Začne to ve Španělsku?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#31 Příspěvek od mtajovsky »

Crifodo píše:Zcestná je myšlenka, že lidi potřebujou stát, aby jim nějaká skupina úředníků odebírala část prostředků a pak někam přeposílala za účelem pseudo dosažitelnosti něčeho, co by si tak jako tak byli schopni pořídit.
A v tom to je, všichni lidé by si to nebyli schopni pořídit.
Ještě jednou a srozumitelně. Dotace se dávají tam, kde je konzumace něčeho veřejný zájem a zároveň by to nebylo dostupné pro všechny. Nevím, proč někdo pořád míchá veřejný zájem a tvorbu zisku. Veřejný zájem si na sebe zkrátka nevydělá, je potřeba jej dotovat. Kdyby byl ziskový, již z principu nemůže být v kapitalismu zájmem veřejným, protože by byl bez skrupulí zprivatizován. Tyto snahy ostatně vidíme kolem sebe neustále. I ty zbytky veřejného sektoru, kde jsou ještě nějaké peníze k ohlodání, jsou cílem snah je zprivatizovat - důchodový systém, zdravotnictví.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#32 Příspěvek od Crifodo »

A teď ještě, kdo určuje, co je to veřejný zájem.
Krutě dotovány jsou studijní obory a pak celá profesní dráha humanitních oborů, třeba etnografické výzkumy rozšíření hornoindiánských tanců v oblasti Mostecka-Ústecka. Cyklostezky odnikud nikam za sto mega kilometr. Reprezentace Česka Entropou po dobu předsednictví. Dá se to považovat za veřejný zájem?
Slova konzumace a veřejný zájem mi už vůbec nejdou dohromady.
Proč by měla být otázka existenciálního zajištění ve stáří předmětem veřejného zájmu?

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#33 Příspěvek od mtajovsky »

Crifodo píše:Proč by měla být otázka existenciálního zajištění ve stáří předmětem veřejného zájmu?
Myslím, že byste si tuto otázku měl položit, až vám bude 70 nebo více, nebudete schopen pracovat a vaši potomci budou mít co dělat, aby uživili sami sebe a své rodiny. Ale žít - to chtít budete, to vám garantuji.
Crifodo píše:Slova konzumace a veřejný zájem mi už vůbec nejdou dohromady.
A proto si možná nerozumíme. Když jedete MHD, tak konzumujete službu dotovanou veřejnými prostředky. Když jdete večer po chodníku, konzumujete službu zvanou veřejné osvětlení.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#34 Příspěvek od rnbw »

Ja si uvedomujem, ze ziadny dochodok nedostanem. Napriek tomu, ze budem cely zivot platit. Ale na cudzie - a v tom je ten problem, je to pyramida.

MHD je uzasny system - plati to mesto (takze aj ja, co to nevyuzivam), platia to cestujuci a aj tak je to v hroznom stave a stratove. Udrzba autobusov je nulova a kazdych par rokov sa "vyhodne" nakupia nove.

Verejne osvetlenie je dobra vec. Ale tu v Bratislave je to pekny tunel pre jednu monopolnu firmu.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od jezevec »

mtajovsky, ty spleteš pojem dotace a financování ze státního rozpočtu.
Státy vznikly proto, aby měl občan zajištěny služby, které by si sám nebyl schopen pořídit. Je to obrana, bezpečnost, měna, vzdělání... Proto si platíš daně.
Veřejné osvětlení není dotováno, ale placeno z daní.
Dotace do MHD je taky zhovadilost, stačilo by tam pustit konkurenci. Názorný příklad máš na železnici. Jenže tak dlouho se tvrdí, že to bez dotací nejde, až tomu všichni věří.
mtajovsky píše: A v tom to je, všichni lidé by si to nebyli schopni pořídit...
Nechápu, proč by měli mít všichni nárok na nějakou zbytnou službu. Kdo na to nemá, prostě nebude jezdit na dovolenou, chodit do divadla...
Rovnostářství je vždy cesta do pekel.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#36 Příspěvek od p32 »

