Zapojení/záměna výstupního transformátoru

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#31 Příspěvek od ok1hga »

lumpik1 píše:Předpokládám, že to vysoké napětí naindukované na primáru z rozpojeného sekundáru by mi zničilo výstupní EL34-ky. Tak mě napadlo co dát ty 2 výstupy na sekundáru k sobě paralelně? Takhle bych měl zatížené oba výstupy na jednom kanále/výstupáku a na každý výstup by bylo připojeno 4Ohm-ové zatížení.
co zase vymejšlíš ?
. . . pokud jsem správně pochopil tvůj popis a obrázky co jsi dal na "ulozto" máš na trafu dva výstupy, oba 4Ohmy ! Když je dáš paralelně budeš mít výstupní impedanci 2 Ohmy !!! Pokud je dáš sériově, budeš mít 8Ohm !
Pokud použiješ jen jeden výstup, bude to 4Ohmy a ten druhý necháš nezapojen !!! Žádného poškození se bát nemusíš!
lumpik1 píše:A ještě dotaz, jak je to s připojením sluchátek? Platí podmínka, že impedance sluchátek musí být stejná, nebo větší než je výstupní impedance výstupního transformátoru (nebo ještě lépe předzesilovací elektronky). Nikdy nesmí být menší - píši to dobře?
né . . . !
uvědomuješ si co jsi napsal?
když budeš mít impedanci sluchátek třeba 4 Ohmy a zapneš je na zesik při normální hlasitosti na bedny, třeba při 20 Wattech, půjde ti do sluchátek 20 W !!!!
Když nebudu brát v potaz, že ti ty sluchátka okamžitě shoří, ale kdyby teda neshořela, budeš okamžitě ohluchlý s popraskanými bubínky v uších . . .

dělá se to tak, že mezi výstup zesiku a sluchátka se musí udělat dělič výkonu abys neohluchl !
lumpik1 píše:Taky jsem něco četl o vodičích pro žhavení elektronek. Někdo doporučuje
ty vodiče zkroutit do spirály. Jestli to tak opravdu je, tak netuší někdo proč? Uniká mi souvislost.
bohužel ti uniká víc věcí, doporučuji ti něco si o elkových zesilovačích přečíst ! A čím více toho přečteš, tím lépe pro tebe !

vodiče ke žhavení se zkrucují proto, aby se snížilo pronikání brumu do signálové cesty . . .

Uživatelský avatar
lumpik1
Příspěvky: 16
Registrován: 02 říj 2012, 02:00

#32 Příspěvek od lumpik1 »

Omlouvám se, napsal jsi to dobře. Teďka jsem napsal úplnou kravinu. Myslim to zapojení s těmi repráky.

Takže konkrétně u mého výstupáku stačí když budu mít zapojen, alespoň jedno sekundární vinutí? Chápu to dobře?

Ohledně impedance těch sluchátek mi teď došlo, že jsem to četl někde
u polovodičových zesilovačů a tam jsou pravidla jinačí než u elektronkových.

Něco jsem o elkovejch zesících samozřejmě četl, nicméně zrovna s těmi sluchátky v té knize tam nic nebylo a na netu jsem taky moc nepochodil. Jen jsem na některých schématech viděl výstupní impedanci z výstupáku 16Ohm - Headphones. Tak jsem si začínal myslet že řešim zbytečnou věc.
Ohledně toho děliče výkonu zkusím něco najít - díky.

Na odbrumení hodlám použít u žhavícího napětí odpor mezi každou jednotlivou fází a zemí, nepo potenciometr. Měl jsem za to že to bude dostatečná prevence.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#33 Příspěvek od ok1hga »

lumpik1 píše:Takže konkrétně u mého výstupáku stačí když budu mít zapojen, alespoň jedno sekundární vinutí? Chápu to dobře?
ano
lumpik1 píše:Ohledně impedance těch sluchátek mi teď došlo, že jsem to četl někde
u polovodičových zesilovačů a tam jsou pravidla jinačí než u elektronkových.
ta pravidla kolem sluchátek jsou u elkových i trandových zesiků stejná.
lumpik1 píše:Na odbrumení hodlám použít u žhavícího napětí odpor mezi každou jednotlivou fází a zemí, nepo potenciometr. Měl jsem za to že to bude dostatečná prevence.
když tohle uděláš, potřebuješ aby byly vodiče stejně dlouhé a vzájemná vdálenost vodičů se neměnila !
A toho docílíš právě zkroucením těchto vodičů . . .

