Jak nejefektivnìji snížit napìtí

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#31 Příspěvek od janousek »

Dej foto a schema zapojení. Krabička je od někuď napájená, doufám, nejde dát odpor k napáječi a v krabičce mít pouze LED?

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od piitr »

Ten tranzistor je samozřejmě kravina. Možná je lepší jako zdroj proudu, ale při tomhle napěťovém spádu je odpor (skoro) stejně dobrý. Naopak je odpor lepší v tom, že si lze snadno zvolit velikost proudu, což se o JFETu říct nedá. Výkon na tranzistoru bude stejný jako na odporu. Takže bych zůstal u odporu.

Bezvadnej nápad je ta nízkopříkonová LED. Do toho bych šel určitě.

Jako ideální řešení bych taky (bylo zmíněno) viděl vystrčit čidlo ven. Pokud to není možné, aspoň bych tu krabičku uvnitř rozdělil přepážkama na 2 části. Do jedné bych dal čidlo, do druhé zbytek elektroniky. Tu část s tím čidlem bych navrtal, aby to mělo kontakt s okolím. Nejlíp nahoře i dole, aby to mohlo trochu proudit.

Pokud to zařízení poběží neustále, lze vzniklou chybu změřit a odečítat od naměřené hodnoty. Je to totiž systematická chyba (nebo jak se tomu říká), prostě je pořád stejná.

Ištván Šutrhází

#33 Příspěvek od Ištván Šutrhází »

piitr: Souhlasím s Tebou. Vèera jsem si zkusil na papír jak by to bylo s tím tranzistorem a zjistil jsem, že si moc nepomùžu (výkonová ztráta na T).
S tou LED je to dobrý nápad! A pøitom taková jednoduchá úvaha :)
Pøepážky mì taky napadly. Bohužel krabièku mám pevnì danou (nelze upravit formu pro pøepážky a nìjak to tam lepit není taky vhodné - 100ky kusù).
Vylouèit systematickou chybu nemùžu. Zaøízení je pøipojeno k øídícímu systému, ke kterému nemám pøístup a nemohu to na nìm nastavit.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#34 Příspěvek od Crifodo »

Nemůžeš vlastně skoro nic.
Není pak lepší zakázku s díky vrátit?

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#35 Příspěvek od nekmil »

Jen tak ze srandy jsem ten tranzistor zkusil. BF245C
Červená LED 5V - 10mA nehřeje
24V - 8mA trochu hřeje
30V - 12mA taky hřeje

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od piitr »

nekmil píše:Jen tak ze srandy jsem ten tranzistor zkusil. BF245C
Červená LED 5V - 10mA nehřeje
24V - 8mA trochu hřeje
30V - 12mA taky hřeje
Zkus odpor 24V/8mA. Bude hřát úplně stejně. Prostě výkon je napětí krát proud, ať je tam co chce. A obojí máš dané. To už se tu vysvětlovalo na první stránce diskuse.

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#37 Příspěvek od nekmil »

Pokud by nezáleželo na teplotě tak je ten tranzistor asi jednodušší.
V rozmezí 5-30V není třeba ani nic počítat.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#38 Příspěvek od Crifodo »

tak trochu mimo téma, k čemu je dobré indikovat 24/7 že je čidlo snímání teploty pod napětím?

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#39 Příspěvek od Devo70 »

Dám odkaz ešte raz, bo Chujanita nevšíma. :evil:

http://svetelektro.com/clanky/primitivn ... m-228.html

Je to bleskový blikač s odberom pod 0,5mA, ktorý môže indikovať zapnutý prístroj.

Ištván Šutrhází

#40 Příspěvek od Ištván Šutrhází »

Bohužel zakázku odmítnout nelze :)
Ten tranzistor jsem nezkoušel (prakticky) z toho dùvodu, že jediné co se zmìní je, že výkon nebude spotøebován na R, ale na T. Pokud to celé uzavøu do krabièky, tak se mi sto stejnì vyhøeje, jen pozdìji.

Ale prakticky jsem si zkusil tohle:
Vzal jsem 3 led diody
1) 3mm zelená normální pro doporuèený proud 20mA
2) 3mm zelená nízkopøíkonová pro proud 2mA
3) 3mm zelená supersvítivá pro proud 20mA
Zapojil jsem je sériovì pøes odpor a mìnil napìtí. když šel všemi stejný porud 1mA, už svítily. Když jimi šel 2mA, svítily více a to docela slušnì - pro indikaci postaèí. Poté jsem zvýšil proud na 5mA a samozøejmì svítily více. Co je ale zajímavé, rozdíl ve svitu (hodnoceno dle oka a poté ještì pøes bílý papír) svítily diody vesmìs stejnou intenzitou! Rozdíl byl øekl bych asi 5% mezi sebou. Nejvíce svítila nízkopøíkonová, ale ten rozdíl byl opravdu témìø neznatelný.
Èekal jsem, že rozdíl bude mnohem vìtší. Takže nakonec nemusím používat nízkopøíkonovou LED, ale postaèí jen snížit prou normální LEDky na 2mA a tím i snížit výkonovou ztrátu na odporu.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#41 Příspěvek od mtajovsky »

Ištván Šutrhází píše:Bohužel zakázku odmítnout nelze :)
Ten tranzistor jsem nezkoušel (prakticky) z toho důvodu, že jediné co se změní je, že výkon nebude spotřebován na R, ale na T. Pokud to celé uzavřu do krabičky, tak se mi sto stejně vyhřeje
Ale to je omyl. Blikání může být se třídou třeba 1:20 nebo i více. Střední hodnota výkonu pak rapidně klesne.
Navíc, fyziologie oka je taková, že rychlé záblesky vnímá silněji, než by odpovídalo střední hodnotě svitu.
Ištván Šutrhází píše: ... jen později ...
Proč později?? Výkon jako výkon na R nebo T. Ale to je detail, podstatné je to blikání.

István šutrhází

#42 Příspěvek od István šutrhází »

Bohužel blikání taky není vhodné. Zákazník chce, aby to trvale svítilo. Samozøejmì, že pøi blikání by se výkonová ztráta rapidnì snížila.

Pozdìji jsem myslel to, že když použiju jiný prvek, ale s výkonem, zmìní se jen èasová doba než se to vyhøeje. I když by to bylo lepší, nebo￾ by se teplo mohlo lépe odvádìt perforací krytu (pøece jen je lepší mít vìtší prvek zahøátý o 5 stupòù než malý prvek zahøátý o 20°C), jak zde nìkdo již psal.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#43 Příspěvek od Sendyx »

Takže přichází v úvahu provazové řešení.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od zdenoeddie »

Provaz ma urcite mensi stratovy cinitel ako R. Keby sa to nim prepojilo predislo by sa stratam a tym padom aj problemom s teplotou. Kto sa pamata na bezstratove telefonicke vedenie medzi dvoma teglikami z jogurtu? :lol:
Samozrejme viem co myslel Sendyx tym provazom

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#45 Příspěvek od nekmil »

A bylo bez zdroje napájení, tedy značně ekologické. :D

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“