Tesla Condor

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od cputakt »

Našel jsem od EKKARa tohle proč je málo basů:

"jen se nesmí zapomenout zkontrolovat a eventuálně vyměnit za dobrý elektrolytický kondenzátor, kterým je od země stejnosměrně oddělen vývod č.6 - je v sérii s malým odporem, většinou 56ohmů, a TESLA ho osazovala hodnotou, která jim momentálně přišla pod ruku - od 100mikro do 500mikro, napětí 15-25V. Osobně doporučuji tu nejvyšší hodnotu, tedy 500mikro. Pokud je tento kond vyschlý, jako že po 15 - 20 letech je skoro tutově, jednak neúměrně klesne zesílení celého IO, druhak stoupne dolní mezní kmitočet, na kterém je ještě ochotný zesilovat."

Standartně tam je kond 200uF a odpor 150ohm dokonce jsem viděl moduly zesilovačů kde byli jen ty zelené plastové kondy asi svitkové,budu ještě pátrat a zjistím jaký největší kond vleze na desku když tak bych to upravil.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#32 Příspěvek od kokun »

cputakt píše: Standartně tam je kond 200uF a odpor 150ohm dokonce jsem viděl moduly zesilovačů kde byli jen ty zelené plastové kondy asi svitkové,budu ještě pátrat a zjistím jaký největší kond vleze na desku když tak bych to upravil.
Jak tě mohlo napadnout, že to budou "asi svitkové"? Při velikosti jejich hodnoty a rozměrech - nehledě na to, že mají označení "+" a "-" 8O :cry:
Tady je máš v katalogu - a bývaly barvy zelené, oranžové, anebo třeba šedé :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#33 Příspěvek od rnbw »

A rovno ich mozes vymenit, neboli prave kvalitne.

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od cputakt »

JJ to jsou ony ale já jsem s těmito kondy nikdy nedělal už na pohled vypadaly hrozně,taky mi připadolo divné že by to byli svitky.Na těch mých modulech jsou klasické hliníkové elity ale rači je všechny vyměním i když ty staré kondy byli kvlitnější než ty dnešní čínské šmajdy co za dva roky odejdou.
Naposledy upravil(a) cputakt dne 24 led 2013, 18:10, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#35 Příspěvek od kokun »

rnbw píše:A rovno ich mozes vymenit, neboli prave kvalitne.
Někdo je vyměňuje šmahem všechny, jeden vedle druhého.
Ale z mých zkušeností - ony zase až tak špatné nebyly (na rozdíl třeba od "stříbrných rusáků"). V oravských telkách (TESLA Orava) je jich většina dobrých ještě i teď, po 25 letech :wink:
cputakt píše:JJ to jsou ony ale já jsem s těmito kondy nikdy nedělal už na pohled vypadaly hrozně,taky mi připadolo divné že by to byli svitky. ...
Tak to jsi potom neviděl ještě třeba rumunské, anebo i ruské - "v plastu" :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od cputakt »

Tak jsem Condora otevřel a zjistil jsem že tam dali kondenzátory 220uF/6,3V Na odpory jsem se nedostal to až vytáhnu moduly ven ale našel jsem od Rubiconu kondíky 1800uF/6,3V teď váhám jestli tak vysokou kapacitu tam strčit,mám tady ještě 1000uf/6,3V tak nevím které tam strčit.

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od cputakt »

Tak jsem vyměnil ty kondíky a odpory a basů opravdu přibylo ale zvednul se i o dost výkon zhruba o jednu třetinu teď hraje hlasitěji.

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od cputakt »

A nastal problém,přibyl výkon a basy a zjistil jsem že pravý rproduktor to už asi má zasebou. Na nízkých kmitočtech chrčí i když není nikde protržený ale jak se ke mě condor dostal tak po otevření bylo vydět žo dovnitř něco nateklo tak to asi schytal i ten širokopásmový reproduktor.Hledal jsem nějakou náhradu a našel jsem tyhle http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=8 ... =72&catg=1 nebo tento http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=8 ... 58&catg=27 .Ten první by měl hrát už 50hz ten druhý jen 75hz který by jste doporučily.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#39 Příspěvek od ok1hga »

cputakt píše:který by jste doporučily.
ten, který se ti vejde mechanicky na otvory a bude ho jak přišroubovat . . .
vyměň hned oba, aby byly stejné!
jinak se přimlouvám za ten ARN-130-60/8, protože tam je ještě výškáč přes kondenzátor . . .

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od cputakt »

Rozmerove pasuji oba a taky se mi vice libi ten co hraje niz a jeste je magneticky odstinen takze koupim oba nove a basu jeste pribyde,ty stare uz asi ztratily pevnost zavesu.

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od cputakt »

Tak jsem si hrál s mechanikou,celou jsem ji rozebral pořádně vyčistil jemně namazal a složil.Vyměnil jsem řemínky nastavil prokluzovou spojku a snad to bude makat.Na jedné fotce je výstupek jakoby na nějakou pružinu (vyznačeno v červeném čtverci) v papírech tento výstupek není a ani netuším jestli tam něco patří nebo né.K machanice chybí jeden plech na otvírání mechaniky který nemám a asi budu muset něco vyrobit tak nevím jestli na tom plastu ještě něco nechybí.Zatím jsem nesehnal mechaniku ani tu poškozenou desku tak ji zkusím opravit,integráč UL 190 už mám objednaný a zbytek už by naměl být problém sehnat.Největší problém bude s DPS zkusím ho opravit a pokud to nepujde tak asi udělám nový.

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od cputakt »

Tak tu elektroniku od magiče asi nedám dohromady nesedí schéma některé součástky jsou vypuštěné něco tam je na víc a vím jistě že to co je na víc nebo chybí je tak od výroby,je poznat co je origo a co je upravované samodomo.Asi bylo více verzí a já mám jiné schéma takže nezjistím jak byl puvodní DPS i některé součástky jsou jinak zapojené a ještě tam je dokonce nastojato přidaná malá deska se součástkama která ve schématu vůbec není.Ach jo nezbývá než sehnat jinou desku nebo celou mechaniku.

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#43 Příspěvek od TAKJAN »

Pošli číslo schematu, pokud má, asi jo. Mám taky condor a schema, třeba mám jinou verzi..

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od cputakt »

Mám schéma z těchto stránek http://old.radiojournal.cz/schemata4.htm
Nevím jestli to je číslo schéma ale jedině tohle jsem tam našel AD 012 00
Rozdíl je v hodnotách některých součástek ale mi se hlavně jedná o tu řídící desku magnetofonu.Já mám na desce ještě přidanou malu desku která ve schématu vůbec není z ní vedl káblík na desku nahrávání bez konektoru na pevno.

Tak jsem prošel polské fora a jediné co jsem zjistil je že ten kablík z desky nahrávání je pro takové mute pokud magnetofon stojí na pause aby nešuměl.Původně ten kabel vedl z jiného místa desky ovládání magnetofonu ale na mém je asi nějaké vylepšení s tou malou deskou,problém je v tom že deska se spojuje s deskou MGF 4 vývody ale první není nikam zapojen a není tam ani žádná měď na DPS

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#45 Příspěvek od cputakt »

Ještě jsem uvažoval to udělat přesně podle toho schéma co mám že by to taky mělo šlapat ale i na ostatních deskách jsou třeba zespodu přidané nějaké součástky které ve schématu vůbec nejsou zakreslené tak mám obavy.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“