Svářecí invertor s IGBT moduly

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
PavelFF

#31 Příspěvek od PavelFF »

Našel jsem na ELEKTRODA.PL diskuzi o další spawarce 7kW/200A a dá se tam stáhnout i schéma. V té samé diskusi je ještì jeden odkaz na jiný invertor. Abyste mohli stahovat, musíte se zaregistrovat , jinak "Przepraszamy, ale musisz byæ zarejestrowany i zalogowany aby ogl¹daæ ten za³¹cznik" a pošlou vám soubor i na váš mail.

Diskuse je tady:


http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 44084d0057


Ten invertor 7kW /200A se nezdá být mùstek. Už jsem nemìl èas to zkoumat, byly 3 hodiny ráno. Vinutí tam je páskové.
Je tam spousta pøíspìvkù, akorát ta polština...

Uživatelský avatar
MichalS
Příspěvky: 21
Registrován: 25 led 2006, 01:00

#32 Příspěvek od MichalS »

Tak pokud někoho zajímá co je v invertoru, tak jsem na http://mojeelektronika.wz.cz/ umístil několik fotek. Na tu adresu co jsem psal posledně mi nevím proč nejdou posílat soubory... Díval jsem se na ty polské stránky, inspirace by tam bylo dost, ale bohužel ne úplně zdarma. Po přihlášení je zajímavé http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 643#152643,
je tam toho spousta, i nějaká serv. dokumentace, ale nevím jak to stáhnout (musí se posílat nějaké SMS). Kdyby měl někdo tip...
Překvapilo mě, že i ta 7kW svářečka tam je řešena jako prop. měnič.

PavelFF

#33 Příspěvek od PavelFF »

Z fotek je vidìt, že každý výrobce to øeší trochu jinak, což je dobrá zpráva pro amatéra - mùže si zvolit provedení podle toho, co sežene za materiál. Vinutí trafa mùže být z hranatého vodièe , z "vf lanka", výstupní tlumivka vzduchová i na železoprachovém jádøe atd.

Po pøihlášení dostaneš kredit 5 bodù, a za nì si mùžeš stáhnout tak 1 -2 schémata a body jsou fuè. Další body si mùžeš dokoupit (!), nebo vydìlat nìjakými pøíspìvky nebo radami ostatním (v polštinì).
Takže, když chci stáhnout další schéma, založím si (v podstatì jednorázovou) novou mailovou schránku (na Seznamu, Atlasu a tak) a vymyslím si další totožnost do té elektrody (tøeba Adam Malysz), èímž získám dalších 5 bodù a mùžu si stáhnout další schéma - je to taková hra s pøekvapením - nevíš, co tam bude. Nic lepšího jsem nevymyslel, ale nová registrace zabere to asi 10minut a je to zadarmo.
Abychom neplýtvali adresami, silami a body , stáhnul jsem 3 rùzné Spawarky inwertorowe a dal je na upload. Mùžete stáhnout nìjaké další.

Uživatelský avatar
MichalS
Příspěvky: 21
Registrován: 25 led 2006, 01:00

#34 Příspěvek od MichalS »

Tak jsem přemluvil známého, aby mne nechal podívat do Alfina 150, obkreslil jsem část siloviny a je to na http://mojeelektronika.wz.cz/. Tohle je ovšem úplně jiná liga. Je to opravdu celý můstek, s kondenzátorem v sérii s trafem (planárním!) a na 90kHz. Zajímavé bylo, když jsem to otevřel, koukám bez tlumivky, bez trafa, to nemůže fungovat. Trafo jsem našel hned na pohled druhý, prozradil ho 2x 1z sekundáru z dracounu. Je to přidělané celou spodní plochou na chladič, společný s IGBT a vst. můstkem. Výst. usměrňovač je pochopitelně na chl. zvlášť. Na výstupu ovšem tlumivka skutečně není. Napětí naprázdno (měřeno multimetrem) je těsně pod 100V. Na samostatné desce je pak ochranný filtr diod. Skoukl jsem to osciloskopem a i při tom kmitočtu to vypadá jako omalovánky, jeden pulz jako druhý, žádné divoké špičky (jen při větší zátěži je tam takový předpulz, ale ve shodné polaritě jako hlavní, takže to asi nevadí... No, bude co dohánět. Už mám lepší tranzistory i připravený kondenzátor do série s tr., tak uvidíme...
Chtěl jsem do uploadu přidat schémátko, ale někde asi dělám chybu. Neporadí někdo jak na to? Také mi nejde stáhnout 1104CEMINGL.PDF, jako by tam ani nebyl...

PavelFF

#35 Příspěvek od PavelFF »

Ta ofocená sváøeèka má jen 2x1závit na sekundáru? Tak to musí mít asi 3 závity na primáru(?), když dává 100V naprázdno. Jádro tedy musí mít tak cca 5x vìtší prùøez , než mívají E jádra pro stejné výkony, nebo to nechápu. Kmitoèet je asi dvakrát vìtší než bývá ale závitù je asi 10x míò.
Primár je motaný taky licnou nebo drátem?
Proè je jedna pùlka mùstku z jiných tranzistorù než druhá?

S uploadem mám taky problémy - nedaøí se mi to. Natahal jsem tam 4 soubory, hlásilo to jakoby úspìšnì provedenou akci, ale jde mi otevøít jen jeden soubor - spawarka 7kW/200A.
Mimochodem jsem se kvùli tomu uploadu musel zaregistrovat. Teï jsem se chtìl pøihlásit do diskuze, a když napíšu stejné jméno a heslo, tak to nefunguje. Copak je jiná registrace na upload a jiná do diskuse?

