Průtokový ohřívač

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#31 Příspěvek od rnbw »

Otec mal na sprchovanie tusim 10kW, ak nie este silnejsi.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od workhard »

Sprchování je bídné i s 25kW plynovým kotlem, kór v zimě.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#33 Příspěvek od lesana87 »

Tak ono to jde se zanedbáním ztrát snadno spočítat. Výkon krát 60 je energie za minutu a ta se spotřebuje na ohřátí nějakého množtví vody o nějakou teplotu. Třeba těch 3,5kW dělá 50 stupňolitrů za minutu, takže třeba 2 litry o 25°C.

P*60 / 4200 = V * ΔT [W; l, °C] (4200 je přibližně měrná tepelná kapacita vody)

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#34 Příspěvek od witt »

workhard píše:Sprchování je bídné i s 25kW plynovým kotlem, kór v zimě.
Tohle spíš vypadá na závadu - občas prosakuje studená přes vyrovnávací membránu do TUV.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#35 Příspěvek od stasek »

Průtokáče používám už několik roků. Na sprchování Mirava 7 kW na 2 fáze. Pětikilovatový na jednu fázi byl v zimě málo, tak jsem vyměnil spirálu. Obecně je předpoklad používat u těchto ohřívačů baterie k tomu dodávané, jsou méně kompaktní a tudíž se dříve ohřejí procházející vodou. Totéž platí o sprchové hadici a růžici. Takže pokud se pořizuje průtokáč, je lepší od solidní firmy a s odpovídající baterií. Těžko lze očekávat, že i čtyřkilovatový průtokáč prožene horkou vodu přes masívní mísící baterii.
Ohřev vody je v zimě podstatně horší než v létě. V létě reguluji to tak, že ve sprše musím už mísit se studenou, jinak v umývadle a dřezu to poreguluji šroubkem průtoku.Na trhu byly před časem výrobky od Poláků, s plastovými bateriemi, tam byly ztráty nepatrné. Ale dělalo to dojem fórovýho výrobku , ale službu plnily uspokojivě.
A ještě dodatek. Kupovat takový ohřívač s příkonem pod 4 kW nemá smysl, protože vodu v podstatě ovlaží. V zimě tedy určitě. Osobně ke dřezům a umývadlu doporučuji cca 5 kW.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od workhard »

Witt - není to závada, je to tak od začátku a žádná membrána, která by mohla prosakovat, tam ani není.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#37 Příspěvek od witt »

Nevím, co máš za kotel a jak ti při instalaci nastavili výkon, ale měla by z toho téct horká voda. Může být také problém v příliš dlouhém či špatně izolovaném rozvodu.
V závislosti na konstrukci, je v kotli membrána (ovládá spínač TUV), která reaguje na pokles tlaku v trubce s teplou vodou, podle toho kotel pozná, že má ohřívat vodu. Tato membrána bývá vyrovnávána tlakem studené vody a spínač TUV se orientuje podle rozdílu tlaků. Membrána se může prošoupat a voda se mísí, pak teče vlažná.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#38 Příspěvek od Bernard »

Mám takovou zkušenost, že když ohřívač dodává příliš horkou vodu a ve sprše si člověk namíchá pomocí studené příjemnou teplotu, tato teplota se mění s paralelním odběrem někde jinde v domě. Tak jsem nastavil teplotu té teplé na snesitelnou hranici pro sprchování, a ta už kolísá daleko míň.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#39 Příspěvek od dred »

U mňa by si sa sprchovať nechcel keď pustím prietokový ohrev cez kotol priamo na plný výkon. To už len škopky a odchlpiť ako prasa :lol:
(kotol - Samsung Condenser 25kW, prietok 11 l/min, 80°C)

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#40 Příspěvek od Bernard »

To snad není ani možné, podle výpočtu od lesany bys pro výstupní teplotu 80°C potřeboval na vstupu skoro 50°. A i to už je na sprchování až moc. :wink:

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#41 Příspěvek od kejki »

Co si pamatuji, dalo se sprchovat klasickou sprchou pod plynovým průtokovým ohřívačem, když byl vyčištěný výměník. Protože to byl kotel, dost se zanášel sazemi a popelem a pak to bylo utrpení, najít místo, kde ještě sepne karma a kde nespadne ten špunt vanové baterie pro zapnutí sprchy. Tuším mora 747, navždy mne odradila od průtokového řešení.

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#42 Příspěvek od vasekpetr1 »

Tak pánové díky za rady. Vím od vás, že do sprchy si nemám dávat plynový průtočný kotel - pro koupelnu a topení po baráku mám použitou plynovou Thermonu THERM 24 KDCN a ten funguje bez problémů, voda ihned horká i topí dobře. Spotřeba plynu přes teplé období mizivá, v topné sezoně jde spotřeba nahoru, protože je to starý barák bez izolace od podlahy, takže musím topit, aby bylo v baráku teplo. Pro dva lidi v baráku ale bohatě stačí, nepotřebuji natápět nádrž, když jdu do sprchy třeba každý druhý den. To jsem měl před rekonstrukcí, kdy kotel natápěl 80-ti litrovou nádrž a co chvíli nahříval. Tu kuchyň budu muset taky nějak vyřešit po svém, protože co člověk, to názor a moc jsem se nedozvěděl, když osadím 4,5kW průtok, tak jestli to bude na nádobí stačit? Asi ano.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#43 Příspěvek od kejki »

Když čtu recenze na tu ohřívací baterii https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=ba ... =&max=&o=3 tak to spoustě lidí v kuchyni stačí. Já mám myčku a vypnutý minibojler, podle potřeby si spíš ohřeju vodu v konviici.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#44 Příspěvek od BOBOBO »

Vyhozené prachy . Je to jen obezlička na hygienu . Těch 16kW je začátek , 20kW to jistí , jinak zásobník . Proč ho nechceš , také mám tlakový 10l ariston snad 20 let a spokojenost (nahřívá se cca za čtvrhodinu a ještě ho mám na noční proud ... Mám ho na chalupě , také jen nárazovka a jen na leto . Jinak teplou dá kotlík .

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#45 Příspěvek od kejki »

Vždyť má myčku, tak na nějaké ty věci, které do ní nejdou a zavlažit studenou, aby mu nemrzli ruce, to stačí.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“