Zapojeni ohmmetru s OZ

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sharrp
Příspěvky: 69
Registrován: 26 říj 2010, 02:00
Bydliště: Prostějov, Brno

#31 Příspěvek od sharrp »

Ještě mě napadlo další řešení že jako ochranný obvod by se dal použít komparátor. Kde by se pomocí odporového děliče nastavil hodnota požadovaná hodnota, tady třeba 7,2 V.

na výstupu komparátoru by byla ochranná dioda a indikační LED, pak odpor do báze tranzistoru.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#32 Příspěvek od procesor »

Áno, ale ku komparátoru pripojiť 5 odporov, ak bude s výstupom "open collector" tranzistor odpadne

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od piitr »

procesor píše:hm...ááá...no neviem...
Co nevíš? Mělo by to fungovat jako to tvoje první zapojení, tj. při hodnotě nad 7V ukáže 7V. Rozdíl oproti té zenerce je, že by to mělo být přesnější. Jak už bylo psáno, ta zenerka se trochu otvírá už pod nominálním napětím a to ovlivní přesnost měření. Tenhle obvod by to měl odstranit.

Jinak, ukazovat při nekonečném odporu nulu je totální kravina, takový měřák je nepoužitelný, ale to už ti psala Andrea.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#34 Příspěvek od procesor »

On chce aby pri Rx>1k merák ukazoval 0V.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od piitr »

Já vím. Zatím vycházím z toho, že se povede mu to rozmluvit.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#36 Příspěvek od procesor »

Ja si myslím, že merák musí ukazovať lineárne aspoň 105%, a potom nech ukazuje čo len chce, ale musí byť jasné, že je mimo rozsahu.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od piitr »

Přesně tak. A když to spadne na nulu, tak to moc jasné není. Dá se to sice zachránit nějakou signalizační LEDkou, ale i s tou je stejně podle mě lepší nechat ručičku na maximu.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#38 Příspěvek od mtajovsky »

Takový ohmetr jsem si kdysi dělal taky a musím říct, že ač lineární stupnice odporu vypadá na první pohled lákavě, nakonec se s ručkovým ukazatelem v běžné praxi pracuje líp na klasické nelineární stupnici, která obsáhne větší rozsah. Na digitálu je to něco jiného.

V daném případě, pokud je podmínkou, aby byla nula vlevo, bych zvolil hybridní řešení. Měřící obvod je klasický dělič napájený a nastavený tak, že při rovnosti obou odprorů je výchylka asi tak ve 2/3. Měřený odpor je v dolní části děliče. Při nekonečném odporu je přístroj přetížen asi na 130%, což magnetoelektrický systém snáší v pohodě a ručka "za rohem" indikuje překročení rozsahu. Rozsahy 1:10 se překrývají asi na 30%, což je taky užitečné. Použité OZ musí být s FET na vstupu. Nevýhodou je nutnost výroby nelineární stupnice, ovšem v době, kdy má kdekdo počítač a inkoustovou nebo laserovou tiskárnu, to není vůbec problém.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#39 Příspěvek od jandu »

Nesledoval som vývoj tejto tematiky, mám iba technickú poznámku k :

Kód: Vybrat vše

[code][i][b] --V daném případě, pokud je podmínkou, aby byla nula vlevo ..., [/b][/i]
[/code]že málokedy napadne človeka toto riešiť otočením meradla o 180 stupňov. Stred otáčania bude hore, základná poloha ručičky vo vypnutom stave vpravo.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“