Jakou malou stolní vrtaèku?

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#31 Příspěvek od Hydrawerk »

ok227 píše:aby vrtala otvory od 0.5 do 15 mm,
To je docela velký rozsah.
Pokud ne ta PROMA, tak pak se bude muset vybrat nějaká dražší vrtačka.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od jova1 »

Jsou i levnější než ta Proma http://www.r-market.cz/Stolni-stojanova ... an-d78.htm , ale v téhle cenové kategorii bych si vážně nedělal nějaké iluze o kvalitě.
Tu větší Promu PTB 16B mám v práci, schválně jsem to šel přeměřit, když vysunu naplno vřeteno, na vrtáku cca 5cm dlouhém naměřím vůli přes 1mm. Klínové řemeny jsou tam 8mm široké, nejmenší řemenice na motoru má spodní průměr 20mm. Vyvrtat s tím větší otvor, aby to nezačalo prokluzovat je takřka nemožné.
Tu menší GUDE mám doma. Trpí stejnou vůlí na vřetenu, vždycky šílím když mi 1mm vrták "tančí" kolem důlku na tišťáku. Motor je hodně slabý, běžně dotahuji rychlosklíčidlo tak, že ho za chodu chytnu rukou a zastavím.
Něco k tématu vůle je zde: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=23&t=15225

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od Habesan »

Ona starší Narexka ve stojanu taky poslouží.

A jestli to má být pro studenty, mohli by se výběru/výrobě lepšího stojanu věnovat oni.

Pro přesnější práci bych volil Proxxon, ale to se nevejdeš s cenou.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
ok227
Příspěvky: 3
Registrován: 25 lis 2015, 01:00

#34 Příspěvek od ok227 »

Tak já potřebuji něco na příležitostné vrtání (200/300 děr ročně) ale malé otvory se budou vrtat do tišťáku a velké do různých krabic (hliník,plast) na zásuvky (např. DIN3).
Cena by měla být co nejnižší, ale zase aby to vydrželo a fungovalo, takže strop asi není, když se cena dobře odůvodní. Jinak to musí být asi nenáročné nebo co nejvíc jednoduché na údržbu. A musí být nová, kvůli finanční politice školy.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od forbidden »

Na vrtání tišťáků se jakákoliv velká absolutně nehodí. Nejen kvůli nepřesnosti těch levných, ale i kvůli otáčkám. Chce to něco vysokootáčkovýho a ideálně karbidový vrtáky.

Uživatelský avatar
ok227
Příspěvky: 3
Registrován: 25 lis 2015, 01:00

#36 Příspěvek od ok227 »

Co kdybych např k tomu Proxonu koupil sklíčidlo pro menší vrtáky místo původních 3-16mm řekněme 0.3 - 3mm, lze je snadno měnit a jak se to projeví na kvalitě?

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#37 Příspěvek od fredis »

Chtít vrtat vrtákem 0,5 na nějaké stojanovce Bau.Hau za pár tisíc je holé šílenství :roll: . Na tišťáky Proxona, jak ti už radili, a na větší průměry nějaký ten Bau. Jinak bys na ty malé vrtáčky nestačil vydělávat.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#38 Příspěvek od petrfilipi »

Já mám na vše univerzální V16ku a nedám na ni dopustit, na DPS mám karbidový vrták 0,8mm a je to super, naprosto bez otřepů. I když mám na nejvyšším stupni jen 2660 ot/min.

Petr Filipi

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#39 Příspěvek od Atlan »

Hmm 2600 to tie diery prebijas a nie vrtas? Kolko trva jedna diera 3s ?

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#40 Příspěvek od fredis »

Je to sice velký hovádko na DPS, ale zase jí určitě nehází sklíčidlo. Jediná nevýhoda jsou ty malý otáčky.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#41 Příspěvek od PavelFF »

Zamlada jsem vrtal tišťáky Narexkou COMBI UM při 2100ot/min a nepřipadalo mi, že díra trvá 3 vteřiny ani že díry probíjím.
Pravda je, že s obyčejnými vrtáky po pár otvorech už nebyly díry dokonalé, ale to nejsou s tupým vrtákem ani při 10 000ot./min.

Ovšem nevím, jestli vůbec existuje běžně dostupné sklíčidlo, které umí průměr 15mm a zároveň umí souose chytit vrták o průměru 0,5mm.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#42 Příspěvek od fredis »

Já ho nikdy neviděl. Ty s max průměrem 15 mm měly minimum kolem dvou. Nikdy jsem to nezkoušel ani neměřil. Ale klasiku vrták třeba 1 mm ani náhodou.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#43 Příspěvek od varok »

Co jsem se tak díval po sklíčidlech, tak při minimálním vrtáku 0,5mm jedině asi sklíčidlo do 6mm. Sklíčidla do 10mm už mívají minimální průměr vrtáku kolem 1mm. Co máme v práci, tak sklíčirlo 13mm upne minimální vrták 1,5mm, i když jde upnout i tenší, třeba 1,2mm. Vrták 1mm už prokluzuje. Sice jsou i typy, které mají napsán minimální průměr vrtáku třeba 1,5mm a přitom dobře upnete i 1mm vrták, ale to jsou vyjímky. Navíc si myslím, že u těch větších většinou roste házivost s otáčkami.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#44 Příspěvek od milavla »

Ahoj, mám vrtačku Proxxon a rád bych si k němu koupil ještě jedno skličidlo na vrtáky většího průměru, origo je jen do 3,2 mm. Nevíte kde bych něco takový sehnal na tuhle vrtačku? dík

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#45 Příspěvek od PavelFF »

Pokud ho seženeš, dej si pozor, abys vrtačku nezničil. Není na to dělaná. I kdybys sehnal sklíčidlo na osmičku vrták, tak to prostě fungovat nebude. Je to vysokoobrátkový stroj a nemá tak velký moment, jak by byl potřeba na velké vrtáky.

Píšu to proto, že jsem vrtal jen trojkou (ano, nebyla nejostřejší) do hliníku a z vrtačky se trochu zakouřilo a zasmrdělo. Což mě vzhledem k příkonu 100W velmi překvapilo.

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“