Počítadlo

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#31 Příspěvek od Hill »

To záleží, jak je škola vybíravá: jedna nechce ani staré operáky, že prý potřebují kompenzaci a mnoho vývodů a okolních součástek by studenty mátlo, druhá škola vzala všechno včetně rozbitých VCR, satelitů, harddisků a ještě sháněli datasheety k těm starým švábům, co nikomu nestály za to zdigitalizovat a zveřejnit, jen aby vymysleli, k čemu by to šlo použít a navrhli vhodné zapojení... takže zřejmě záleží i na vyučujícím praktických dovedností a v každé škole to bude jiné.
Není podmínkou, aby škola sponzorovala studenty, byť jen korunovými položkami. Vždyť dnes jim nic moc nebrání v tom, aby si součástky opatřili sami za za svoje. Pryč jsou časy, kdy za týdenní kapesné průmyslováka na intru byly nanejvýš dva tranzistory 103NU70....

Uživatelský avatar
Dorques
Příspěvky: 39
Registrován: 13 led 2009, 01:00

#32 Příspěvek od Dorques »

Andrea, ďakujem veľmi pekne za schému ... ale už slúžila len ako kontrola :)
Už som stihol aj súčiastky nakúpiť...jediný dekóder čo mali tak to bola 7447...čiže budem musieť to ešte negovať. Nejako mi divne preblikáva v multisime no snáď v reale nebude to robiť.
Ešte som sa chcel spýtať ten kondík a rezistor je za akým účelom tam?...lebo funguje mi to aj bez toho.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#33 Příspěvek od Andrea »

Dorques píše:Andrea, ďakujem veľmi pekne za schému ... ale už slúžila len ako kontrola :)
Už som stihol aj súčiastky nakúpiť...jediný dekóder čo mali tak to bola 7447...čiže budem musieť to ešte negovať.
Co budeš negovat?
Dorques píše:Ešte som sa chcel spýtať ten kondík a rezistor je za akým účelom tam?...lebo funguje mi to aj bez toho.
Chceš říct, že ti to funguje v simulátoru, tak schválně co to udělá v reálu, možná pak pochopíš, na co tam ten kondík s odporem je. :wink:

Uživatelský avatar
Dorques
Příspěvky: 39
Registrován: 13 led 2009, 01:00

#34 Příspěvek od Dorques »

Mal by som ešte jednú otázku...dekóder 7447 dáva na výstupe iba úroveň 0 alebo neurčitý stav...a to je pre mňa problém keďže potrebujem zinvertovať 0 na 1(dostali sme segmentovku so spoločnou katódou). Použil som klasický invertor 7404 ale ten urobí z 0 jednotku a z 1 nulku...ibaže 0 mi ten dekóder nevysiela. Takže vpodstate mi teraz vkuse svietia oba segmentovky.
Vie niekto poradiť čo urobiť?...čo je horšie treba mi to zajtra odovzdať čiže veľke zmeny v DPS nepripádajú do úvahy.
Nájde sa tu nejaký záchranca (kyňa) ? :)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#35 Příspěvek od Hill »

Každý výstup z dekodéru přitáhni na plus přes odpory (stačí 1k-10k, ale radši všechny stejné, říká se jim pull-up). Jinak se ty invertory nemají čeho chytit, protože dekodér má otevřené kolektory na výstupu. Když jsou zavřené, bude na těch kolektorech úroveň H.
A bude to makat. Bez těch odporů pozná invertor jen sepnutý výstup dekodéru jako log 0, rozepnutý nepozná, bere ho jako odpojený vstup.

Uživatelský avatar
Pepa87
Příspěvky: 144
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od Pepa87 »

V televizorech Tesla Color 423, 430, 332 a možná dalších, byl obvod M192, dekodér z hexa na 1 až 16 na 7+2 segmenty.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“