kalafuna

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Raptor181
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1194
Registrován: 01 led 2004, 01:00
Bydliště: West Slovakia

#31 Příspěvek od Raptor181 »

Pouzivam FLUX pastu a nieje nad to...Zboznujem ak pride nejake zariadenie a je tam kilo kalafuny...
Èo neubrzdíš, to neukecáš..:pc:
:aplause::)
Oživenie umrtvených RJ, tacho, immo, airbag, diagnostika automobilov, chiptuning, kódovanie a dorábky systémov, autoelektrika, zabezpeèovacie a kamerové systémy

MirekD

#32 Příspěvek od MirekD »

Tak jsem se díval na ten lak z Elchemka, kromì slovního oznaèení skuteènì jiné nemá. Podrobné údaje jsou zde:
http://www.elchemco.cz/lak_elch.htm
Jde o akrylátový lak. Pøi opravách se pøes nìj dá rozumnì pájet. Skladovatelnost u mì zatím bez pøipomínek, mám ho cca 3 roky a nic se s ním nedìje. Používám ho tam, kde už kalafuna nevyhoví, hlavnì na ven - spokojenost, vadí mi jen to, že napadá plasty, nìkteré silnì, takže ne vždy se dá použít.
Asi tak v 75% pøípadù používám kalafunu rozpuštìnou v IPA a pøefiltrovanou. Na ochranu vyrobených desek ještì pøed osazením to nemá konkurenci. Ten IPA používám proto, že se dá koupit v požadované èistotì a bez pøímìsí. Líh (denaturovaný, lakaøský, lékárenský, k pálení) má hodnì promìnné složení, nìkdy byl lak bezvadný, jindy dìlal bílé fleky, olupoval se, zùstal lepkavý a pod. Kalafuna v toluenu nebo C6000 rychleji zasychá, ale napadá plasty. Na vyleptané desky by to nevadilo, ale pokud je to za letního horka, toluen a aceton zasychá nìkdy tak rychle, že se nanesená vrstva dostateènì neslije a není pak hladká. Proto jsem nakonec zùstal u toho IPA.
Kalafunu kupuju v drogerii na váhu (drcenou). Bývají k sehnání dva druhy. Jedna je "obyèejná", je to urèené na prasata, ta není moc dobrá, lak z ní vyrobený zùstává lepkavý. Pokud se tato kalafuna použije v pevném stavu jako tavidlo pro pájení pistolovkou, zùstává po ní dost èerného "popela". Druhý druh kalafuny má v oznaèení "èistá" nebo "èištìná" a to je ta, kterou používám. Vyhovuje jak na lak, tak pro tu pistolku.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#33 Příspěvek od Sendyx »

Zkoušel jsem toho víc, něco od Raychemu taky. Měl jsem 3 dost speciální aplikace, jedno zařízení, sice v IP54, ale vzhledem k údržbě a mytí se stávalo, že bývala elektronika bez napětí občas postříkána nebo zaplavena vodou. Pak velkoformátové desky, které byly vystaveny střídání teplot a byly venku, sice pod střechou, ale vlhko tam bývalo. Tam konkurence používá ten Meyer, ale s ním se dělá špatně - musí se namíchat atd., dělat drobné opravy po pájení byl problém, navíc tuhne 48 hodin atd. Nakonec se používá MTS889 a vyhovuje.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#34 Příspěvek od Sendyx »

2 MirekD - jestli chceš ten MTS889, nebo i nějakou další chemii pro pájení apod., ozvi se mi - třeba zdejší poštou a nech mail na sebe.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od Oldradio »

Některé technické lihy jsou míchané s benzinem a jinou chemií a to pak dělá ten bílý povlak. Než si koupíš líh, koukni se na složení. Nejlepší by byl klasický 🤐, ten už se ale nevyrábí.

Uživatelský avatar
Raptor181
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1194
Registrován: 01 led 2004, 01:00
Bydliště: West Slovakia

#36 Příspěvek od Raptor181 »

Ked klasicky denaturak nezozenies, tak izoprophylalc. ten zozenies v pohode.
Èo neubrzdíš, to neukecáš..:pc:
:aplause::)
Oživenie umrtvených RJ, tacho, immo, airbag, diagnostika automobilov, chiptuning, kódovanie a dorábky systémov, autoelektrika, zabezpeèovacie a kamerové systémy

MirekD

#37 Příspěvek od MirekD »

Sendyx: Tak jsem sehnal ten lak MTS889 a musím øíct, že je to zatím spíš zklamání. Vzal jsem osazenou desku, vyèistil omytím v IPA v ultazvuku a natøel tím lakem. Výsledek se mi moc nelíbí, místy to je lesklé, místy matné, pøitom jsem to natíral stejnì jako to dìlám tou kalafunou a tam mám lesklý povrch vždy. Pak jsem zkoušel natøít neosazenou desku a ta matná a lesklá místa tam jsou taky. Nakonec jsem zkusil vzít kus samotného kuprextitu a do laku jsem ho ponoøil, nechal odkapat - a zase to nebylo rovnomìrnì lesklé, jsou na tom mapy. Ten kuprextit vùbec v žádné èistící lázni nebyl, byl jen mechanicky oèištìný jako pøed nanášením emulze. Emulze se na takto oèištìný podklad rozlije vždy naprosto rovnomìrnì, jsem si jistý, že v èistotì té desky problém není.

