Gramoradio Europhon RDG6000, preladenie VKV na CCIR

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#31 Příspěvek od Hill »

Tak kazeťák v RC680 mi ještě před 20 lety za vestavbu střídavého mazání stál, střídavou předmagnetizaci totiž už má (podobnou koncepci měly cívkové magnetofony Tesla Start a Blues 1962-1966), takže šlo jen o to, zesílit předmagnetizační kmitočet a dostat změnou sériové kapacity obvod mazací hlavy do rezonance.
Schválně jsem si to právě před chvílí šel vyzkoušet:
sice tam ještě poněkud ruší "dýchání" neodpínatelné záznamové automatiky, ale přes asi 8 let skladování v jedné chatě (s občasným provozem přes léto) celý přístroj funguje dodnes a poslouchá se dobře.
Jo, ty "pásmově přelaďovací" kapacity tam byly hned vedle vývodů VKV sekcí ladicího kondenzátoru, tak šly ven a zbytek šel doladit trimry.

Uživatelský avatar
bengo
Příspěvky: 5
Registrován: 27 bře 2011, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od bengo »

Tak jsem se skusil zapojit repro. Strašně to chrčí a má to strašné výšky a to má i přenoska bez repra. Nevím jestli je to hrotem, ale ten je zasazený v nějakém klipsu, takže výměna je mi záhadou. Taktéž jsem nepřišel jak sundat přenosku, je jakoby přichycená nýtem zespod ramena. Nenašel jsem/nevím který je 10kuF kondenzátor. Chrčí i potenciometry, dají se vyměnit ? Jsou tam jakoby 2 v sobě.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#33 Příspěvek od Hill »

Potenciometry obvykle stačí prostříknout kontaktolem a budeš mít zase nějaký ten měsíc času na shánění nových.
To, co drží na raménku nýt, je skořepina, ta se nesundává a nemění.
V ní je uchycená samotná přenoska (jen si nepamatuju, jestli se u tohoto modelu vysouvá dopředu nebo vyklápí dolů či je připevněná jinak). Ale na to přijdeš.
Magnetodynamické přenosky se upevňují do skořepiny dvěma šroubky s osovou roztečí 1/2"=12,7mm tak vysunuté (nebo utopené dozadu), aby na poloměrech desky zhruba 130mm a 50mm byla v místě kontaktu hrotu s drážkou podélná osa přenosky rovnoběžná s tečnou drážky.
A co má znamenat ten 10kuF kondenzátor? Takto se tato kapacita nepíše, Jestli je to filtrační v napájení, tak je velký, je na něm napsáno 10000uF (nebo 10000M) a je poblíž usměrňovače.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od durkovic »

keďže je tu viacero dobrých rád ktoré mnohým pomohli pri zlaďovaní tohoto gramorádia tak pridám ešte jednu foto, je to označenie frekvencií na stupnici pre normu CCIR, síce to bola piplačka ale je to omnoho lepšie než keď človek prelaďuje pásmo FM CCIR a pozerá pritom na frekvencie určené pre OIRT :D

len dodám že prijímače vychádzali pre západný trh v rozsahu od 88 do 104 MHz ale odstránením ešte jedného kondíku sa to dá pekne roztiahnuť až do 108MHz takže poslucháč nieje ukrátený ani o stanice vysielajúce nad 104.5MHz.
Přílohy
RDG6000_CCIR_stupnica.JPG
(243.25 KiB) Staženo 98 x

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“