Elektronický předřadník pro zářivku

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#31 Příspěvek od Andrea »

To už si děláš prdel né? Motá se to 4 drátama paralelně, protože jeden by ty 2A nevydržel, ale čtyři jo. A jsou 0,2mm protože při frekvenci, na které to pracuje, větší průměr nemá z důvodu skinefektu smysl. Vybodnout se na skinefekt sice můžeš, ale on se nevybodne na tvoje trafo.

Uživatelský avatar
Qasek
Příspěvky: 23
Registrován: 28 led 2008, 01:00

#32 Příspěvek od Qasek »

Nechtěl jsem tě rozčílit, ale netuším jak na tak malou kostru namotám okolo 800 závitů + sekundární vinutí. A když už jsme u toho, tak netuším ani to, jak vypočtu sekundární počet závitů.
Měřím indukčnost přímo na měřícím přístroji, ale v podstatě všechno co vypočítám jsou jen orientační hodnoty a zbytek se dělá metodou pokus-omyl (aby to alespo'n trošku odpovídalo hodnotám, které požaduji).

Uživatelský avatar
Qasek
Příspěvky: 23
Registrován: 28 led 2008, 01:00

#33 Příspěvek od Qasek »

A ještě k tomu výpočtu sekundárního vinutí, tak tam nevím, jestli mám dodržet stanovený poměr primár-sekundár, který je uvedený v datasheetu a úpodle toho se orientovat nebo to musím rovněž počítat a orientovat se podle výpočtů nebo podle čeho se orientovat

Uživatelský avatar
Qasek
Příspěvky: 23
Registrován: 28 led 2008, 01:00

#34 Příspěvek od Qasek »

Už teď jsem musel namotat skoro 130 závitů, abych se dostal na indukčnost 1mH a to je jen primár a u toho druhého trafa je požadována indukčnost 4mH a to už opravdu netuším, jak to namotám na tam malou kostru. Proto jsem to chtěl řešit jedním drátem. Je mi jasné, že ty 4 paraelní si proud podělí, ale čekal jsem¨, že budou mít i vliv na výslednou indukčnost

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#35 Příspěvek od Andrea »

Vždyť v tom navíjecím předpisu jsou snad uvedena všechna vinutí, tak co chceš počítat?
Skoro 130 závitů je třeba 125 a to tam má být né? Tak to sedí, není potřeba nic přepočítávat.

Uživatelský avatar
Qasek
Příspěvky: 23
Registrován: 28 led 2008, 01:00

#36 Příspěvek od Qasek »

A co ten sekundár? Můžu dodržet ten určený poměr ve vinutích 125-primár a 10-sekundár, tedy poměr 12,5:1 nebo to musím dělat jinak?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#37 Příspěvek od Andrea »

A proč nedodržíš ty počty závitů co jsou tam uvedené?

Uživatelský avatar
Qasek
Příspěvky: 23
Registrován: 28 led 2008, 01:00

#38 Příspěvek od Qasek »

Zkusím to, ale mám obavy, aby to fungovalo, když to nemám podložené ničím, jen datasheetem a nepoužívám tam naprosto totožné komponenty. Mám podobné součástky, ale ne stejné a nevím co může udělat i malá odchylka, zda nic nebo hodně, nemám zkušenosti, proto to neodhadnu. Nevím co to udělá, když místo 1mH tam budu mít 1.1 a nevím co to udělá, když na sekundáru budu mít místo 10 závitů jen 8

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#39 Příspěvek od Andrea »

Qasek píše:Nevím co to udělá, když místo 1mH tam budu mít 1.1
Nic to neudělá, máš to tam napsaný :roll:

Uživatelský avatar
Qasek
Příspěvky: 23
Registrován: 28 led 2008, 01:00

#40 Příspěvek od Qasek »

To byl příklad, že jsem se trefil přímo do toho intervalu byla náhoda :oops:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#41 Příspěvek od Andrea »

Napsal jsi, že na 1mH jsi musel namotat necelých 130z. Tak jsem ti napsala, že to odpovídá a že nemusíš nic přepočítávat a ty pořád chceš něco přepočítávat, tak já už nevím co chceš. Klidně si tam namotej 9.384 závitu, když tě to baví :roll:

Uživatelský avatar
Qasek
Příspěvky: 23
Registrován: 28 led 2008, 01:00

#42 Příspěvek od Qasek »

No mě jde o to, že já bych si to chtěl nějak ověřit, zdůvodnit, že tam mám opravdu natočit těch 125 závitů a budu tam mít danou indukčnost.
Když jsem to navíjel, tak jsem to proměřoval a vyšlo mi tohle:

pro průměr drátu 0,25mm:

3 závity - 1,8uH (indukčnost na jeden závit AL=200nH)
6 závitů - 5,4uH (AL=150)
9 závitů - 11uH (AL=136)
12 závitů - 16uH (AL=111)
15 závitů - 27uH (AL=120)

Očekával bych nějakou viditelnou závislost, ze které je možné si početně ověřit počet závitů, indukčnost nebo jiné parametry, ale dané výsledky jsou velmi orientační a nevím co bych z nich měl vyčíst. A navíjet to trafo naslepo je sice účelné, pokud bude fungovat jak má, ale neřekne mi to nic o nějaké teoretické části. Když si budu chtít příště vyrobit jiné trafo bez datasheetu, zase budu muset postupovat metodou pokus omyl nebo jak si z naměřených hodnot určím alespoň odhadovanou část počtu závitů? O to mi jde, o ověření, ne jen slepě sestavit trafo a věřit tomu, že to tak je

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#43 Příspěvek od Bernard »

Zkus to trafko rozebrat, a potom zase složit a změřit znovu, bez změny počtu závitů, jestli vyjde stejná hodnota.

Uživatelský avatar
Qasek
Příspěvky: 23
Registrován: 28 led 2008, 01:00

#44 Příspěvek od Qasek »

Chtěl bych se ještě zeptat, jaké chladiče použít na ty MOSFET tranzistory (MPFC, MHS a MLS), které jsou použity v zapojení na začátku tohoto vlákna?

Jsou použity tranzistory IRF830

Uživatelský avatar
Qasek
Příspěvky: 23
Registrován: 28 led 2008, 01:00

#45 Příspěvek od Qasek »

Díky za rady všem, kteří mi pomáhali. Předřadník jede, teď už jen proměřit. Ještě jednou díky, hlavně uživatelce Andrea. Ještě jednou díky a omlouvám se za nervy do mě investovaných

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“