Laboratorní zdroj 0-30V/3A, zkušenosti?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#31 Příspěvek od frantajetel11 »

Já trochu obnovím tohle vlákno.
Omylem jsem našel tuhle stránku
http://www.sentex.ca/~mec1995/circ/ps4002/ps4002.html
Ten zdroj mi přijde krásně jednoduchej. Nestavěl jste to někdo? Parametry?
A taky jsem nikde nenašel, kam na šváby MC1466L - :?: - koupím.

Uživatelský avatar
psychosalam
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 156
Registrován: 03 dub 2012, 02:00
Bydliště: v domě na Dobytčím trhu v Praze

#32 Příspěvek od psychosalam »

obvody MC1466L se uz davno nevyrabeji, nejake tu jeste mam, tak ti mohu 1 kus poskytnout. K tomu zdroji, co jsi "objevil" :D , ten zdroj sam o sobe, jak je ve schematu se da pouzit i pro vyssi napeti nez je tech 36V, resp. 40V. Ale pak s rostoucim napetim rostou naroky na potenciometr P1. Jinak je dobre pred tenhle zdroj zaradit predstupen, predregulaci, protoze pri vetsich proudech jsou tu klasicke problemy s chlazenim vykonovych tranzistoru. Misto tech Q1/Q2 tam zkus dat MOSFET. Misto R4/R5/R6 a ampermetru dat obvod od allegro a od P1 vyvedes vazbu na rizeni predregulatoru a budes mit celkove dobry zdroj.

Uživatelský avatar
psychosalam
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 156
Registrován: 03 dub 2012, 02:00
Bydliště: v domě na Dobytčím trhu v Praze

#33 Příspěvek od psychosalam »

frantajetel11 píše:Můžeš, jenom bude o nějaký kilko těžší :lol:
a také to bude více topit :D

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#34 Příspěvek od frantajetel11 »

No, že se MC1466L už nevyráběj jsem tušil, když to původní schema je z r. 86. Ale to novější je 2010... Tak to asi neřešim.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#35 Příspěvek od frantajetel11 »

psychosalam píše:a také to bude více topit :D
Hmm a na tuhle blbost jsi přišel jak? :?

Uživatelský avatar
Vojta7
Příspěvky: 510
Registrován: 28 zář 2010, 02:00
Bydliště: Františkovy Lázně

#36 Příspěvek od Vojta7 »

Trafo na 20 A zatěžované 3 A = 15 % výkonu --> proč by mělo topit?
Trafo na 3 A zatěžované 3 A --> 100 % výkonu --> asi topit bude...

Uživatelský avatar
psychosalam
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 156
Registrován: 03 dub 2012, 02:00
Bydliště: v domě na Dobytčím trhu v Praze

#37 Příspěvek od psychosalam »

predpokladal jsem, ze si tam chces dat trafo 20A, aby jsi mohl tahat skoro 20A. Na tahani 3A netreba 20A trafo.

Uživatelský avatar
psychosalam
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 156
Registrován: 03 dub 2012, 02:00
Bydliště: v domě na Dobytčím trhu v Praze

#38 Příspěvek od psychosalam »

-> frantajetel11, takovou poznamku.
Ty 1466 se pouzivaji spise na linearni zdroje az do 400V, tam je tenhle obvod 1466 docela uspesny. Na zdroj do 40V je ho celkem skoda. On take moc levny neni a nikdy nebyl.[/b]

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#39 Příspěvek od PavelFF »

to frantajetel: Zdroj je krásně jednoduchý ale pokud je použit nedostatkový nebo hodně drahý integráč, tak bys měl jeho stavbu uvážit. Za prvé pokud odejde, tak budeš znovu řešit kde a za kolik ho sehnat. A za druhé se dá obvod nahradit několika běžnými operáky.

Je to prostě koncepce plovoucího zdroje (něco jako zdroj KAZ2, který vyšel kdysi v Amáru). Něco jako KAZ2 doma mám a má skutečně chybku v tom, že pro větší napájecí napětí se ohřívá potenciometr pro nastavení napětí a napětí po zahřátí trochu courá. Navíc pokud potenciometr "chrastí", výstupní napětí má snahu vyskočit nahoru.

Tento zdroj z odkazu (mám jeho odvozeninu taky) má podobné zapojení a navíc má výhodu, že se dá stavět třeba do těch 300V, protože potenciometr je v děliči jinde a je na něm napětí asi do 5V. Zahřívá se pevný odpor a ten se dá dimenzovat snadno na vyšší výkon.
A při odskočení jezdce potenciometru napětí na výstupu padá dolu.

