Prestavba ATX zdroje na laboratorní zdroj

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#31 Příspěvek od milous2 »

Kdyby si poslech rad a věnoval se přestavbě zdroje s obvodem:

TL494,KA7500 tak si to měl dávno hotové.Nemusel bys stavět

"mrakodrapy".Měl by si radost,že Ti to funguje tak jak má,protože

návodů je zde fůra a odzkoušených.Na Tvou otázku odpověď za sebe

neznám,ale pokusil bych se kontaktovat autora zapojení.

Uživatelský avatar
pitrs130
Příspěvky: 42
Registrován: 15 led 2011, 01:00

#32 Příspěvek od pitrs130 »

Nevím co jsi tvou odpovědí myslel, ale zdroj s TL494 nebo jeho ekvivalentem jsem neměl a shánět jsem ho nechtěl, na co, když se mi doma válí tenhle? S tím, že je tady návodů, na nejčastěji používané zapojení hodně, máš pravdu. Na druhou stranu je tady málo lidí co dokážou s novým zapojením (jiným než je na internetu mraky) poradit. To, že jsem postavil "mrakodrap" bylo z důvodu, že jsem chtěl mít přehledné zapojení a hlavně, když se pokazí zdroj, tak potom jen seženu jiný a na něj přidělám ovládání s měřákama, nebudu muset řešit hledání závady ani jak napasovat jiný vnitřek zdroje do toho mého.

Je spousta lidí co dokážou jen hanit a poradit ne, tvá odpověď je zde zbytečná...

Všem ostatním, co jste mi poradily, jsem vděčný a děkuji vám ještě jednou.

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#33 Příspěvek od milous2 »

Ale no ták,snad sem toho moc neřekl.Nic sem Ti nezhanil.Dělej jak

uznáš.Já jen,že si vykřikoval,že už to chodí a najednou "poslední

otázka"??? Kdyby to chodilo tak již žádná otázka nepadne.Maximálně

jakou barvou to natřít.Neříkám,že se na již hotovém zdroji v budoucnu

nemůže něco pokazit,ale když už si dám s tím práci tak takovou,aby k

takovému jevu nedošlo i když nic netrvá věčně.Fandím Ti ať se to

povede a to vychytané zapojení si u Tebe zamlouvám.

Uživatelský avatar
toledak
Příspěvky: 70
Registrován: 10 led 2013, 01:00

#34 Příspěvek od toledak »

pitrs130 píše:Ahoj ještě poslední otázka, jak to že když jede zdroj naprázdno tak vypne na 10V a když jede se zátěží tak vypne na 14V?
Ahoj, také jsem předělával zdroj řízený IO KA3511 a také jsem se setkal s touto skutečností, ale u mne to bez zátěže vypne až při 15,42V a pod zátěží jdu přes 16V bez problémů, zátěž cca 5A.Ale u Tebe je to dost málo, zkusil jsi napsat tomu co na netu zveřejnil ten návod na úpravu?Podle něj jsem to též udělal.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#35 Příspěvek od sis2 »

Zkoušel jsem upravit podle http://www.vaelektronik.cz/bastl/zdroje.html zdroje FS200-50 s obvodem KA3511 - ale s popsaným ošetřením kontrolních vstupů 3V3, 5 a 12V nefunguje.
Funguje úprava a doplnění podle přílohy. Na desce je potřeba přerušit přívody od kontrolovaných výstupů - až těsně u konektoru řídícího modulu, aby zatěžovací odpory výstupních větví 3,3 a 5V zůstaly připojené, ale nezatěžovaly kontrolní vstupy. Přidaný 78L12 a 3 diody lze napájet přímo na vývody modulu - odspoda na základní desku.
Potenciometr se připojí podle výše uvedeného návodu.
Na modulu se musí odstranit propojka J5 a regulace větráku se napájí z výstupu obvodu 7812 - ten se upevní na chladič usměrňovacích diod.
Původní výstup 12V jde regulovat v rozsahu 0 - 20V a výstup 5V v rozsahu 0 - 8,5V. Samozřejmě, musí se vyměnit elektrolyty, aby vydržely vyšší výstupní napětí!
Přílohy
Uprava 3511.PNG
(12.69 KiB) Staženo 86 x
Modul 3511.JPG
(71.62 KiB) Staženo 87 x

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“