interkom

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mikzzz
Příspěvky: 21
Registrován: 04 kvě 2010, 02:00

#31 Příspěvek od mikzzz »

PavelFF píše:Tišťák máš podle mě naprosto správně, země hvězdicově do jednoho bodu, takže jev který popisuješ se vlastně vůbec nemůže stát . Impedance tam jsou poměrně nízké, takže nějaké kapacitní přenosy asi taky nepřipadají v úvahu.
Už mi zbývá jedině varianta, že máš proházené vývodu potenciometrů.
Potenciometry mám zapájené dobře. Vše desetkrát zkontrolované.

No a co si myslíte o přenosu parazitního signálu z MIC1 na MIC2 a obráceně skrze napájecí vedení? To by vše vysvětlilo co? V každé větvi je nyní RC článek 100R a 47uF (snad dostatečné hodnoty), ale efekt pořád stejný, takže to chce vymyslet ještě něco jiného asi.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#32 Příspěvek od PavelFF »

Dyť je to malinký tišťáček, krátké spoje, skoro žádné proudy, tam se nemá přes napájení co přenášet.
Tipuju domácí strašidlo nebo vliv vodovodní trubky jako ve Strašicích. Že máš v bytě vodovodní trubky?

Ale vážně. Vyfoť výrobek ze všech stran a masar na to určitě přijde.

Uživatelský avatar
mikzzz
Příspěvky: 21
Registrován: 04 kvě 2010, 02:00

#33 Příspěvek od mikzzz »

Bohužel osciloskop k dispozici nemám, jen foťák.

Fotky ze všech stran

Další spoje na tišťáku nejsou pro zmatení nepřítele, ale jsou jen nachystané pro VOX, který osadím až to pofrčí, a nemají žádný vliv na funkci. Pro jistotu ještě přikládám layout ze strany spojů.
Přílohy
strana spoju.PNG
Layout ze strany spojů
(19.91 KiB) Staženo 40 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#34 Příspěvek od masar »

PavelFF píše:...Ale vážně. Vyfoť výrobek ze všech stran a masar na to určitě přijde.
To mě poněkud přeceňuješ, zatím jsem nic zásadního nenašel. Ale já bych především odstranil všechny přídavné filtry, protože nic neřeší(u jednoho filtru je tišťák přeškráblý?), oholil zapojení až na datasheetovou úroveň(odstranil mikrofony a potenciometry a testoval nějakým externím signálem, ne elektretovým mikrofonem. Pokud bude vše v pořádku, pak bych postupně přidával mikrofony.
Ke schématu mám jednu připomínku - elektrety jsou napájeny ss proudem, který protéká také potenciometry, což není vhodné. Buď přidat vazební elyty a nebo lépe zapojit potenciometry až za stávající vazební elyty.
Také jsem se nedozvěděl, jest-li kanál, u kterého se stáhne hlasitost na nulu, ztichne a nebo jest-li ztichne při zkratování vstupního pinu IO na GND.
Jinak nevím, kde je chyba, snad mikroskopická trhlina PCB (pocínovat spoje)? :wink:

p.s. Tohle je příklad zapojení bez vazebních elytů, které bych připojil až za elektrety. Tím odpadnou i rezistory R3 a R4 v tvém schematu. Obrázek

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#35 Příspěvek od Andrea »

Taky může být špatný kontakt v té neprecizní patici.

Uživatelský avatar
mikzzz
Příspěvky: 21
Registrován: 04 kvě 2010, 02:00

#36 Příspěvek od mikzzz »

masar píše: ...já bych především odstranil všechny přídavné filtry, protože nic neřeší(u jednoho filtru je tišťák přeškráblý?),...
To je přerušené napájení mikrofonů, abych mohl připojit RC články.
masar píše: Také jsem se nedozvěděl, jest-li kanál, u kterého se stáhne hlasitost na nulu, ztichne a nebo jest-li ztichne při zkratování vstupního pinu IO na GND.
Pin jsem ještě nezkratoval, ale druhý kanál ztichne v případě, když:
a) je stažená hlasitost ve druhém kanále na nulu, nebo
b) v prvním kanále nejsou zapojené sluchátka, výstup1 je tedy naprázdno.
Andrea píše:Taky může být špatný kontakt v té neprecizní patici.
Ještě jednou vše proměřím, jestli není někde studeňák a pro jistotu pocínuju všechny spoje.

Prozatím děkuji za reakce. Budu se držet navrhnutého postupu a snad na něco přijdu.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od piitr »

Já bych možná udělal to, že napájení k R1 a R2 bych přivedl přes RC článek. Jeho zem bych dal, kam se sbíhají i ostatní země. Asi bych dal ke každému mikrofonu svůj RC článek, ale možná by stačil jeden pro oba.

