Hádanka pro tento týden :-) // Rozluštění

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#31 Příspěvek od Sendyx »

Takže vyluštění :

Pro rejpavé předem uvádím :
- páječka je hardwarově konfigurována tak, že svítí vždy, při ohřevu ovšem ještě silněji
- trčící drát je pokračování pájecí smyčky a rejpaví mohou hádat, proč tam je :)
Přílohy
IMG_4776orezk.jpg
(225.07 KiB) Staženo 224 x

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od pajosek2 »

Uzemění sondy je jen přes nulový vodič osciloskopu a Ty měříš kapacitní proud trafa? Nebo tím měříš rozptyl mag pole a kvůli tomu ta smyčka? :headscratch:
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#33 Příspěvek od PavelFF »

Sendyx píše:Takže vyluštění :

Pro rejpavé předem uvádím :
- páječka je hardwarově konfigurována tak, že svítí vždy, při ohřevu ovšem ještě silněji
- trčící drát je pokračování pájecí smyčky a rejpaví mohou hádat, proč tam je :)
Zajímavá světelná rampa. Pokud tě to neživí, nebylo by schéma zapojení a nějaké detaily provedení (fotky)?

Uživatelský avatar
p1p4
Příspěvky: 76
Registrován: 25 led 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od p1p4 »

Mě by spíš zajímalo, proč používá sondu do 40kV :lol:

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od workhard »

Ta páječka je COOL :wink:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#36 Příspěvek od Sendyx »

K dotazům :
- tou sondou se v tomto případě měří napětí na hrotu trafopáječky, které kapacitně prosakuje skrz izolaci trafa...

- sonda do 40kV proto, že jinou sondu se 100M Ohm a 3pF nemám

- světelná rampa to je, původní bludička mne nestačí

- provedení - někdy to nafotím, je to ale dost pekelná práce to do páječky dostat a zachovat bezpečnost, je tam málo místa... proto bych schéma moc nezveřejňoval, kdo dokáže vymyslet bezpečné provedení, jistě vymyslí spolehlivé zapojení. BTW, LED stály kus od 16 do 40Kč (směs 3 typů), jsou v sérii, tuším 3mA v klidu a při pájení asi 8mA.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#37 Příspěvek od Crifodo »

Spotřeba LED při Ud=3V a 8mA vynasobeno 21 kusy je

3 x 0,008 x 21 = 0,504 W

žárovka původně má 6,3V x 0,3 A= 1,89 W, proč nepoužít původní vinutí pro žárovku k napájení LED? nic bezpečného vymýšlet ani dostávat dovnitř nemusíš. Akorát z toho nebudeš mít tu dvoustavovou diskotéku přihořívá/svítí.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#38 Příspěvek od Sendyx »

Právě proto, že chci vidět na pracovní místo pořádně předtím, než budu pájet, mám tohle řešení. Známý to řeší svítilnou agenta 007 přivázanou k tělese páječky, tomu jsem se vyhnul :wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#39 Příspěvek od EKKAR »

Crifodo, a co Ti brání udělat to světlo 2stupňové - tedy 6ks LED napájet přes kondík, dát 2 sériové trojice antiparalelně - a zbytek krmit z toho "osvětlovacího" vinutí? Tedy trvale mi tam může svítit 6 krát X-tisíc mCd, abych viděl kam hrotem šmátrám - a když "zmáčknu", rozsvítí se mi dalších 15 krát X-tisíc...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#40 Příspěvek od Sendyx »

Tohle by bylo mnohem složitější - pro trvalý svit mám k celé té sadě součástek navíc jen jeden RC člen.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#41 Příspěvek od Crifodo »

možná lezete po břiše a pájíte potmě pod babiččiným gaučem, ale já když sedám k pájce, nějaké to základní osvětlení pracoviště většinou mám, pokud možno lepší než od 20 ledek :roll:
ale nic proti tomu, koho baví vymýšlet elektrárny :wink:

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od otakarv »

Já také mám dvouzářivkové 120cm dlouhé těleso nad hlavou v dílně,na stole lampu s čočkou se zářivkou,ale někdy to nestačí.Zvlášť,když roky přibudou,oči zeslábnou,pak je každá kapka světla přínosem pro oči.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#43 Příspěvek od Sendyx »

No Crifodo, možná jsi ostříž, ale od té doby, co hledám třeba hnědé smd smetí na plošáku s černou nepájivou maskou, tak jsem vděčen za každý lumen a lux, o kandelách nemluvě :roll: Navíc v některých přístrojích jsou temná zákoutí a dodnes nemám ideální lampu na tyhle věci.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od otakarv »

Sendyx píše: Navíc v některých přístrojích jsou temná zákoutí a dodnes nemám ideální lampu na tyhle věci.
Tys to vystihnul přesně.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#45 Příspěvek od EKKAR »

Sendyx píše:Tohle by bylo mnohem složitější - pro trvalý svit mám k celé té sadě součástek navíc jen jeden RC člen.
Překlenuješ jím síťový spínač, takže do trafa teče jen "pár mA"? Pochlub se, nenatahuj nás furt na skřipec!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“