energie jen jedním směrem ve střídavé síti, regulace výkonu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#31 Příspěvek od Crifodo »

K žádnému přetlačování energie nesmí docházet :D to by přece bylo úplně špatně. Požadované je pouze sčítání energie. Při přetlačování by vznikalo ještě na trase, než dorazí k spotřebiteli, leda neužitečné teplo, což je důvod aby vystartovali apoštolové Globálního Oteplování a dotyčného ekologistu uvrhli do nejtěžší klatby včetně potomků do deváté generace.
energetika a rozvodné soustavy je legální kvalifikovaný obor a pochybuju, že by distributor nechal věci zajít tak daleko, aby mu v síti dělali paseku nějací podomní výrobci měničů se znalostmi paběrkovanými na amatérských webech a 16 letí "projektanti" :roll:
Kdyby to někdo s prodejem FV a jejím uplatněním myslel vážně a stát s jejich podporou taky, souběžně s dodávkami FV by se samozřejmě dodávala elektrická část hw s průhlednými a jasně předem danými podmínkami použití a připojování.
Tohle mi silně připomíná nadšení soudruha Maa, když nařídil národu sbírat šrot a v každé vesnici na každém dvorku stavět "malé vysoké" pece, aby měla komunistická Čína hodně oceli proti imperialistům i proti Rusku.
Byly z toho akorát miliony koláčů sražené strusky k ničemu a obelhaný ohloupený národ, který se honil za blbostma :twisted:
Mao si samozřejmě dál žil v paláci jako velkovezír.
Mluvit o návratnosti FV v podmínkách dotací a manipulací s veřejným míněním přece vůbec nedává smysl.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#32 Příspěvek od bu2520 »

to "přetlačování energie" měl být slangový či expresivní výraz. Mělo to spíše znít , něco jako zajištění přenosu energie z měniče do rozvodné sítě :-D . Mě to taky to zuřivé počítání výkonu a slunečních dní FVE a tudíž návratnost zařízení přijde jak údaj 500W na čínském jezevčíkovi.

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#33 Příspěvek od medulin »

bu2520 píše:to "přetlačování energie" měl být slangový či expresivní výraz. Mělo to spíše znít , něco jako zajištění přenosu energie z měniče do rozvodné sítě :-D . Mě to taky to zuřivé počítání výkonu a slunečních dní FVE a tudíž návratnost zařízení přijde jak údaj 500W na čínském jezevčíkovi.
Kolik vyrobíš energie ze sluníčka si můžeš spočítat pomocí PVGIS a také ideální náklon při určité orientaci:
http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps/p ... map=europe

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#34 Příspěvek od Bernard »

Crifodo píše:.... Při přetlačování by vznikalo ještě na trase, než dorazí k spotřebiteli, leda neužitečné teplo, ....
Myslím, že samotné přetlačování ještě neznamená žádnou práci, jako když dva koně tahají vůz do opačných stran. :wink:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#35 Příspěvek od masar »

Ale tohle vlákno také trošku topí ztrátovou energií. :wink:

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#36 Příspěvek od Olchor »

Zpátky k původní otázce - dal bych těsně před elektroměr jednoduché měřicí trafo ( jen toroid na drát + pár set závitů sekundár). Výstup trafa bude sinus v jedné fázi při spotřebě, v opačné fázi při dodávce, nula při ideálním stavu vyrovnané dodávky a spořeby. Detektorem porovnám s napětím, vyhodnotím a řídím regulaci spotřeby na nulu výstupu trafa. Regulátor spotřeby bude trochu problém, nestačí tyristor, musí být PWM a pro 5kW, rušení a tak.

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#37 Příspěvek od frpr666 »

No mít hromadu peněz,i tak s investicí do elektrického solárního zařízení počkám.
Tato technologie se rychle vyvíjí.
Zvláště když tady píšou, že náhodně objevili něco s téměř 100% účinností :-)
http://www.tgdaily.com/trendwatch-featu ... ve-world-w

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#38 Příspěvek od medulin »

Crifodo píše: Síť na úrovni přípojnic pro ulice nebo čtvrti je velmi tvrdý zdroj, tam se hraje o miliohmy, takže přerážení nějakých spádů v jednotkách voltů je spíš fantazie.
Mám problém se sítí u jedné elektrárny. V distribuční síti má ČEZ až 258V. Elektrárna se, ale musí vypnout při přepětí 253V. Takže zatím skoro nic nevyrobila, jen když je špička a v síti je nižší napětí. Z ČEZu to byli přeměřit a prý je vše v nejlepším pořádku. Po další stížnosti mě k měření zavolali. Jak jsem tam přijel, tak tam už čekali a síti bylo 245V takže mi řekli že je to v normě. Tak jsme se šli podívat na střídač. Střídač jsem restartoval, protože byl zablokovaný a hlásil poruchy v síti na AC straně. Po restartu střídač do sítě začal dodávat proud, ale za cca 2 s napětí v síti vylezlo nad 253 V a došlo zase k odpojení střídače. Změřili tedy impedanci a ta je prý také v normě. Čím to tedy může být?
Výkon střídače je jen 4,6 kW, Solarmax S6000. Takový výkon přece nemůže takto "hýbat" ze sítí. Navíc tam mají přepětí i když je elektrárna odpojená takže je problém na straně ČEZu, jen jim to nejde dokázat, pokaždé jak tam přijedou tak je to v normě. Další zajímavá věc je, že elektroměr zobrazuje že elektrárna vyrobila 45 kWh jalového výkonu. Jak může zdroj s účiníkem > 0.98 vyrobit za měsíc tolik jalového výkonu?
Myslím si, že tam mají slabé transformátory, tak tam nastaví vyšší napětí aby tam při větší zátěži nebylo podpětí. A tím je síť takto "měkká".

Odpovědět

Zpět na „Poradna“