Rádio (nejen) Algena - můj první přijímač

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#31 Příspěvek od Vogon »

Artaban001 píše:Pamatuju si, že jsem kdysi za mých ranných let viděl u kohosi rádio ve tvaru hokejového puku.
To si pamatuju, byly tam konce z KF507/517 a nejčastější závada byla uhnilé nožičky tranzistorů, které odpadávaly těsně u pouzder. Těch krámů jsem v Kovasu opravil stovky.
Přílohy
Puk.jpeg
(68.24 KiB) Staženo 297 x

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od Lukas-Peca »

Nejjednodušší rádio, co mi hrálo, bylo sestavené ze čtyř součástí - antény, uzemnění, diody a vysokoimpedančního magnetického reproduktoru. Tady kousek od Topolné to hraje hlasitě na celou místnost.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#33 Příspěvek od Vogon »

Nejjednodušší rádio co mi kdy skutečně hrálo, byl samopal opřenej o plot na raketové střelnici v Mongolsku. Nedaleko byla KV vysílačka. Slyšet to bylo na pět kroků. Vlastně ne kecám, byla to vidlička v hubě kterou jsem štrejchl o plombu.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#34 Příspěvek od masar »

>Artaban001 - Žádnej šváb, tranzistory to byly. Ikdyž teď si vzpomínám, že byl také RIC2. :wink:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#35 Příspěvek od Artaban001 »

Já v něm měl jakáhosi švába. Vím jen, že název začínal ß. Asi to byla ta RICdvojka. Jinak jsem našel schéma na uložto, ale buďto se dojebalo něco mezi mnou a uložto, nebo provozovatelé Ulozto tuší tučný zisk, tak nenápadně zrušili volné stahování - po opsání kódu to píše "opsal jste špatný kód"
Naposledy upravil(a) Artaban001 dne 30 led 2012, 22:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#36 Příspěvek od EKKAR »

Musíš to zkusit několikrát, lidi pod dojmem mazání MEGAUPLOADu blázněj a stahujou jak šílený = Uložto je zahlcenej.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#37 Příspěvek od mi-ro »

Vogon, teda splýst si samopal u plotu s vidličkou v hubě :?:
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#38 Příspěvek od Artaban001 »

našel jsem obrázek.. Byl to RIC3. měl český popisky, ale plošňák byl přesně takhle..
Obrázek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#39 Příspěvek od EKKAR »

Podle popisku na destičce toho napravo (černý plast) je použitým švábem typ ßU1014N. Na tom nalevo ten čtvercový keramický kondík vypadá jako DDR - což napovídá, že to rádijko byla směsice z celýho RVHP...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#40 Příspěvek od Atlan »

mne tu už skor pripomina cinu :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#41 Příspěvek od EKKAR »

Google vyhodil tohle: http://www.radiomuseum.org/r/electronic_ric3.html . Je to rumunský, což by se dalo považovat za předchůdce čínskýho šmejdu vzniklýho v rámci tehdejšího RVHP - něco jako parodie na auto zvaná Oltcit 11R...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#42 Příspěvek od Vogon »

mi-ro: samopal, vidlička ono je to jedno. Tam hrálo všechno. Mě spíš napadlo, že vidlička je konstrukčně jednodušší než útočná puška vz. 58.

Uživatelský avatar
no_-_name
Příspěvky: 257
Registrován: 13 pro 2007, 01:00
Bydliště: Mladá Boleslav

#43 Příspěvek od no_-_name »

ZdenekHQ píše:Z té knížky nechodilo pořádně skoro nic - otec mě pořád nadával, že jsem nemehlo a nic mě nefunguje... :?

Já jsem mu za "odměnu" kradl ze šuplíku tranzistory a zvolna je likvidoval.
To je asi normální stav, stavěl jsi i Lunochod? :lol:
jinak kdyby někdo chtěl, tak krabičku od algeny jednu někde mám...

A nejjednoduší "rádio" co mi hrálo bylo 50 ohm telefonní sluchátko přemostěné diodou GA201 napíchnuté v paneláku na "kolík" rozvodu STA a "kolík" v zásuvce, případně topení. Hrála tam Praha a mně bylo asi 6 a měl jsem z toho fakt radost :)
~Nestavte se mi na odpor! - Georg Simon Ohm ~

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#44 Příspěvek od helios »

Ten Rumunský zázrak "RIC" som mal aj ja, ale ten najstarší. Tam integráče neboli, v priloženej schéme bolo niečo ako kryštálka, zosilovacie stupne boli tranzistory do kaskády, tuším štyri. Ladenie tiež jadrom feritky. Občas to trochu aj hralo... :)
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#45 Příspěvek od BOBOBO »

Však tehdá se vyskytovala nereprodukovatelná zapojení i v AR . Součástky se užívaly na fce , na které nebyly určeny běžně . A já si zase ulámal zuby na Nečáskoj . Ten taky jenom pokoukal v knihovnách po zapojeních a bez zkoušek naflákal do knihy a bylo . Náhodou ty MAAčka byly myslím v IN70? a to hrálo slušně . Tenkrát jsme je používaly do přijímačů RC modelů . A stejně jako u zpětněvazebňáku , tak u superreakce na 27,120 jsem musel zkupit správné součástky a pak jsem mohl dělat ty přimače na kšeft . No a sehnat KSY34 do konce vysílače byl opravdu kumšt , když se předtím s občankou podařilo koupit náhodně a draze krystal . Algeny i Dinylu jsem vydal na ZVS hafo . :D

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“