Uživatelský avatar
lumpik1
Příspěvky: 16
Registrován: 02 říj 2012, 02:00

#34 Příspěvek od lumpik1 »

Tak u těch sluchátek jsem to četl v jednom fóru kde se řešilo, jaká sluchátka lze připojit třeba na přehrávač. A porovnávali tam různý impedance. Už nemám tušení co to bylo za fórum. Nedaří se mi ho najít. Soustředím se na ten dělič výkonu. A děkuju za pomoc. Už aspoň vim, čeho se nedržet.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od zdenoeddie »

Kludne mozes pouzit kruteny par aj na rozvod Ub po deskach zosilovaca.
Nezabudni na spravne zemnenie (o tyzden uz to vidim.... zosik brumi, co s tim? :) )
Co sa tyka tych vystupakov, nebolo lepsie si dat navinut "nedeleny" sekundar, ale zato s odbockami na 4,8(,16)R ? Myslim ze cenovo to vyjde stejno...
Co sa tyka toho sasi, poloha traf nie je dobra. Otoc sietove trafo o 90 stupnov voci vystupakom (alebo mozno by bola lepsia otocit vystupaky... aby sietak neziaril do zapojenia). Poloha tlmivky je vynikajuca, aj ked tahat silove vedenie cez takmer cele sasi k tlmivke a filtracii je tiez dost naprd. Inak pekna praca. Akurat jeden kondik bude dost na 2x SE? Alebo budes tam toho mat viac?

Uživatelský avatar
lumpik1
Příspěvky: 16
Registrován: 02 říj 2012, 02:00

#36 Příspěvek od lumpik1 »

Ahoj,

Na zemnění si dám pozor. S těmi výstupy souhlasím, nicméně do požadavku jsem dal 2x4Ohm-y. Předpokládal jsem tam automaticky uzel a nečekal jsem dvě nezávislá vinutí. Taky mě to překvapilo. Ty dvě samostatná sekundární vinutí nebyl můj požadavek. Nicméně je to 2x4Ohm-y, tak jsem to neřešil. A poměr cen taky netuším.

Ty trafa jsem nevychytal, plánuju to opravit. Taky mi tam pod trafy chybí nějaká gumová podložka pro tlumení vibrací. A tu ne a ne sehnat.

Netvrdím že by to nešlo udělat daleko lépe. Měl jsem ale nečekaně nucenou dovolenou, tak jsem to chtěl využít. Krabice mi zrovna první den dovolený přišla a já musel rychle jednat. Rozestavení přístrojů jsem vymýšlel na rychlo a když došlo na tu tlumivku, tak mě napadl zrovna tento způsob jako nejlepší.

Ten kondík je tam pro anodové napětí, jež se bere s trafa. Je tam 2x256V a půjde to přes usměrňovačku EZ81 a pak pi článek (C, L - to je ta tlumivka, C). Řekl jsem si že když už elektronkový zesilovač, tak žádnej křemík. Jen indikátor na čelním panelu jsem původně plánoval z modré LED (mám takovou co svítí pěkně vodovou barvou), zapojenou přes odpor k anodovýmu ss napětí - jako indikátor hodnoty anodového napětí (jedinný okruh se ss napětím a EZ81-čka usměrněné napětí nepouští naráz, jako polovodičovej můstek, ale napětí nabíhá postupně). Jelikož mám ale u tý LED-ky desingově lepší kovovou objímku - což je HAZARD, tak tam asi dám klasickou doutnavku. Líbí se mi typ "NSL 233" - oranžová má asi nejlepší podání barvy.

Pak tam budou samozřejmě další kondenzátory, jen už ne tak velký.

Uživatelský avatar
Brudr
Příspěvky: 374
Registrován: 12 črc 2007, 02:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od Brudr »

Tak na tom výstupáku propoj konec 1. sekundárního vinutí se začátkem 2. sekundárního vinutí a budeš to mít jako 8 ohmový výstup s odbočkou na 4 ohmech. Alespoň nebude ten druhý výstup úplně v luftě, což by mohlo dělat neplechu.
Ta výstupní trafa 100% otoč o 90°, jinak ti to bude bručet.
Žhavení předpokládám bude střídavým napětím, jinak bys nemohl použít ten odbručovač.
Možná se všichni divíte, ale i to už jsem viděl - žhavení stejnosměrně a proč to nefunguje a ty odbručovací odpory proč pořád hoří?
Nezapoměň, že ve žhavení tečou poměrně velké proudy, takže to chce dostatečně silné vodiče. Lepší dráty než lanka a navzájem zkroutit.
Nezapoměň stíněné kabely uzemňovat pouze na jednom konci ať si tam neuděláš zemní smyčky.