Pøilnavost nebo odolnost venku samozøejmì zatím nemùžu posoudit, ale ten vzhled se mi nelíbí. Dìlám nìco špatnì?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#38 Příspěvek od Sendyx »

1. Odkud jsi ten lak sehnal ?
2. To, co popisuješ, je typické, pokud používáš nátěr a máš tam stopy mastnoty. Předehřej desku na cca 50-60 st.C a proveď nátěr silnější vrstvou - já to třeba naliji na střed desky a nakláněním rozliju, zbytky rozetřu štětcem-chce to cvik. Pomáhá, když časem ten lak zhoustne. Jinak jsou zkušenosti takové, že i při malé vrstvě chrání dobře. Ten lak není špatný, ale chce to najít způsob, jak jej dostat na desku esteticky. Pokud ho pak dosušíš za tepla, je poměrně rychle suchý.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#39 Příspěvek od Sendyx »

Kolega, který je poněkud prasák, nechal si ten lak asi 3 měsíce otevřený, čímž mu dost zhoustnul, pak se nanáší štětcem i za normální teploty dost snadno a "neutíká". Taky jsem s tím z počátku zápasil.

MirekD

#40 Příspěvek od MirekD »

Ten lak je zcela nový a je pøímo z Marmotu, kamarád mìl tím smìrem cestu a tak se mi tam pro nìj v pátek zastavil, když jsem to pøedtím vytelefonoval. Od té doby jsem s ním dìlal pokusy a nemám pocit, že by šlo o nìjakou mastnotu. Když vezmu desku, vyèistím ji, pak rozstøíhnu na tøi kusy, jeden nalakuju kalafunou, na druhý nanesu fotoemulzi a na tøetí ten lak, tak jenom ten lak dìlá mapy. Kalfuna i fotoemulze mají hladký rovnomìrný povrch. On je ten lak opravdu velmi øídký a taky i bez sušení docela rychle zasychá. Teï tøeba tu mám pokusnou desku, na které to už vypadá dost slušnì, ale je na ní už druhá vrstva a tu jsem dával úmyslnì dost silnou. Chce to asi opravdu cvik, pøijít jak na to, protože ten vzhled má taky svoji váhu. Schválnì nliju trochu do misky a nechám to trochy zhoustnout, teï to má viskozitu skoro jak voda.
Ten lak s Elchemka je v tomhle ohledu lepší, staèí jednou pøetøít a povrch je pìkný.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#41 Příspěvek od Sendyx »

To nanášení na plochu je opravdu trochu problém, ideální by byl opakovaný nástřik. Pokud to dávám na desku po vyleptání nebo prostě dovezenou, tak tam silně pomáhá předehřátí a pak šikovnost. Známý to dělá taky tím, že nalije na předehřátou desku, roztáhne po celé ploše, přebytek slije opatrně rožkem pryč, a dá ji vodorovně - při ohřevu asi na 40-50stupňů dle velikosti desky to stačí na to, aby se to rozvrstvilo rovnoměrně, po oschnutí se to dá vytvrdit (60-80st C), nebo nechat ležet 24-48 hodin. Znám laky, které se nanášejí mnohem líp, ale zase mají jiné nepříjemné vlastnosti.
Malé desky jsem impregnoval až po osazení, omyté, systémem ohřát na 60 stupňů + ponor do laku + ihned vytáhnout, okapat a nechat 2 hodiny oschnout spoji dolů, pak ohřev na 60 st., ponor, okapat a součástkama dolů.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#42 Příspěvek od Sendyx »

Tak co, podařilo se dostat k uspokojivému výsledku ?

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#43 Příspěvek od Filda »

Všem moc děkuju za radu ............. zatím nic moc ................ udělal jsem to jinak : vzal jsem si horkovzdušnou pistoli a tou jsem rozpustil tu kalafunu na dps

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#44 Příspěvek od Sendyx »

8O Kristaboha :( Plošák není prase, aby se titlal kalafunou.

Můj dotaz byl na MirkaD a MTS889.

MirekD

#45 Příspěvek od MirekD »

Sendyx: Tak po rùzném laborování jsem dospìl k rozumným výsledkùm, musím nanést dvì nebo radìji tøi vrstvy a sušit asi tak pøi 60 oC. Pak to vypadá dobøe. A druhý pokus - letní horka pøispìla k tomu, že èást laku odlitá v nezavøené lahvièce zhoustla a tím se dá dosáhnout dobrý povrch hned napoprvé jedinou vrstvou - nevím proè tedy výrobce nedìlá ten lak rovnou hustší, ale asi poèítal s jinou technologií nanášení.
Jinak pájitelnost je lepší než u toho akrylátu z Elchemka a naleptání plastù také nižší, asi za to mùže rychlejší odpaøování øedidla a tím kratší doba jeho pùsobení na plast. Takže MTS889 je dobrým doplòkem k tomu Elchemku, alespoò já tím asi pokryju všechny moje potøeby. Byl to dobrý tip.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“