Triakový regulátor, úprava súčiastok

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#31 Příspěvek od hakamusai »

jj,je to z japonštiny.
Asi opravdu bude nejjednodušší cesta udělat to z toho TCA 785.
Proteus má i tenhle IO pro simulaci.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#32 Příspěvek od masar »

Takhle by mohlo vypadat upravené zapojení. Je však třeba laborovat s hodnotami součástek ve zpětnovazebním děliči k dosažení potřebného rozsahu a kvality regulace. Nebo také simulovat. :wink:
Přílohy
regulátor.png
(79.25 KiB) Staženo 230 x

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#33 Příspěvek od hakamusai »

masar> díky moc za schéma.V mým případě je jedná o dva thytistory,který mají spínací proud 150mA.Mám pocit že bude potřeba dořešit trafo který dává spínací impulsy.Byl by ještě nějakej tip?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#34 Příspěvek od masar »

To bych řešil spínáním pomocných, nevýkonových tyristorů, zapojených mezi anodu a řídící elektrodu výkonových tyristorů a pak lze použít zapalovací trafo popsané ve schematu. :wink:
Přílohy
spínání výkonových tyristorů.png
(5.06 KiB) Staženo 55 x

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#35 Příspěvek od hakamusai »

masar> díky. Ty2 je ten výkonovej (předpokládám)?
Jakej poměr závitů trafa (nikde se mi nepodařilo vyčíst) ?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#36 Příspěvek od masar »

Je to v tom schematu:
Přílohy
trafo.png
(40.81 KiB) Staženo 127 x

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#37 Příspěvek od hakamusai »

Díky moc. Jo ,úplně mi to uniklo -omlouvám se.Jsem zvědav jak moc bude třeba měnit hodnoty součástek při testováni.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#38 Příspěvek od masar »

Nejprve bych rozchodil jen řízení, tzn. dělič (horní konec R3) odpojil od výstupu zdroje a připojil na jeho zemní svorku (spojenou s pinem 4). Teprve až bude rozsah řízení uspokojivý, zapojil bych dělič do zpětné vazby. :wink:

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#39 Příspěvek od hakamusai »

masar píše:Nejprve bych rozchodil jen řízení, tzn. dělič (horní konec R3) odpojil od výstupu zdroje a připojil na jeho zemní svorku (spojenou s pinem 4). Teprve až bude rozsah řízení uspokojivý, zapojil bych dělič do zpětné vazby. :wink:
Já to potřebuju na řízení zdroje pro svářečku CO2 -180A 23V (Nevím jestli jsem to už psal)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#40 Příspěvek od masar »

Že je to na svářečku, jsem pochopil, ale nevím, co reguloval původní regulátor (podle původního schematu s MAA436), když jeho výstupní napětí bylo regulovatelné a stabilizované 10 - 36V a proud 6A. Neměl to být regulátor rychlosti posuvu svařovacího drátu? :wink:
Zatím jsem nezjistil, ve kterém AR byla tato schémata zveřejněna, abych se o nich dozvěděl víc. :wink:

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#41 Příspěvek od mtajovsky »

S tím trafem bych polaboroval. Má převod 1:1. Ale tyristory určitě nepotřebují do řídící elektrody napětí, na které se nabíjí Cs, zato budou potřebovat dostatečný proud a ten je zase omezen Ro. Co jsem zkoušel, tak snižující převod 3:1 vyhověl ve většině případů.

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#42 Příspěvek od kaja4 »

Před 30 lety jsem sestavil toto schema regulátoru-spínání v nule.Používal jsem ho pro regulaci el.pánve-brutvanu
Přílohy
REGULÁTOR-spínání v nule0001.PDF
(43.3 KiB) Staženo 248 x

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#43 Příspěvek od hakamusai »

masar píše:Že je to na svářečku, jsem pochopil, ale nevím, co reguloval původní regulátor (podle původního schematu s MAA436), když jeho výstupní napětí bylo regulovatelné a stabilizované 10 - 36V a proud 6A. Neměl to být regulátor rychlosti posuvu svařovacího drátu? :wink:
Zatím jsem nezjistil, ve kterém AR byla tato schémata zveřejněna, abych se o nich dozvěděl víc. :wink:
To schéma s MAA436 jsem našel někde na netu a vzal jsem ho jako inspiraci.
Můj původní regulátor je z několika NE555 -reguluje proud a ne napětí.

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#44 Příspěvek od hakamusai »

mtajovsky píše:S tím trafem bych polaboroval. Má převod 1:1. Ale tyristory určitě nepotřebují do řídící elektrody napětí, na které se nabíjí Cs, zato budou potřebovat dostatečný proud a ten je zase omezen Ro. Co jsem zkoušel, tak snižující převod 3:1 vyhověl ve většině případů.
Díky za tip.Nad tim jsem taky uvažoval,ale zetím nezkoušel.Moje thyristory(DK 1108 -800V 110A) spínají už při 50mA při teplotě 20°C ale,studený ne (odpor mezi řídící elektrodou má 22 Ohm).Někde jsem četl,že je lepší pouštět vyyšší proudy do řídící elektrody kvůli strmější charakteristice sepnutí či co.Thyristory ČKD údajně snesou až 1A pro spínání.

S trafem zkusím zalaborovat.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#45 Příspěvek od ZdenekHQ »

jarda píše: Tuším je někde problém, a ne ve mně. Už procházím fórum, a začíná svítat... Very Happy Blahoslavení - a proč ne? Každému bylo dáno nějak, a to nelze hodnotit. Jen že se dostal na tu pozici... Confused Idea Question Vydržím atak i ... psst.
Když mě dokážeš vysvětlit, v čem je použití běžného kondíku na 630V lepší a bezpečnější než použití mého X2 na pouhých 275Vst, uznám tenhle argument o Blahoslavených i o tom, že problém není u Tebe.

Stejně tak s tou přílohou png. Já ji používám téměř denně.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“