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... &start=150

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#40 Příspěvek od frantajetel11 »

JJ díky za nakopnutí. Já tušil že s těma 1466kama bude nějakej zádrhel :lol:
Ten ELV zdroj nevypadá taky špatně, akorát bych k němu měl pár dotazů...
Budu to stavět tak do 30V/4A (2x ale to je vcelku jedno).
Nechci tam dávat darlingtony TIP142, ale pár KD502 a buzený třeba KD333 - šlo by to? Nebo by před těma 333kama muselo bejt ještě něco? Nebo ty 502ky budit něčím jiným?
Jak je spolehlivej ten obvod IC6/7 na přepínání sekundáru?
U zdroje KAZ2 je to přepínání vinutí řešený jednoduše, ale nevim, jestli spolehlivě... :?: Samozřejmě by to přepínání bylo na jinejch hodnotách napětí.
On by tam ten obvod do 30V asi ani bejt nemusel, ale proč zbytečně zatěžovat výkoňáky...
Přílohy
prepinani sekundaru KAZ2.png
(23.3 KiB) Staženo 128 x

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#41 Příspěvek od PavelFF »

KD502/503 a nějaký budič jistě vyhoví. Taky tam mám KD503 a ne darlington. Záleží pochopitelně na zesílení - jestli máš možnost vybrat tranzistory se zesílením aspoň 50, tak pro 4A to bude stačit s rezervou. Pro proud 4A bych osobně dal už alespoň dvojici KD 503, ne-li víc.

Na přepínání napájecího napětí z trafa mám použit zcela obyčejný komparátor s hysterezí s jedním operákem, takže ti neporadím. Můžu jen potvrdit, že můj učebnicově zapojený komparátor funguje naprosto bezproblémově.

Němci tam mají zapojený nějaký složitý obvod (už netuším proč), ale myslím, že jsem to na prkénku zkoušel, nebo si to aspoň rozkreslil do pochopitelnějšího tvaru a fungovalo to. Jejich zdroj zcela určitě funguje jak má. Jakmile se však pustíš do úprav, narazíš na drobné potíže jako na každém prototypu.

Ještě doporučuji doplnit hlídání teploty chladiče a vypínat při přehřátí. Nic to nestojí a ušetří to spoustu práce s opravami.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#42 Příspěvek od frantajetel11 »

JJ ty KD502 tam budou na každý větvi dva. A ten němec tam hlídání teploty chladiče má :wink:
Díky za info.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#43 Příspěvek od stasek »

Dobrý den přeji, svého času jsem si postavil tento zdroj http://www.hw.cz/teorie-a-praxe/konstru ... mment-2293 a slouží. Teď jsem přišel k toroidnímu trafu 2x 14V po 6,5A a chtěl bych ho využít. Občas by se hodil větší výkon, tak do 8A. Jelikož teorii nezvládám ani náhodou, rád bych se optal, jestli by šel ten zdroj, co jsem uvedl, nějak upravit na vyšší výkon. Stačilo by tak 15-20V 8A. Je pro mě důležité, aby tam zůstalo to nastavování proudového omezení. Jak jsem podotkl, jsem schopen ledacos zbastlit, ale pochopit funkci tedy ne. Proto mě nezatraťte.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#44 Příspěvek od PavelFF »

Ono se to tu probíralo víckrát. V principu se musí zmenšit odpor bočníku R7 a posílit výkonový stupeň. Nejlépe paralelním řazením více koncových tranzistorů a v tomto případě by to chtělo použít staré nešizené KD503(KD502). A taky pochopitelně dát silnější diody do usměrňovače a zvětšit filtrační elyt. A velmi zvětšit chladič,.....a průřezy vodičů, cestiček na plošňáku,...a určitě ještě něco.

R7 se musí(nemusí, ale je to dobré) zmenšit, aby na něm nebyl velký úbytek napětí a taky výkon. Důsledkem toho bude, že proudové omezení nepůjde plynule od deklarovaných 2mA(funguje ti opravdu od 2mA?) ale třeba od 50mA (podle velikosti R7).

Tvůj toroid má pro napájení zdroje jedno napětí trochu velké (28V) a druhé trochu malé 14V. Optimální by podle mě bylo použít dvou traf, jedno slabé pro napájení regulačních obvodů s napětím 24V a pro napájení konce použít tvůj toroid. S výhodou bys mohl přepínat napětí 14/28V.

V podstatě narostou jen mechanické problémy s chlazením , všechno musí být silnější, větší, bytelnější, těžší. Má se za to, že pro 9A už je vhodnější spínaný zdroj. Ale pokud máš dost materiálu na chladiče a dílenské možnosti, tak proč ne. Toroid s odbočkou je velká výhoda.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#45 Příspěvek od stasek »

Děkuji za informaci, asi se do toho pustím.
Jestli mi chodí od 2mA jsem nezjišťoval a ani bych to nevyužil, jde mi opravdu spíš o to dílenské využití.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“