Jak už jsem psal, tak to zopakuji. Někdo si plete dotace pro "zemědělství" s dotacemi pro "zemědělce".
Rok jsem jezdil MHD a mohu s klidem tvrdit, že se srovnáním s jízdou autem mě ta jízdenka nepřišla levněji, ale dráž a to počítám do nákladů na provoz obou opravdu všechno. Co tam potom údajně dotují ? Jasně, že jen své kapsy !
Nebudou dotovány naše brambory ? No a co ? ! Tak si koupíme brambory z Polska, které stejně kupujeme i teď a je to lepší než kdybych si je pěstoval na zahrádce. Tam si pěstuji daleko efektivnější zeleninu a ovoce.
Kecy o tom, že když nebudou dotovány potraviny, tak umřeme hlady, tak opravdu miluju. Zajímavé je, že při tom dotovaném zdražení našich "kvalitních" potravin se objeví levnější a stejně kvalitní potraviny z venku.

Veřejné osvětlení nemá s dotacemi vůbec nic společného. Je to placená služba každým občanem v dané obci ! Kultura jako divadlo, kino atd. též nemá s dotacemi nic společného - je to jen fikaná výmluva pro větší zisky.

Jen poznámka na okraj - nereaguji na mtajovsky, ale na vlastní přispěvek. Chtělo by to zopakovat základy ekonomiky a obchodu. :wink:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#37 Příspěvek od masar »

p32 píše:Jak už jsem psal, tak to zopakuji. Někdo si plete dotace pro "zemědělství" s dotacemi pro "zemědělce"....
Kecy o tom, že když nebudou dotovány potraviny, tak umřeme hlady, tak opravdu miluju. Zajímavé je, že při tom dotovaném zdražení našich "kvalitních" potravin se objeví levnější a stejně kvalitní potraviny z venku....
Ale tentokrát jsi dal uvozovky i na slovo zemědělství, tak nevím, jest-li si to také trochu nepleteš.
A pokud si myslíš, že naše potraviny jsou "kvalitní", zatímco levnější potraviny z dovozu jsou kvalitní, tak možná v některých případech, ale ne vždy. Stačí si vzpomenout na aféry s dovozem zkaženého masa z Německa, posypové soli z Polska atd. A také je třeba vzít na vědomí, že i ty dovážené potraviny jsou dotovány a to mnohdy více, než ty naše. :wink:

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#38 Příspěvek od fero7 »

Problem nie je v dotaciach, problem je v ludoch.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#39 Příspěvek od p32 »

Masar, dal jsem to do uvozovek oboje, protože nemám náladu vyjmenovávat různá odvětví, kde se to děje stejným způsobem.
Dotace u dovážených potravin jsou v pořádku. Výrobce dostane to svoje a zbaví se toho u nás. O kvalitě našich potravin bych mohl diskutovat celý den. Začni si dělat seznam základních potravin, potom se mrkni kdo je vyrábí a z čeho a nepleť si dovozce z výrobcem. Domácí chleba (doma udělaný) za týden ztvrdne, kupovaný po 3-4 dnech zplesniví. Balené mléko otevřené a nechané pár hodin v těchto teplých letních dnech tak divně zkysne - asi ho už nevypiješ jako dříve. A mohl bych jistě pokračovat, ale na to je tady jiný chlívek. Teď zrovna jde o to, že od středy prodejci už musí označovat slovem čerstvý jen opravdu čerstvý chléb a ne dovezené zmražené předpeky. Zajdi si teď někam na zahrádku, kup si pár červených rajčat a zkus je chuťově porovnat s našími výrobky z obchodu co dozrávaly někde ve skladu. Atd. atd., nechci kolem toho zbytečně psát to, co je psáno jinde. :wink:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#40 Příspěvek od rnbw »

Niet nad dopekane plesnive polske pecivo v Kauflande :lol:

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#41 Příspěvek od Cust »

p32, jsem holt jelito, nechápu...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#42 Příspěvek od masar »

p32 píše:Masar, dal jsem to do uvozovek oboje, protože nemám náladu vyjmenovávat různá odvětví, kde se to děje stejným způsobem...
A to až budeš mít jinou (lepší?) náladu, tak ty uvozovky psát nebudeš?( :wink: )
No nevím, ale názor by neměl plavat na nějaké okamžité náladě.
Já ti ho samozřejmě neberu, ale nepřesvědčil jsi mě. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“