Uživatelský avatar
mikzzz
Příspěvky: 21
Registrován: 04 kvě 2010, 02:00

#38 Příspěvek od mikzzz »

piitr píše:Já bych možná udělal to, že napájení k R1 a R2 bych přivedl přes RC článek. Jeho zem bych dal, kam se sbíhají i ostatní země. Asi bych dal ke každému mikrofonu svůj RC článek, ale možná by stačil jeden pro oba.
To už jsem zkoušel a výsledek bohužel žádnej, použil jsem hodnoty 100R a 47uF pro každý mikrofon zvlášť.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#39 Příspěvek od PavelFF »

Začínám věřit, že to je chyba samotného obvodu. Prostě soudruzi udělali někde chybu a je tam nějaký vnitřní přeslech. Když to dělalo stejnou věc i na provizorním zapojení i na tišťáku... No co, mně se taky všechno nepovede :)
Třeba takový MAX038 měl taky v sobě chybu (zpotvořený tvar na výstupu SYNC).

Dneska jdu do krámu pro součástky, vezmu jeden TDA a vyzkouším ho.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od piitr »

mikzzz píše:
piitr píše:Já bych možná udělal to, že napájení k R1 a R2 bych přivedl přes RC článek. Jeho zem bych dal, kam se sbíhají i ostatní země. Asi bych dal ke každému mikrofonu svůj RC článek, ale možná by stačil jeden pro oba.
To už jsem zkoušel a výsledek bohužel žádnej, použil jsem hodnoty 100R a 47uF pro každý mikrofon zvlášť.
To mi přijde málo. Zkusil bych aspoň třeba 3K3 a 1mF.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#41 Příspěvek od masar »

piitr píše:...To mi přijde málo. Zkusil bych aspoň třeba 3K3 a 1mF...
Pokud původní člen neměl žádný efekt (hraniční frekvence 212Hz), pak sebevětší časová konstanta nepomůže. :wink:

Uživatelský avatar
mikzzz
Příspěvky: 21
Registrován: 04 kvě 2010, 02:00

#42 Příspěvek od mikzzz »

Kdo sázel se mnou a s piitrem na účinnější RC členy do napájecích větví mikrofonů, pak s námi vyhrál. Je potřeba je dát do obou větví. Také pomohlo zvýšení hodnoty C11 z 100uF na 470uF. S tím, co teď slyším ve sluchátkách, jsem už spokojen, ale až jízda na motorce prověří, zda je zapojení dostatečné. :? Potom bych případně ještě zaexperimentoval s mikrofony zapojenými v protifázi. Měnit zapojení dle masara už nejspíš nebudu.

Zapojení jsem ještě připojil k detekci hlasu, kterou mám postavenou na nepájivém poli. Vše zdá se také funguje, ale samotný VOX už do zbastlené desky, ze které čouhají samé dráty a kondíky, osazovat nebudu. Navrhnu druhý tišťák a s tím se chci zeptat, jestli mám zachovat původní hvězdicové zapojení zemí, nebo můžu s klidným svědomím zem rozlít.
Přílohy
moto_2_forum.PNG
motokom tentokrát už bez přeslechu
(20.36 KiB) Staženo 66 x

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#43 Příspěvek od PavelFF »

Dnes jsem zakoupil jeden obvod a začal s pokusy. Musím potvrdit, že se to opravdu chová jak nemá a jak popisuje mikzzz.
Zapojil jsem signál z generátoru na místo mikrofonu a skutečně to hraje silně i v opačném výstupu, který by měl mlčet, protože druhý mikrofon tam není. Když zapojím místo generátoru mikrofon, tak se děje to samé, hraje i opačný výstup. Zatěžovací odpor jsem měl buď 8j2 nebo reproduktor 8Ohm.

Skutečně se do obvodu mikrofonů přenáší zvlnění napájení (Kablík od zdroje mám tenký a na pinu 2 IO je zvlnění asi 40mV šš při zatížení obou kanálů 8Ohmy. Napájecí napětí 5,0V. Potenciometry naplno. Amplituda na výstupu "hlavního" kanálu je nastavena generátorem na 3Všš. V konfiguraci podle schématu je na druhém kanále parazitní signál asi 1V šš!!!
Pomůže jedině dokonalá filtrace napájení každého obvodu mikrofonu od napájecí větve i mezi mikrofony navzájem. Ovlivňují se i děliče pro mikrofony navzájem, což se projevilo, když jsem mikrofony napájel ze samostatného zdroje, ale přes společný RC článek.

Použil jsem tedy 2 RC články 820 Ohm/100uF (s hodnotami se může laborovat, nejdřív jsem dal 150 Ohmů, to bylo málo). Ke každému mikrofonu jeden RC filtr a uvedený jev se snížil natolik, že nyní má parazitní signál na výstupu amplitudu zhruba 30-40mV šš. Pořád to je ještě trochu slyšet. Poměr je asi 40dB. Ještě by se to dalo trochu zlepšit, výrobce IO uvádí odstup mezi kanály 50dB.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#44 Příspěvek od PavelFF »

Koukám, že jsme dospěli ke stejným závěrům ve stejném čase.

Uživatelský avatar
mikzzz
Příspěvky: 21
Registrován: 04 kvě 2010, 02:00

#45 Příspěvek od mikzzz »

PavelFF píše:Koukám, že jsme dospěli ke stejným závěrům ve stejném čase.
Většinou o půl jedné ráno spím, ale když se bádá, tak se bádá.

Bohužel mám svoji experimentální laboratoř vybavenou pouze multimetrem, takže si velice cením Pavla, že věnoval svůj čas mému problému a svým příspěvkem posunul řešení ještě kousek dál. Díky!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“