DPS fotocestou

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#31 Příspěvek od Crifodo »

Některé halogenky UV filtrační sklo mají, některé ne. Záleží na stupni odbornosti prodejce, jestli tuhle informaci ke konkrétní žárovce získám nebo ne. Noname žárovka v blistru v OBI to asi nebude.
http://www.e-light.cz/svitidlo/151918/35297/
U halogenek se někdy jedná taky o filtr IR, který vrací tepelné záření do baňky aby se regenerovala vyšší teplotou konce vláken halogenidovým cyklem.
Vycházím z toho, že když si zapnu trubicovou žárovku 300-500W pro zedníky a chalupníky, někdy svítí tak žlutě jako petrolejka, ve srovnání s bodovkou. Otázka je, jestli některé halogenky nevyrábí někdo na opačné straně Tater pro 250V, aby se žárovka líp dožila záruky :twisted:
Využití prostorového úhlu lineární žárovky ve směru osy vlákna je nějakých 40°, zbytek z 360° jde do boků a nahoru a je to pak jen otázka odrazivosti reflektoru, pokud nějaký je. Využití světelného toku reflektorové halogenky je mírně pod 100%.
Difuzní světlo je u osvitu DPS přesně to, čemu se snažím vyhýbat pokud nemám perfektně vakuově přitlačenou předlohu na desku - jinak vzniká boční podsvícení a rozmazání hran.

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#32 Příspěvek od stephunk »

To ja hreším len tak z pasie. Noname žiarovka-v tejto vani sa už nachádza pri predaji jedna žiarovka, to je absolut noname, tzv odpaľovacia :twisted: . Svietil som s ňou cca 2roky. Ku koncu života ale trebalo svietiť dlhšie(o 2-4minútky).
Difúzny osvit u mňa neexistuje, tlačím tak, aby predloha ležala potlačou na DPS, zaťažujem 2mm sklom. K tej žltej farbe, bude mi jedno aj keby to svietilo na zeleno. Ak bude spektrum v potrebnom pásme UV dostatočne bohaté, nemám čo riešiť. Za 7€ človek určite lepší osvit nezíska :wink:
Super výsledky som dosiahol s výbojkou RV C125W od Tesly. Tá je priam ideálna(menej zahrieva svoje okolie), len keby jej netrval toľko nábeh.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od stepa »

stephunk píše:Super výsledky som dosiahol s výbojkou RV C125W od Tesly. Tá je priam ideálna(menej zahrieva svoje okolie), len keby jej netrval toľko nábeh.
Pouzivam a nabeh neresim...vlozim "sestavu", zapnu vybojku a za 5 minut hotovo :wink:
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od hafca »

Mám jí taky i baňkou. Samotný hořák ukrutně smrděl. Jak to máš a z jaké vzdálenosti svítíš?
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od stepa »

hafca píše:Mám jí taky i baňkou. Samotný hořák ukrutně smrděl. Jak to máš a z jaké vzdálenosti svítíš?
Bez banky z 10-15cm.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#36 Příspěvek od mtajovsky »

Jeden poznatek z poslední doby - není dobré dávat desku vyvolat, pokud je ještě teplá od osvitu. Selektivnost rozpouštění vrstvy se velmi sníží, posléze rozpouští se i to, co nebylo exponováno. 3x jsem opakoval nástřik vrstvy, osvit a vyvolání, než jsem na to došel. Teď desku nejdřív opláchnu studenou vodou a pak teprve do vývojky.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od stepa »

mtajovsky píše:Jeden poznatek z poslední doby - není dobré dávat desku vyvolat, pokud je ještě teplá od osvitu. Selektivnost rozpouštění vrstvy se velmi sníží, posléze rozpouští se i to, co nebylo exponováno. 3x jsem opakoval nástřik vrstvy, osvit a vyvolání, než jsem na to došel. Teď desku nejdřív opláchnu studenou vodou a pak teprve do vývojky.
Hm, tak zatim zadne problemy...schvalne priste zkusim nechat vychladnout, jestli bude nejaky rozdil.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
TomasX
Příspěvky: 630
Registrován: 12 srp 2005, 02:00

#38 Příspěvek od TomasX »

Právě jsem doleptal DPS, tak sem píšu čerstvé poznatky.
Měl jsem stejné problémy jako rkozeluh v prvním příspěvku :cry: , tak jsem aplikoval všechny připomínky z tohoto vlákna.

Takže můj postup:
1. Tisk na laserovce na normální papír + PAUSKLAR
2. Deska + POSITIV a sušení 30 min. (deska zavřená v papírové krabici pod infra.)
3. Deska + předloha mezi dvě skla sevřená kolíčky na prádlo. :D
4. Osvit - CHIRANA SIRIUS 6min. (to je horské slunce + vypínatelný infra zářič)
5. Oplach jarovou vodou - kvůli odtranění PAUSKLARu a zchlazení motivu.
(to je změna kterou jsem dřív nedělal :cry: - díky mtajovsky)
6. Vyvolání motivu asi 1 min. + oplach vodou.
7. Leptání v chloridu ohřátém na asi 45°C.

Když nepočítám sušení POSITIVu a leptání, tak výroba desky trvala asi 10 minut. S kvalitou jsem spokojený. (konečně 8O )
Ten oplach po osvitu se mě opravdu vyplatil, protože se mě po vyvolání motiv většinou opláchnul a nevěděl jsem proč. (laboroval jsem s osvitem apod.) A taky jsem se zbavil těch měděných "flíčků" na desce po vyleptání.
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“