zapojení je FET, v kolektoru má cívku a ta je kriticky tlumená, takže vznikne přibližně kilovoltový puls se strmým náběhem a přibližně exponenciálním "dozníváním" (používá se to na detekci kovů). Na přesnější měření musím vyrobit externí přípravek. Osciloskop 250Mz, sonda 400Mhz, 1:10, 10pF.

Pomalá dioda (1N4007) sníží zmíněnou jehlu asi na 20V, čím rychlejší dioda, tím nižší "jehla". Měřeno přímo na pouzdru diody. Toť zatím vše, výklad nechám na vás, fotky myslím zatím netřeba.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#45 Příspěvek od Andrea »

Musím potvrdit to co naměřil ZdenekHQ, naměřila jsem něco podobného v jiném obovdu. 1N4002 - 5V překmit (forward recovery), FR102 - 1V překmit, 1N5818 - bez překmitu. Tak a teď proč to tak je, když podle kapacity přechodu by se nejpomaleji měla otevírat ta Schottky :?:

Odpovědět

Zpět na „Teorie“