Výroba plošných spojů

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TomTP
Příspěvky: 57
Registrován: 15 úno 2013, 01:00

#31 Příspěvek od TomTP »

Aha, tak to už chápu...mít doma laser a chodit někam do města kopírovat, to by mě taky naštvalo. Já myslel že máš ke kopírce běžnej přístup.. asi to beru podle sebe. Tak ať se podaří :wink:

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od otakarv »

stasek píše:Koukal jsem na to video od markoniho a nevěřil jsem očím, ten toner držel jak hrom.
Také jsem na podobnou výrobu DPS kdysi koukal s otevřenou pusou a lákalo mě to vyzkoušet. Na SD jsem shodou okolností nalezl laserovou tiskárnu Konica Minolta PagePro1300W, do které jsem ale musel zainvestovat, ale oplatilo se.
Málo tisknu a co jsem měl starší inkoustovou multifunkci Canon SmartBase MPC600F, tak tá mi nadobro zaschla a ke všemu k ní nebyly vydávány aktualizace ovládače tak byla použítelná pouze jako kopírka (nyní se v ní něco zaseklo a padla klec, nejede už vůbec).
S tou laserovkou mi jde v pohodě tisknout na lesklé hrubší (né zase moc hrubé) papíry a vyrábět DPS nažehlením. Chci na ní ještě vyzkoušet tisk na barevné lepící papíry, jako je popsáno zde nebo i tu.

Uživatelský avatar
TomTP
Příspěvky: 57
Registrován: 15 úno 2013, 01:00

#33 Příspěvek od TomTP »

Ty lepící papíry (přesně tyto) se mě osobně osvědčily naprosto nejhůř. Hrůza a děs. Budu rád když vyzkoušíš, jestli to je jenom moje zkušenost. Na těch odkazech vypadaj výsledky naprosto skvěle. Děj vědět !

.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od otakarv »

Mám v pláně dělat nějaké DPS, tak až budu fit (momentálně jsem marod), tak 100pro dám vědět jak jsem dopadl.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#35 Příspěvek od BOBOBO »

Když vytisknu na lasertiskárně co mám na stole , tak neodmočím bez porušení . Také zkusím ještě s překopírováním , třeba je tam jinší toner .

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od otakarv »

Tak potom máš buď špatně vyčištěnou měď na cuprexitu nebo špatně zvolenou teplotu při nažehlování nebo délku nažehlování.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#37 Příspěvek od BOBOBO »

Jinak jsem posháněl tu nažehlovací folii , ale ještě jsem nazadovážil laminovačku , tohle zkusím jen tak mimoděk .

Uživatelský avatar
elmouse
Příspěvky: 62
Registrován: 18 zář 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#38 Příspěvek od elmouse »

Laserovku doma mám a chci si to taky vyzkoušet. Už mě nebaví to kreslit ručně :) Čím pak leptáte, vydrží nažehlený toner HCL + peroxid, nebo používáte chlorid železitý?

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od otakarv »

Já používám odjakživa chlorid železitý zahřátý na zhruba 40°C a jde to bez problémů. Bál jsem se, že se bude toner při leptání (když desku pro rychlejší odleptání otírám) narušovat, ale nic se takového nestalo a vyšel mi nádherný plošák.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od hafca »

Toner vydrží i kyselinu, ničím jiným neleptám. Místo žehličky používám laminovačku ze zastavárny. Vyměnil jsem jí temostat za jiný na 200°C, pro jistotu projedu tak 2x až 3x a desky jsou parádní. S žehličkou se to nedá srovnat. Normálně vytisknu předlohu na A4, pak přes ní na vstupní straně izolepou přilepím paír a znovu proženu tiskárnou. Používám podklad ze samolepících štítků z bývalé práce. Tam se to vyhazuje a na tohle je to jedinečný materiál. Dají se lehce sundat, stačí nechat jen vychladnout. A to jen kvůli tomu abych se nespálil. Jediná nevýhoda je velikost. Jsou jen 10.5x11cm, tak musím navrhovat malé desky. :D Na větší jsem zkoušel i podklad ze samolepící tapety a taky to šlo, jen je silnější.
Štítků má nasysleno do konce života. Kdyby je chtěl někdo vyzkoušet, tak jich stovku možná i víc můžu mezi pár zájemců rozdělit. Stačí poslat oznámkovanou obálku se spáteční adresou.
Úplně nejlepší výsledky ale dává fotocesta s nalepovácí fólií z http://www.dioda.cz/index.php/vyroba-dps.html. Jediná nevýhoda je, že předloha musí být v negativu. Ale zase na předlohu mi stačila inkoustová tiskárna.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#41 Příspěvek od BOBOBO »

Na podkladní papír od štítků (které používáme my ) se mi nepodaří s mým laserem nic vytisknout .

Uživatelský avatar
elmouse
Příspěvky: 62
Registrován: 18 zář 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#42 Příspěvek od elmouse »

Díky za reakce, zkusím napřed kyselinu (mám ji i s peroxidem doma), kdyby se to podleptávalo, nasadím chlorid. Kdysi jsem s ním začínal, pak jsem kvůli rychlosti a snadné dostupnosti přešel na HCL a už jsem u toho zůstal. Tak uvidíme, co bude lepší :)

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od hafca »

BOBOBO píše:Na podkladní papír od štítků (které používáme my ) se mi nepodaří s mým laserem nic vytisknout .
Asi nějaký levný štítky. Tenhle podklad je skoro průhledný, poměrně slabý a strana na kterou tisknu tak je lesklá.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#44 Příspěvek od BOBOBO »

Přesně takové požíváme , máme to jako traktor .
Toner se shlukne do teček , nezůstanou ostré obrysy .

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#45 Příspěvek od hafca »

Tyhle jsou bez perforace. Tisknou se na to velké čárové kódy na bedny s výrobky. Co máš za tiskárnu? Já to tiskám na staré HP LaserJet 1100 a je tam nejspíš originální toner (dostal jsem jí jako vyřazenou z nějaké firmy).
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“