Voltmetr s ICL7107

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#31 Příspěvek od Neniu »

Chová se to stejně, čili i se zkratovanými vstupy mezi sebou na displeji poskakuje náhodné číslo a indikace přeplnění a zase nějaké jiné číslo... když se na chvilku číslo uklidní, tak se začne nulovat, ale pak se to zase nějak rozkmitá :-/

Příští týden zkusím koupit nový obvod a uvidím, co uvidím. Tento je sice přinesený z obchodu v polystyrénu s alobalem, ale kdo ví co s ním kdo dělal před zabalením.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#32 Příspěvek od EKKAR »

Ono je taky důležitý, kdo toho švába vyrobil ... To co popisuješ se mi ani s 7106, ani 7107 ještě nikdy nestalo - jo, měl jsem divoký údaje na displeji, ale vždycky to byl buď svod, nebo přímo šlusanec na desce - a v asi 3 případech dost kuriózní závada. Spoustukrát jsem měnil v těch malejch indikátorech (klon D830) převodník po tom, co ho majitel vyčudil. Většinou tam dávám patici, aby následná další výměna nebyla tak pracná. Jednou já sám a minimálně 2x někdo další jsme si "vyrobili" závadu tím, že jsme z desky po zapájení odstraňovali zbytky kalafuny rozpouštědlem - a něco nateklo i do patice. Vzniklý nedokonalý spoje mezi kalafunou zasyflenýma kontaktama patice a vývodama převodníku dokázaly učunit ne psí, ale doslova pětipsí kusy ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#33 Příspěvek od Neniu »

Kdo jej vyrobil? No asi někdo v daleké Číně nebo jiné populární asijské destinaci ;-) Ale těžko říci. Je to kupované u místního obchodníka, odkud oni berou, nikdo neví.

Mám tu ještě jednu desku, tak zkusím jiné součástky a stejný převodník. Možná se mi něco s něčím pere, nebo dělám nějakou školáckou chybu, kterou nevidím.
Přílohy
prevodnik_02.jpg
Detail nápisu na převodníku.
(175.59 KiB) Staženo 81 x
prevodnik_01.jpg
Pohled na desku a součástky na ní.
(176.11 KiB) Staženo 89 x
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#34 Příspěvek od Atlan »

Nebola podmienka ze v obvode oscilatora nesmie byt ketamicky kondik?

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#35 Příspěvek od Neniu »

O tom nevím, ale všude se píše jen o tom, že integrační kondenzátor by měl být fóliový, u toho oscilátorového na tom tak, snad, nesejde. Ale mohu to zkusit. Nicméně oscilátor kmitá.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#36 Příspěvek od weed_smoker »

Mám úplně ten samej 7107 a pokud tento problém jsou mezispojový kapacity nebo svody,nechám ho odloženej.U některejch 7106 (jiný písmena než ICL) se musela dodržet i topologie desky,jinak prej zlobil.Na univerzální desce by musely bejt součástky kolem citlivejch vývodů těsně u patice a cestičky co nejkratší,pokud by to vůbec na univerzálu šlo.Pak existuje i 7109,má s ním někdo zkušenosti?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#37 Příspěvek od serviceman »

7109 je pořád to samé, akorát s binárním výstupem.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#38 Příspěvek od Atlan »

Neniu píše:O tom nevím, ale všude se píše jen o tom, že integrační kondenzátor by měl být fóliový, u toho oscilátorového na tom tak, snad, nesejde. Ale mohu to zkusit. Nicméně oscilátor kmitá.
Aha tak som sa sekol uz som to davno nemal v rukach, tak ze len integračný ok.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od jezevec »

V první řadě bych vyměnil ten keramický kondík- teslácký polštářek. Jsou to mrchy.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#40 Příspěvek od PavelFF »

Neniu píše:......Podařilo se mi v "šuplíku" pár desek pro měřák napětí podle knihy Poznáváme elektroniku III....
V té větě jako kdyby chybí slovo. Ta deska je vyrobená někým jiným nebo samovýroba?
Neniu píše:.....Možná se mi něco s něčím pere, nebo dělám nějakou školáckou chybu, kterou nevidím.
To si myslím, že je dost pravděpodobná příčina. Někde ti chybí propojka nebo tak něco. Nějaký vstup možná plave ve vzduchu. Proto mě zajímá, jak vznikla deska.

Lepší by bylo zkusit vyměnit obvod než dělat novou desku - možná se stejnou chybou. Zaměřil bych se na shodu desky se schématem, kontrolu vlasových trhlin nebo zkratů.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#41 Příspěvek od Neniu »

Desky jsou dělané v Semachu (www.semach.cz) proto předpokládám, že jsou v pořádku. Jinak máš pravdu, chybí tam slovo "najít".

Ten převodník se chová identicky i na nepájivém poli, takže mám pocit, že deskou to nebude. Pokud se všechno dobře povede, tak ve středu budu mít nový převodník a pak uvidím, kde je chyba. Tedy možná uvidím, kde je chyba.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#42 Příspěvek od EKKAR »

Něco se mně mate, že jak jsou v tom "třetím" Malinovi ty desky na voltmetr a ampérmetr s ICL7106/07, tak že tam je na jedný kresbě chyba. Je to už pár let co jsem podle toho jeden měřák bastlil, ale doporučil bych to překontrolovat.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#43 Příspěvek od Neniu »

Kontrolní otázka: Je to blbý a slepý jako patrona. Co je to?

Dneska se mi podařilo koupit nové převodníky a po výměně na desce se měřidlo chovalo úplně stejně jako s převodníkem původním. Tak mě napadlo se pořádně podívat na spoje a povedlo se mi tam najít cínový můstek...

Jen mi není jasné, proč se to na nepájivém poli chovalo stejně a to tam zcela určitě ten můstek nebyl. Možná kapacitní vazby, kdo ví. Ještě to musím vyzkoušet.

Každopádně měřilo funguje dobře a schéma i deska v knize jsou v pořádku.

Díky za všechny nápady a omlouvám se za pitomý dotaz.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#44 Příspěvek od EKKAR »

Máš bod. Mně se jednou "povidlo" koupit velice laciný převodníky 7106 - za necelejch 50,- kaček kus, přitom normálně stály a dodneška stojí kolem stovky. Až dodatečně jsem zjistil, že se do ničeho pořádnýho nehodí, protože to je verze s obráceným pinoutem označená 7106R a kdybych je chtěl někam dát, musel bych pro ně kompletně navrhovat celou DPS znova - protože ono to "obrácení" není dokonalý a přetočená je jen část vývodů ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#45 Příspěvek od Neniu »

EKKAR píše:protože to je verze s obráceným pinoutem označená 7106R
Tak to je také dobrá zrada :D

No tak jsem zase jednou za blbce, ale třebas to tu někdo najde a dá si příště větší pozor. Stejně ty další převodníky potřebuji do dalších věcí, takže nejsou koupené zbytečně, jen se to mohlo obejít bez nervování, co mám kde špatně.
Jsem na cestě k šípku.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“