Tester digitronů

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#31 Příspěvek od Crifodo »

A hledat geopatogenní zóny.

Zpátky k tématu, jestli ti zdroj dejme tomu 10W padá při zatížení 10 mA tak je někde chyba mimo digitrony, tu musíš najít. Na filtraci napětí u zobrazování moc nezáleží a V/A charakteristika doutnavého výboje není taková, aby při změně o 20 nebo 30 V docházelo k podstatné změně jasu výboje. Máš tam někde botu, přechoďák na svorkách trafa, nakopnutý usměrňovač nebo něco takového. Možná nedotažený šroubek ve vidlici na primáru trafa...

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#32 Příspěvek od cackler »

Artaban001 píše:Proč si nepostavíš nějaký primitívní měnič na 180V i s jakous takous stabilizací.
....
Těhle jednoduchejch zdrojů jsem už postavil několik, všechny jsou dobrý do hodin a tak, prostě max 10mA a to už hodně hřejou. Když chci, aby zdroj byl tvrdej a neměl problém s 50mA tak tyhle nepřipadaj bohužel v úvahu.
Crifodo píše:...
Tohle už právě neřešim, když jsem se dozvěděl, že bez tvrdýho zdroje si ani neškrtu...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#33 Příspěvek od Artaban001 »

Není problém těch zdrojů postavit několik, spřáhnout je spolu dohromady a každej zdroj by kupříkladu táhl 2 digitrony. Furt by jsi to měl lehčí, než ty dvě trafa.

kdyby jsi měl trafo 230 na 2 X 9V, tak by jsi mohl postavit tak výkonný zdroj pro digitrony, že by jsi jim mohl upalovat elektrody. Měl by jsi tak tvrdý zdroj. jeho napětí by jsi mohl měnit změnou vstupního napětí. V příloze je regulovatelný zdroj 150V max, kterej je sice na 24V, ale je celkem průhlednej na pochopení a dá se modifikovat pro jakkýkoliv napájecí napětí.
Je to i z proudovou pojistkou..
Přílohy
zkousec volicich sad.png
(4.57 KiB) Staženo 69 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#34 Příspěvek od BOBOBO »

Nevím , ale zdá se mi to postavené na hlavu . Zajdi do sběrného dvora , vybrakuj nějaké lampové radio a máš trafo co potřebuješ . Psal jsem do tohoto fora již několikát , pokud někdo potřebuje vyšší plovoucí ss napětí . To trafo z těch rádií je vlastně oddělovací trafo !

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#35 Příspěvek od cackler »

BOBOBO píše:Nevím , ale zdá se mi to postavené na hlavu . Zajdi do sběrného dvora , vybrakuj nějaké lampové radio a máš trafo co potřebuješ . Psal jsem do tohoto fora již několikát , pokud někdo potřebuje vyšší plovoucí ss napětí . To trafo z těch rádií je vlastně oddělovací trafo !
Co vim tak tam bejvá na sekundáru 270V a víc, to když ještě usměrnim tak mam skoro 400V a to bych pak musel srazet zase na 170V a ještě si nejsem jistej jestli je to tak jednoduchý, jestli ve sběrnym dvoře bude zrovna takový radio co by se hodilo, mám pocit, že to tam nijak dlouho neskladujou a odvážej to pryč...


Trochu jsem hledal a našel jsem další zdroj z amara, ten se mi líbí:

http://pandatron.cz/?480&stabilizovany_ ... ich_napeti

Myslíte, že s nim nebude problém?

edit: aha ted jsem si přečet komentáře a tak jak je to nakresleny to je prej nepoužitelný :/

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#36 Příspěvek od BOBOBO »

Ano , ale Ty uděláš odporový dělič , třeba cca 20mA a na něm si nastavíš požadované napětí . Proud digitronem je malý , takže posun napětí bude nevýznamný .

PavelFF*

#37 Příspěvek od PavelFF* »

BOBOBO píše:Ano, ale Ty udìláš odporový dìliè , tøeba cca 20mA a na nìm si nastavíš požadované napìtí . Proud digitronem je malý , takže posun napìtí bude nevýznamný .
Proud digitronem je cca 1-3mA. Dejme tomu 2mA. Pøi 6 kusech to vùèi 20mA nebude zanedbatelné.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#38 Příspěvek od BOBOBO »

I když tak nepřipadám , do šesti mne naučili . Čteš tam to to NAPŘ!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#39 Příspěvek od Sendyx »

Panebože, to je takový problém splichtit trafo, nebo 2 trafa (třeba 230/6 + 9/230) k sobě, za to grec ze 4 x 1n4007, jeden elyt, parametrický stábl s nějakým dostatečným tranzistorem, nebo stábl s kupou zenerek ? 20mA to umí udělat i s těma zenerkama, jen to bude trochu péct.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#40 Příspěvek od Crifodo »

cackler píše: Tohle už právě neřešim, když jsem se dozvěděl, že bez tvrdýho zdroje si ani neškrtu...
Nežer se zavřenýma očima každý blábol a mysli trochu vlastní hlavou, a nejlíp si k tomu proměř jeden digitron sám, závislost intenzity na napětí a k tomu proud.
Zjistíš že nějaká stabilizace je ichtylské cvičení, ne potřeba.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#41 Příspěvek od BOBOBO »

Ja wohl .

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#42 Příspěvek od Sendyx »

Jestli chce testovat digitrony v krajní životní situaci, tak potřebuje aspoň trochu stabilizované napětí, nejlépe nastavitelné podle druhu digitronu a příslušného provozního zapojení, a nastavení proudu (potenciometr). Některé zestárlé digitrony dokážou svítit při napájení malým proudem z velkého napětí, pak ale v provozu s nějakou 74141 segmenty blikají nebo svítí neúplně.

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#43 Příspěvek od cackler »

Základní otázka byla jak udělat abych mohl regulovat pomocí anodového odporu jas jednotlivých digitronů bez vlivu na ostatní, bylo mi řečeno, že musim mít tvrdej zdroj a problém se vyřeší a regulace bude fungovat.

Zdroj co mám teď jsou dvě trafa spojený sekundárama, 4 diody a elyt, při 10mA klesá na 170V...

Našel jsem ještě jedno trafo(v příloze)

Naprázdno dává 150V, je na něm napsáno 40VA, takže počítám správně, že by mělo bez problému zvládat až 266mA ? Takže po usměrnění a filtraci 50mA nebude vůbec problém a bude to tvrdej zdroj?
Přílohy
trafo.jpg
(56.28 KiB) Staženo 42 x

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“