Regulátor AC ventilátoru - MOSFET odešel do křemíkového nebe

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#31 Příspěvek od ok1xgi »

Ještě jsem proměřil proud motorem, tak je to těch 0,5A. Točí se volně.
Doplnil jsem schéma o hodnoty. Ta dioda je mi taky divná. Předpokládám, že ten černej proužek je katoda. Pokud to neni zenerka, nechápu na co je tam. Ten odpor v G je už ode mne. Původně tam byl smd. Ale byl dobastlenej stejně jako ten můj. Když jsem vyndaval první trand, tak jsem ho tentononc. Ale byl 1002, stopro.
Je mi divný, že to dva měsíce jelo a teď to ob den odchází.....

Díky :agree:
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od Jenda_KL »

bu2520 píše:tady je zapojení od papstu, dost se podobá
To jsou premixy s BLDC motorem který maj otáčky řízený PWM signálem a trvalé napájení, ten jeho je AC, konkrétně RLG108, elektroniku nemá.

Ten FET by měl "porcovat" sinusovku a dělat tak "menší" napájecí napětí.
Chtělo by znát tu pwm frekvenci, třeba měřákem před optronem. Jaké jsou hodnoty zbylých součástek? z těch fotek to nějak nejde vyčíst.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#33 Příspěvek od bu2520 »

nj pravda, pokud nejsou na trandu známky přehřátí, tak odchází napěťovými špičkami od motoru a dal bych k němu varistor na 275V . Vadný by mohl být RC člen paralelně k motoru, např kondík ztráta kapacity.

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#34 Příspěvek od ok1xgi »

Souhlasím s těma napěťovejma špičkama. Všechny FETy jsou stejně "odešlý", je z nich dioda. RC člen je v pohodě. 180R s 100n. Varsitor dobrej nápad, ale nebude pomalej? Což dát do toho můstku mezi AC tak 100n kond?
Hodně lidí, nejen tady, radí snížit ten rezistor v Géčku.
------------------
Jinak výrobce mi sdělil, že se musí vyměnit nejen výkonová deska, ale i procesorová část s novým FW a mám kontaktovat výrobce. Tož tak udělám. Je to v záruce.
A našel jsem ochotnýho servisáka z okolí, který mi desku zapůjčí. Takže zejtra přijdou 4 trandy a tudíž mám stejný počet pokusů. Hodim tam zapůjčenou desku a mojí si zapojím na stole a udělám pořádný měření a zjištění hodnot.
každopádně velkej dík všem a určitě dám vědět jak to všechno dopadlo
:potlesk:
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#35 Příspěvek od Standa33 »

K tomu tranzistoru by měl být připojen paraleně RDC člen, z foto jsem nezjistil jestli je připojen. Už jsem párkrát narazil na proražený kond, a odpor měl nekonečno, vzhledově OK. Ten kond by měl být na min.630V(někteří spořivý výrobci osadí kond jen na cca 400V) a ten odpor by také měl být dimenzovaný na >500V.
Přílohy
regulátor.gif
(32.99 KiB) Staženo 59 x

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#36 Příspěvek od ok1xgi »

Doplnil jsem hodnoty součástek do zapojení (obr. na začátku příspěvku)
Dneska jsem dostal zapůjčenou jinou desku. Je nainstalována a uvidíme. Každopádně je stejná, jen RC člen je u mojí 180R + 100n a u tý půjčený 100R + 220n.
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#37 Příspěvek od ok1xgi »

Takže zatím ta "nová" deska jede. Alespoň víme, že to není motorem. Po svátcích se pověnuju tej mojí. Zatím podezření padá na ten RC člen....
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
ladislavmuzik
Příspěvky: 197
Registrován: 05 led 2013, 01:00

#38 Příspěvek od ladislavmuzik »

ok1xgi píše:Takže zatím ta "nová" deska jede. Alespoň víme, že to není motorem. Po svátcích se pověnuju tej mojí. Zatím podezření padá na ten RC člen....
Dobrý den, mohl byste sem dát prosím celé to schéma. Chci vyrábět automat na řízení kotle a nevím jak regulovat právě otáčky ventilátoru. Z řídící jednotky mi půjde pwm. Děkuji

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“