Neznámý osciloskop, co je to zač?

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kyori
Příspěvky: 211
Registrován: 26 bře 2011, 01:00

#31 Příspěvek od kyori »

podle fotky, myslim té původní z úložiště, by to měl být osciloskop, který vyrobila soukromá firma těsně po válce. Nevím už jak se ta firma jmenovala, ale našel bych to. Ta firma sídlila v Lidické ulici v Praze na Smíchově. Měla několik zaměstnanců. Po válce vyráběla různé měřáky, na tehdejší dobu docela na úrovni. V 49.roce ji znárodnili a později se stala součástí státního podniku na Moravě.

Jinak, má to svoji historickou hodnotu. Lecjaký sběratel y to ocenil. Určitě bych to nelikvidoval.

Uživatelský avatar
kyori
Příspěvky: 211
Registrován: 26 bře 2011, 01:00

#32 Příspěvek od kyori »

Habesan píše:
CZJKP1 píše:Ale nevím, jestli by nějáká fy vlastnila homemade osciloskopy.
V době na kterou odhadujeme jeho vznik, a v zemi, která tu tenkrát byla, rozhodně ano. Tenkrát by to možná prošlo, možná i na západě.

Spousta hezkých věcí vzniká (vznikala) také ve školách. Vezme se vyřazený materál z továrny a někdo vypracuje jako ročníkovou práci vybavení na ruční sítotisk. Generace po něm příchozích studentů ho pak využívají...
Jo přesně, ta firma z Lidický ulice v Praze, měla tenkrát dobře našlápnuto a co jsem vídával za jejich inzeráty, tak nabízela a prodávala do světa.

A k tomu druhému odstavci - v polovině 70tých roků jsem dělal v ČSAV ve Fyzikálu a byla nouze o slušný přístroje. Tak jsem samosdomo v garáži udělal čítač do 100 MHz s LED displejem a přes bazar ve Skořepce (jinak to tenkrát nešlo dělat) jsem ho prodal Akademii věd. Pak se s tím čítačem měřilo až do převratu v 89. roce. Možná ho někdo doma používá dodnes.

Uživatelský avatar
Freedy
Příspěvky: 231
Registrován: 27 pro 2006, 01:00

#33 Příspěvek od Freedy »

Tak jsem kus rozebral a dodávám další fotky, snad to pomůže, ale nikde nejsou žádné štítky.

http://files.uloziste.com/088213c7c81b0998/

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#34 Příspěvek od fredis »

Podle fotek samodomo...

Uživatelský avatar
FRANSIMOR
Příspěvky: 643
Registrován: 06 bře 2007, 01:00
Bydliště: Teplice nad Metují
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od FRANSIMOR »

FRANSIMOR píše:
FRANSIMOR píše:BM 370 ? http://www.radiohistoria.cz/Oldradio/ma ... /BM370.jpg Daleko k němu nemá. trochu rozdíly sice sou.
a rozdíl.?je to podlemne proste on a upravenej....
říkám to furt překopanej....

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#36 Příspěvek od pepik9 »

Nebo na to po znárodnění tý dílničky jen přidali Tesla.

Uživatelský avatar
Freedy
Příspěvky: 231
Registrován: 27 pro 2006, 01:00

#37 Příspěvek od Freedy »

Tak jsem dneska měl chvíli a vyfotil jsem další kus a vyzkoušel že opravdu funguje.

http://files.uloziste.com/f921a20adbb9d0e5/

Uživatelský avatar
FRANSIMOR
Příspěvky: 643
Registrován: 06 bře 2007, 01:00
Bydliště: Teplice nad Metují
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od FRANSIMOR »

fredis píše:Podle fotek samodomo...
přesně tak...

Uživatelský avatar
kyori
Příspěvky: 211
Registrován: 26 bře 2011, 01:00

#39 Příspěvek od kyori »

tenkrát po válce se tohle samodomo udělat nedalo. Dneska by to samodomo takhle vypadalo, ale musíte se vrátit v duchu do doby po válce. To co dneska vypadá jako samodomo, tenkrát dělaly soukromý malý firmy, často s vybavením horším, než má dneska leckterý vesnický amatér. Jenže to už dnesní mladá perspektivní generace nedokáže pochopit :D

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od Habesan »

Já taky v práci dělám s vybavením horším, než mám doma.
Jenže už nejsem ani mladý, ani perspektivní...

Ale oni tenkrát dokázali postavit atomovou bombu, takže zas tak primitivní ta technika před sedmdesáti lety být nemohla.
Ostatně, Belza má bambuli se znakem Wermachtu, a taky to stavěl až v 70. letech.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“