Uživatelský avatar
lumpik1
Příspěvky: 16
Registrován: 02 říj 2012, 02:00

#38 Příspěvek od lumpik1 »

Ahoj,

To s tím propojením na sekundáru mám také v plánu, ale propoj si udělám přímo u výstupních svorek zesilovače. Na svorky trafa tu klemu nechci plácat.

Ty výstupní trafa budu samozřejmě otáčet, už vím že to byla chyba. A to jsem to někde o tom otáčení četl. Jen jsem netušil důvod. Původně jsem je chtěl všechy umístit na ležato, nicméně tolik místa jsem k mé smůle v krabici ve výsledku nemě.

DOTAZ: Kdybych měl všechna trafa naležato, taky bych je musel otáčet o 90stupňů vůči sobě?

Žhavení bude střídavý, jinak bych předpokládám nemohl použít ty odpory s vyvedeným středem. Byl by z toho jen odpor co zbytečně žere proud a topí. Stejnosměr by byl lepší, ale místo na další tlumivku a kondenzátor nemám, včetně zase dalších peněz + další filtrace žhavení EZ81. Navíc bych musel daleko složitěji "odbrumovávat"
celkový zapojení a takovej frajer nejsem.

Pevný vodiče mám také raději a v zesilovači se nebudu každou chvíli hrabat. Lankový vodiče se do takových zařízení vůbec nehodí.
Mám v plánu použít průřezy:
256V 0,25A - 0,5mm2 (anodové napětí)
6,3V 1,3A - 1,0mm2 (žhavení EZ81)
6,3V 4,2A - 1,5mm2 (žhavení ECC83S a 2xEL34)


Pravidlo stínění naštěstí znám. Mám v úmyslu stínit jenom přívod audia od vstupních konektorů k potenciometru a pak ještě od potenciometru na plošňák (samotné zapojení zesilovače.)

DOTAZ: Měl bych přistínit ještě něco? Co takhle použít stíněnou dvoulinku u vedení pro žhavení? Žhavení hodlám udělat zkroucenými pevnými vodiči, ale tak ze zvědavosti by mě to zajímalo.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#39 Příspěvek od masar »

lumpik1 píše:...Pravidlo stínění naštěstí znám. ...
DOTAZ: Měl bych přistínit ještě něco? Co takhle použít stíněnou dvoulinku u vedení pro žhavení? ...
Vůbec neznáš principy. Musíš vzít do rukou učebnice elektroniky a začít studovat. :wink:

Uživatelský avatar
Brudr
Příspěvky: 374
Registrován: 12 črc 2007, 02:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od Brudr »

lumpik1 píše:
DOTAZ: Kdybych měl všechna trafa naležato, taky bych je musel otáčet o 90stupňů vůči sobě?
I kdybys je měl naležato, musel bys je vzájemně otočit. Tím že trafa položíš ten problém nevyřešíš, pouze změníš rovinu siločar.
lumpik1 píše: Žhavení bude střídavý, jinak bych předpokládám nemohl použít ty odpory s vyvedeným středem. Byl by z toho jen odpor co zbytečně žere proud a topí. Stejnosměr by byl lepší, ale místo na další tlumivku a kondenzátor nemám, včetně zase dalších peněz + další filtrace žhavení EZ81. Navíc bych musel daleko složitěji "odbrumovávat"
celkový zapojení a takovej frajer nejsem.
Když to budeš mít žhavené stejnosměrně, nemusíš nic odbrumovávat! Tedy za předpokladu, že bude to stejnosměrné napětí dobře vyfiltrované.

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#41 Příspěvek od jarda »

Naležato - to jsou i jiné polohy, začínají třeba 6/9 :D Fakt otevři základy elektrotechniky, nebo navaž kontakt s kantorem. I elektronky mají své kouzlo, ale nestrpí šlendrián. Jen toho více snesou, a je to na nich vidět. I zmodrají...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#42 Příspěvek od ok1hga »

jarda píše: I zmodrají...
občas rudnou vsteky, někdy i studem . . .

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#43 Příspěvek od jarda »

a před exitem :D

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“