Meranie malych napati pomocu uP

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#31 Příspěvek od Crifodo »

Jestli bych se něčeho nebál, tak rušení které se naindukuje do bočníku 0,15 mOhm. To bys musel rušit bodovkou, abys to zarušil.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od ZdenekHQ »

Když Ti lítá na displeji údaj třeba 30A +-2A,není to na oko moc příjemný, nějakej binec se nasbírá vždycky. Na DC se to dá filtrovat celkem bez problémů, na AC to už chce trošku jinej přístup a hlavně vhodnej vzorkovací kmitočet.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#33 Příspěvek od Crifodo »

No já vidím na pablově ideovém schématu něco o 5V/400A, píše o potřebě měřit kladné napětí, takže nějak ne zcela chápu ty obavy o interakci se sítí a potřebu filtrovat rychlé AC průběhy, každopádně měření (indikování) časově nestálé, ale žádané veličiny je jedna věc a rušení (cizí napětí do zesilovače) je jiná věc a v případě impedance zdroje užitečného signálu patnáct desetitisícin ohmu obzvlášť.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od ZdenekHQ »

Odpor bočníku nehraje roli, stejně je to potřeba zesílit na měřitelnou úroveň a při 400A/60mV jsme na 150uV/A, tam už se dá uvažovat o samotném šumu zesilovače a ty odběry i v DC aplikacích málokdy bývají opravdu stejnosměrné "nezvlněné" spojité, bývá na nich často superponovaný nějaký AC průběh, i když je to třeba blbá nabíječka akumulátorů.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#35 Příspěvek od Crifodo »

pablox chtěl přesnost 1.5%, což je 6A nebo 0,9 mV na vstupu a se vstupním odporem tvořeným kolejnicí bych se fakt bál rušení mnohem míň než když budu chtít zesilovat nanovolty na zatemněné fotodiodě a se zpětnovazebním odporem 100 mega :twisted:
A i tam prostě vestavím ten operák do měděné krabičky a vystaráno.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od ZdenekHQ »

I s tímhle zvlněním mu bude ten údaj na displeji přeskakovat, i když střední hodnota může být konstatní.

A netahej sem pořád rušení z kolejnice, já řeším zvlnění samotnýho proudu přes bočník, kromě akumulátoru do pasivní zátěže je všechno potřeba trošku filtrovat. Displej není mechanickej měřák.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#37 Příspěvek od Crifodo »

ZdenekHQ píše:netahej sem pořád rušení z kolejnice, já řeším zvlnění samotnýho proudu přes bočník,
klidně řeš co potřebuješ :D já jsem reagoval na rušení jako rušení, kterým tu strašil psychosalám, mirda kovář se zemníma smyčkama a ty v předešlým postu tuším taky.
interpretace míň stejnosměrného signálu než ráno on a večer off měřákem je samozřejmě jiný problém.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já mám s tímhle celkem bohatý zkušenosti, tak radši hudruju dopředu. Když se podíváš na ty čísla na fotce, je tam krásně díky pomalejšímu foťáku vidět, jak to lítá (to rušení byla AM stanice i přes hromadu filtrů, ta modulace byla prostě pomalejší).
Přílohy
zlato.jpg
(8.26 KiB) Staženo 31 x
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#39 Příspěvek od Andrea »

To jsi ale chytal na pádlo s rámovou anténou na hledání pokladů, né? Na 10cm kolejnice bys to nechytil. :D

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#40 Příspěvek od Crifodo »

tak zkušenosti s rušením má po určitých letech v branži snad každý, není to jen výsada digitálního měření, ale čehokoliv rychlejšího než magnetický měřák s vteřinovou konstantou. Magická oka, osciloskopy, a hlavně reproduktory neboli zvukaři všech druhů a vyznání. Když takhle někam prolézá AM vysílání, tak je to těžká chyba a je s tím spousta práce, to je jasné. Akorát nevím, jestli v tomhle vlákně to měření na bočníku je (bude) tenhle případ. Třeba s tím pod Topolnou ani na měnírnu 22/110 kV opravdu chodit nebude.

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od PabloX »

Pozeram ze sa to tu celkom rozbehlo, bude to sluzit na meranie prechodoveho odporu kontaktov. Preto potrebujem merat tak male napatia (na kontaktoch nebude 10V).

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od ZdenekHQ »

Andrea píše:To jsi ale chytal na pádlo s rámovou anténou na hledání pokladů, né? Na 10cm kolejnice bys to nechytil. :D
Samozřejmě, a kupodivu nikoliv v dílně mezi hromadou techniky, ale v terénu při přiložení cívky k zemi. Čím blíž zemi, tím silnější AM. Filtrace provedla medvědí službu, nádherně odfiltrovala nosnou a zbyla jen modulace..

Ale podobný problémy jsem měl i s nabíječem akumulátorů, není nic horšího, než přeskakující údaj 2.9/3.0 5x za vteřinu apod.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#43 Příspěvek od Crifodo »

Když se hledač půl dne potácí na poli, který už bylo stokrát přebraný a kde už není ani víčko od piva, tak je doprovod Radiožurnálu vítaný, ne?
Vyřešils to symetrizací rušení nebo stíněním vf?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od ZdenekHQ »

VF stínění tady nehrozí, řeším to odfiltrováním superponované nosné před "detekcí" i za cenu mírného zkreslení měřených údajů, ta symetrizace a odečtení na dif zesu je nejlepší, ale u téhle verze nereálné, požadavek je jedna cívka.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#45 Příspěvek od Andrea »

Vyřešil jsi to aspoň tržně, přidáním přepínače Hledání pokladů/Hon na lišku a zdvojnásobením ceny? :twisted:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“