Brnění

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
denwistr
Příspěvky: 158
Registrován: 08 lis 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od denwistr »

je to zajimavy resil sem to uz jednou ale cim to je to sem nevyresil jen sem mel a mam jednu domenku je mozny ze neni v baraku zapojen zemnici kolik a kdyz mam prodluzovaci kabel tak se natym zemneni indukuje napeti zesite a proteze neni ukostren v zasuvce tek leze pres zdroj dal
Naposledy upravil(a) denwistr dne 24 kvě 2009, 10:51, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
denwistr
Příspěvky: 158
Registrován: 08 lis 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od denwistr »

to same dela i kamosovi ten stoho byl zoufalej tak abych si potvrdil domenku tak sem mu poradil at odpoji zemnici kolik on to sice udelal tak ze ho odstrihl v kabelu ale pre uz ma klid

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#33 Příspěvek od Hill »

Tak to může snadno dosáhnout i klidu věčného a tobě přeju klidné spaní: teď, když už je to venku, až se kámošovi něco stane, budeš přinejmenším spoluviníkem, protožes mu poradil věc, která se zásadně nedělá. A on tě poslechl a zrušil opatření sloužící k zmenšení rizika úrazu nebezpečným dotykovým napětím a v tomto případě i požáru.
Koukal bys taky, jakou díru do nábytku dokáže vypálit signálový kablík, když jím protekl poruchový proud, který jinudy nemohl, protože vodič PE nějaký vůl odstřihl od kostry. Naštěstí to vypli a uhasili včas, on výjezd hasičů, evakuace a pak oprava bytů v osmi patrech by přišly na docela slušné prachy.

Když nebudou v baráku zapojené zemnicí kolíky, bručet to sice nebude, ale potenciálně nebezpečným se stane každý spotřebič s třížilovou šňůrou, tedy i lednička, pračka atd.
Zařiď se podle článku o zemních smyčkách, co je na hlavní straně a nevymýšlej blbosti, kterými bys ohrozil sebe i své okolí.
Naposledy upravil(a) Hill dne 01 lis 2009, 14:27, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
denwistr
Příspěvky: 158
Registrován: 08 lis 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od denwistr »

Stim souhlasim byla to blbost :(

Uživatelský avatar
denwistr
Příspěvky: 158
Registrován: 08 lis 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od denwistr »

zdarvim chci se zeptat jestli mam spatne zemneny zesilovac mam to udelano tak ze veskerou elektroniku mam odizolovanou od krabice a krybici mam spojenou s PE vodicem

chtel bych se naneco zeptak ohledne bezpecnosti jak je to se signalovou zemy a PE vodicem u pc je signalova zem spojena PE a u zesilovace ne

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#36 Příspěvek od Hill »

Bezpečnost je první zákon, teprve pak se zabývej tím ostatním.
Pokud trafo a provedení síťové části zesilovače splňuje podmínky pro ochranu dvojitou izolací, stačí ti dvoužilový síťový přívod.
V ostatních případech použiješ třížilový síťový přívod a ochranný vodič spojíš se zemí zesilovače. Kde a jak, už jsem tu psal.
Kryt zesilovače je vždy lepší spojit se zemí zesilovače, aby stínil. Je totiž lepší stínit zesilovač proti vnějším polím, než si další vnější pole kolem zesilovače vytvořit tím krytem, spojeným jen se sítí, a nezkratovat je na kostru zesilovače (po síti se totiž šíří různých lupanců až haňba).

Pokud to po spojení s nějakým zdrojem signálu bude bručet (a bez něj ne), hledej příčinu jinde a na to ochranné spojení už nesahej.

Trochu jsem ti tu samomluvu projednotil, ale k té bezpečnosti - zesilovač v provedení s dvojitou izolací má skutečně dvoužilovou šňůru a jeho kostra není nikde spojená se sítí (a ani nesmí být) - do té doby, než k němu připojíš zařízení, jehož kostra se sítí spojená je, třeba PC. To už je spojení se zemí jinde a ne v zařízení s dvojitou izolací.
Když, tak si nakresli náhradní schéma, abys to pochopil.

Uživatelský avatar
denwistr
Příspěvky: 158
Registrován: 08 lis 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od denwistr »

Zdravim ano to jak se pripojuje ochrany vodic ste zminoval jako dobre misto by tedy bylo i na vyvedenem stredu transformatoru jeste bych se chtel zeptat jestli je spravne reseny upevneni zemnicich vodicu vsechny konce mam opatreny ocky ty mam svedeny na jedno misto to je kryt zesilovace kde je sroub a nanem jsou vsechny konce spojeny s ochranym vodicem zasuvky. A stim brumem sem zjistil ze je to kvuli antenimu rozvodu takze tet me to brumi pres kabel od tv k zesilovaci takze by melo pomoct spojit zem anteny s ochranym vodicem jestli to tak nejak muze byt spojeno

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#38 Příspěvek od Hill »

Ale howning, tím to jen trochu zeslabíš a nejspíš si přiděláš problémy třeba s obrazem na televizi. To bys musel spojit pořádnou kolejnicí.
Tím koaxiálem ti teče vyrovnávací proud mezi zemí STA a nulou v bytě a ten proud může být dost velký.
Odděl si anténu (jak jádro, tak plášť koaxiálu) malými kapacitami, kterými signál projde, ale síťový brum už ne, a máš pokoj. Prostě koaxiál přestřihni a propoj ho přes kondíky takhle:
http://www.ebastlirna.cz/images/image_a ... leni_C.gif
Jestli chceš vědět, jak to funguje, pokec k tomu obrázku je kolem něj v článku
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 0&thold=-1

A k tomu svorkování: i když se dá předpokládat, že odpojovat země v zesilovači budeš jen v případě, že šňůra bude vytažená ze zásuvky, pořád platí požadavek, že vodič PE přívodu musí mít vlastní svorku, aby nedošlo k jeho odpojení, když budeš odpojovat ostatní země. Tu svorku udělej nejlíp na jádru trafa nebo na jeho nosném třmenu. A další svorku, na kterou svedeš tu zem sekundáru zdroje a kryty. Obě tyto svorky samozřejmě musí být dobře vodivě spojené, hlavní je, abys mohl odpojit ostatní země, aniž bys přitom odpojil vodič PE od zdroje.
Naposledy upravil(a) Hill dne 01 lis 2009, 16:44, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#39 Příspěvek od mi-ro »

Kámoš mi říkal ať se stavím, že má doma taky brnění. Pěkný ale trochu rezavý.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#40 Příspěvek od Cust »

to půjde vycídit :-)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#41 Příspěvek od Sendyx »

To známe... jsem rytíř pasovaný, mám v hlavě brnění :lol:

Uživatelský avatar
denwistr
Příspěvky: 158
Registrován: 08 lis 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od denwistr »

Zdravim tak stim svorkovanim sem to upravil doufam ze spravne puvodne jsem ty zeme mel na sroubu spodni casti krabice vsechny dohromady tet jsem je prisrouboval na hlinikovou desticku kazdy zvlast takze kdybych odpojoval zeme tak odpojim vsechny nezavisle a zbyde me tam jen privod PE. Kupodivu po pripojeni na sit a propojeni s pc a tv je klid zadny brum

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“