Staré PC

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#31 Příspěvek od mtajovsky »

Na MEDA jsem ještě dělal zkoušku ...

Starým digitálním strojům učinila čechách rázný konec revoluce z 89. Děrnopáskové snímače a děrovače, děrnoštítkové snímače, krásné stojanové magnetické pásky, rachot bubnových tiskáren, ovšem úchvatný stroj byla magnetoštítková paměť. To se muselo vidět. Kde je jim konec? Ale nejlepší byly čelní panely - IBM360 (EC1045) a minipočítačů DEC 11/45, 11/70. Začínal jsem jako technik a to patřilo ke cti - znát instrukce nazpamět v binární formě. No a když třeba najednou nešla tiskárna, tak se počítač zastavil, z čelního panelu do paměti naťukal program o 50 instrukcích testující v přerušení kanál na tiskárnu, do PC se dala adresa začátku a po stisku RUN ono to najednou něco začalo dělat. Nebo ne a to jste pak skončili u výměny některého IO z těch stovek, co jich v procesoru, na sběrnicích nebo V/V adaptérech bylo.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od jjilek »

kelley píše: chtěl kámoš jestli nemám funkční 386ku, že na tom potřebuje rozjet nějaký HW a SW v práci (už nemám).
Pokud by snad ještě stále 386ku sháněl, mám dvě v (mini)desktopech.

Uživatelský avatar
kyori
Příspěvky: 211
Registrován: 26 bře 2011, 01:00

#33 Příspěvek od kyori »

mtajovsky píše:Na MEDA jsem ještě dělal zkoušku ...

Starým digitálním strojům učinila čechách rázný konec revoluce z 89. Děrnopáskové snímače a děrovače, děrnoštítkové snímače, krásné stojanové magnetické pásky, rachot bubnových tiskáren, ovšem úchvatný stroj byla magnetoštítková paměť. To se muselo vidět. Kde je jim konec?
Já si matně, hodně matně pamatuju MEDU, že stávala v rohu kabinetu prof. Maťátka na SPŠE elektro v Praze Ječné ul., ale nikdy jsem ji v chodu neviděl. To bylo v 70tých letech.

Bohužel, ten přerat v 89, to byl fakt konec pro tyhle stroje. Hlavně to myšlení lidí, že "teď už bude všechno jinak a super..." :D To byla obrovská chyba, že se to vyházelo. Asi před 6 roky jsem o tom mluvil s lidmi na ČVUT FEL, také litují, že se to vyházelo. Naproti tomu, třeba v Bratislavě tak moc hrrr nebyli a zřídili tam solidní muzeum výpočetní techniky, mají tam sálový PDPčko tuším. Ale zpět do Prahy, ta revoluce bohužel prošla i státní technickou knihovnou, tam vyházeli mraky knih.
Předloni, když otevírali tu novou budovu v Dejvicích, jsem tam šel v domnění, že si půjčím stará skripta o stolních počítačích Hewlett Packard. Tenkrát v 80tých letech je vydávala ČVUT FEL, hlavně prof. Taraba a Dr. Vejražka. K mému údivu, ty skripta v knihovně nemají, a to ani v STK ani ve fakultní. Prostě se to vyházelo. Něco málo, torzo zůstalo zachováno mezi profesory na strojní fakultě, soukromě.

Uživatelský avatar
kyori
Příspěvky: 211
Registrován: 26 bře 2011, 01:00

#34 Příspěvek od kyori »

-> jjilek - mě by stačila ta děrovačka pásky a něco informací o MEDA od Aritmy. :D Zkusil bych udělat repliku ...

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od jjilek »

Poslal jsem SZ. A pokud jde o knihovnu, něco se zachovalo ve Vědecké knihovně v Ostravě, našel jsem tam knihy z 50. a 60. let, které v Praze už nejsou.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#36 Příspěvek od Celeron »

kyori píše:-> jjilek - mě by stačila ta děrovačka pásky a něco informací o MEDA od Aritmy. :D Zkusil bych udělat repliku ...
Kde se sezenou desetiotackovy Aripoty? :)
Jirka

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#37 Příspěvek od Celeron »

mtajovsky píše:Na MEDA jsem ještě dělal zkoušku ...

Starým digitálním strojům učinila čechách rázný konec revoluce z 89. Děrnopáskové snímače a děrovače, děrnoštítkové snímače, krásné stojanové magnetické pásky, rachot bubnových tiskáren, ovšem úchvatný stroj byla magnetoštítková paměť. To se muselo vidět. Kde je jim konec?
Kde to skoncilo? To vim presne, u zlatokopu. Kdyz se u nas rusila 1033 prijel pan a tyden kuchal zlaceny konektory a odstrihoval nozaky na plosakach. Pak zacal kuchat med. To co zbylo jelo na nakladaku do Kovosrotu. No co ja bych treba dal za malou bulharskou magnetopaskovou jednotku co byly na SMEPu. :)
Jirka

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#38 Příspěvek od Andrea »

Nám se jedna děrovačka pásek povaluje v práci u drátořezu, dokonce i děruje, jsem minulej tejden zkoušela kopírovat jednu pásku, ale moc s tim neumim. :oops:

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od jjilek »

Celeron píše:Kde se sezenou desetiotackovy Aripoty? :)
Jirka
Nějaké Aripoty bych měl, jaká hodnota a jaký průměr?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#40 Příspěvek od Celeron »

To byla ciste teoreticka otazka, Aritma je davno v trapu. Co z jejich nastrojarny tenkrat chlapi natahali kramu, kdyz ji rusili. A ja u toho nebyl. :cry: Mam jen krasnej dvojtej Aritmackej zdroj 0-32V 1A.
Jirka

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“