Uživatelský avatar
MichalS
Příspěvky: 21
Registrován: 25 led 2006, 01:00

#36 Příspěvek od MichalS »

Oni na tom primáru budou tak spíš 4 závity, těch 100V je špička. Trochu to je vidět na těch oscilogramech co jsem načrtl ke schématu (multimetr je v tomhle případě zkreslený). Průřez jádra by měl být tak 12x50mm a prům. primáru je tak 2.5mm (z DPS kouká licna). Ty rozdílné tranzistory jsou mi také záhadný, o to víc, že jsou si dost podobný, ale zase ne tak, že by byly jako přímá náhrada. Bohužel je místo v inv. využito tak dobře, že druhou stranu DPS není téměř vidět. Zajímavé také je, že při běhu naprázdno se ohřívají nejen tranzistory a trafo, ale i výstupní diody. Asi už bude dost na hranici zotavovací doba diod. Bohužel se nedá přečíst typ. Nebýt to téměř nové, tak to kuchnu ještě víc, ale kdyby pak majitel potřeboval nějakou záruční opravu...
Ten upload je fakt zajímavý. Pokud to není problém, neposlal bys mi prosím PavleFF 1104 CEM INGL.PDF mailem? Dík.

PavelFF

#37 Příspěvek od PavelFF »

3 nebo 4 závity, to je asi jedno, ale pøece jen, pokud 100V je špièková hodnota, tak to by 4 prim. závity nedaly.

Funkce té složité ochrany diod na výstupu je pro mì taky záhadou.

Kondíky v sérii s primárem - je tam 1M/275V spolu s 2M2/250V? Jsou na støídavé nebo ss napìtí 250V? Pøedpokládám, že na efektivních 250V støídavých. Pùvodnì mì napadlo, že bych mohl použít nìkolik paralelních kondíkù ze stejné pozice v PC zdrojích, jenže ty jsou na stejnosmìrných 250V, takže by to asi do plného mùstku bylo málo(?)

Jak mùže mít trafo tak málo závitù, když má prùøez jádra necelých dvou prùøezù E55. Kmitoèet je 2x vìtší. Napadá mì, že využívají vìtší sycení blíž ke kolenu, možná proto tam mají ten kondík. Nevím.

Uživatelský avatar
MichalS
Příspěvky: 21
Registrován: 25 led 2006, 01:00

#38 Příspěvek od MichalS »

No je to takové neobvyklé. Jistě mají použitý i nějaký lepší ferit.

Kodenzátory v sérii s primárem jsou samozřejmě AC. Docela by mě zajímalo jak moc je kritická kapacita. Viděl jsem zapojení, kde správnou velikostí tohohle kondenzátoru (zřejmě v součinnosti s L trafa) dosáhli sinusového výstupu. Já na to chystám C 4uF s dovoleným proudem 8A, taky z nějakého spínaného zařízení.

Já jsem na E65 použil při 40kHz 45/2x10z. Zřejmě lepší materiál, vyšší kmitočet, jak píšeš větší sycení a v neposlední řadě perfektní chlazení (to trafo je celou plochou na chladiči). Však prý stála asi 18tis.

Uživatelský avatar
zbek
Příspěvky: 146
Registrován: 06 lis 2005, 01:00

#39 Příspěvek od zbek »

100V udáva se cca 90V to je napětí z nasobiču :oops: umožnuje lepší zapaleni elektrody(barva,rez) Je to samostatný obvod když ho odpojíš tak svařečka bude normalně pracovat pro některe prace je vyžadovano menší napětí.
zbek

Uživatelský avatar
MichalS
Příspěvky: 21
Registrován: 25 led 2006, 01:00

#40 Příspěvek od MichalS »

Tak včera večer jsem úspěšně vyzkoušel svůj invertor a dosáhl jsem 110A. Zatím to je v trochu nepraktickém provedení, ale funguje to. Fotky jsou na http://mojeelektronika.wz.cz/muj%20invertor.htm. Práce ale nekončí, musím to teď trochu zoptimalizovat (hlavně co do velikosti) a rád bych předělal i řízení.
Takže všichni co zkoušíte něco podobného, dejte se do práce, jde to :P. Samozřejmě dejte o svých úspěších taky vědět...

Uživatelský avatar
zbek
Příspěvky: 146
Registrován: 06 lis 2005, 01:00

#41 Příspěvek od zbek »

Seš dobrej 8O . Kolik používáš zápalné napětí ?
zbek

Uživatelský avatar
MichalS
Příspěvky: 21
Registrován: 25 led 2006, 01:00

#42 Příspěvek od MichalS »

Kolem 80V naprázdno.

PavelFF

#43 Příspěvek od PavelFF »

Pro zajímavost je na prvním odkazu bohatá fotodokumentace a schémata invertorové spawarky 140A, kterou si postavil doma polský kutil podle spawarky 7kW/200A. Ten proud je asi omezen jen tím, že to napájí z 230V.
Silové obvody jsou hodnì pøedimenzované urèitì mu to chodí moc pìknì, ale bohužel to je konstrukce hodnì solidní, komplikovaná (spousta trimrù) a drahá.
Je tam i pùvodní dokumentace spawarky 7kW/200A a ještì jedno schéma od podstatnì jednodušší ale ménì výkonné.

http://www.wsinf.edu.pl/~leszek/spawarki/

Tady je k tomu diskuze:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... e4f8f7c8be

Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 2
Registrován: 09 dub 2006, 02:00

#44 Příspěvek od zuzi »

Pokud bude zajem ted sem rozdelal invertot Selco genesis 140 a fotim. tak mohu poslat pro inspiraci, asi nejlepe na ty stranky kde sou ty ostatni vnitrky nafoceny. Bude zajem ?

PavelFF

#45 Příspěvek od PavelFF »

Bude.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“