7-segment LED displej

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od workhard »

Netuším... zvyšují náklady? Každý normálně uvažující člověk by je tam prostě dal a celé toto vlákno jsme si mohli ušetřit.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#32 Příspěvek od petrfilipi »

Pánové, omlouvám se, že jsem Vás svými příspěvky okradl o Váš drahocenný čas. Proto - pokud nechcete, nemusíte číst dál. A hlavně - nenechte prchlivost cloumat Vašimi majestáty :-).

Tak jsem zkusil zapojit všechny segmenty paralelně, a to bez omezovacích odporů, přičemž jsem měřil proud,procházející segmentem, zapojeným na vývod 1. Výsledek mě mile překvapil - na žádném z testovaných proudů nebyl vidět nějaký markantní rozdíl ve svítivosti jednotlivých segmentů - viz přiložené obrázky.
Jako jediný problém tohoto principu zapojení vidím ale jinou věc. Displej jsem napájel ze zdroje TSZ75, ale tento zdroj (nebo aspoň můj kousek) není schopen udržet tak přesně napětí při změně proudu. Takže pokud při všech rozsvícených segmentech protékalo měřeným segmentem 9,14mA, tak při jednom rozsvíceném segmentu protékalo měřeným segmentem 14,37mA. Nemyslím si, že rozdíl svítivosti byl nějak tragický, ale viditelný byl - tohle by ještě chtělo doladit.
Takže pokud by LM317ka byla schopna rozumně udržet napětí při změně odběru z 80mA (1111) na 280mA (8888), tak si myslím, že by byl tento princip použitelný. Další změna napětí může ještě nastat při změně teploty, ale to už si vyzkouším, případně zjistím z DS.

Ať se daří.

Petr Filipi
Přílohy
14.29mA.jpg
(154.98 KiB) Staženo 30 x
10.15mA.jpg
(150.68 KiB) Staženo 26 x
06.53mA.jpg
(156.65 KiB) Staženo 31 x
02.68mA.jpg
(152.62 KiB) Staženo 28 x
00.88mA.jpg
(223.48 KiB) Staženo 37 x

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od Panda38 »

Jsi zvláštně tvrdohlavý, proč se tak moc bráníš těm odporům?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#34 Příspěvek od p32 »

No jo, odpor k práci, to znám. :lol:

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od workhard »

Petrfilipi si poradit nenechá, pro ostatní, co to tu čtou - NIKDY TO TAKTO NEZAPOJUJTE. Howgh.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#36 Příspěvek od petrfilipi »

Já se odporům nebráním, možná je nakonec budu muset použít až se ukáže, že tudy cesta nevede, ale je taky možné, že tudy cesta vede. Prostě mě baví vymýšlet věci jinak, ne jen donekonečna kopírovat klasické zapojení a tvrdit, že to či ono fungovat nemůže. Samozřejmě nejde ani o peníze - 30xR = 1xLM371. Nejde ani o místo - stačila by SMD varianta a odpor vřazený do cesty od registrů k segmentům.
Byl to prostě jen návrh - jakási idea - jak by to taky mohlo jít. Sesypala se pak na mě hromada lidí, kteří tvrdí, že to nemůže fungovat, protože:
1. Každý segment bude svítit jinak - u mého dipleje tomu tak není
2. Časem se ten displej určitě zničí - nevím, proč
3. Při použití one wire bude displej blikat - nevím proč, když se data z buferu přepíšou najednou na výstupy
...

Ale možná se mýlím já - ale v tom problém nevidím a snad s tím dokážu žít :-)

Celé zařízení má sloužit jako časovač. Samozřejmě bych mohl použít profi časovač na DIN lištu za 300 Kč a fungovalo by to taky, případně bych k PICu mohl připojit LCD displej a bylo by po problému. Já se ale rozhodl použít 8vývodový PIC - a to mi ještě jeden vývod zbyde - k němu kodér s tlačítkem na nastavování času a k tomu 4místný LED displej. Taky by bylo možmé použít 14-64 vývodový PIC a k němu v multiplexu displej - já se ale rozhodl jinak.

Prostě mě elektronika/programování baví. Nedělám to pro peníze, takže si s časovačem mohu trochu hrát.

Takže asi tak.

Petr Filipi

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#37 Příspěvek od Andrea »

Nepřišel jsi s ničím novým, zapojení LED displeje bez odporů se stabilizátorem napětí vyšlo v AR už před nějako tou desítkou let. No neuchytilo se.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#38 Příspěvek od Andrea »

petrfilipi píše:Ale i tak - přece nemusí být katoda na 0V. Když bych jí dal na potenciál 3V a proti ní měl výstup 5V/0V, tak na 5V bude svítit (anoda bude o 2V kladnější), na 0V bude lehce přepólovaná - ale jak jsem psal, to by nějak nutné nemuselo vadit.
A čím bys vyrobil ten potenciál 3V?

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#39 Příspěvek od feliz_navidad »

petrfilipi píše:Celé zařízení má sloužit jako časovač. Samozřejmě bych mohl použít profi časovač na DIN lištu za 300 Kč a fungovalo by to taky, případně bych k PICu mohl připojit LCD displej a bylo by po problému. Já se ale rozhodl použít 8vývodový PIC - a to mi ještě jeden vývod zbyde - k němu kodér s tlačítkem na nastavování času a k tomu 4místný LED displej. Taky by bylo možmé použít 14-64 vývodový PIC a k němu v multiplexu displej - já se ale rozhodl jinak.
Ano, mohl jsem to udělat elegantně a jednoduše, s použitím jednoho brouka a mít to už dávno hotové. Já jsem se však rozhodl jinak, brouků budu mít 5, mě to prostě takhle baví...

Když už to mermomocí chceš mít takhle, tak si změř proud segmentem i při vyšší teplotě okolí - 40-50°C.

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od Panda38 »

petrfilipi píše:...Prostě mě baví vymýšlet věci jinak,...
To je jako Cimrman když ověřil, že do vody díra skutečně udělat nelze. :-) Je to praxe, která lidi k takovým postupům přivedla. Samozřejmě že to bez odporů udělat může a fungovat to bude, ale časem budeš litovat. Při změně teploty (např. když se po delší době displej zahřeje) se posouvá charakteristika LED, bude se měnit protékající proud a svítivost. Rozdíl mezi propustným napětím při 20 a 40°C je dost výrazný a to tam běžně budeš mít.

EDIT: tento odstavec už neplatí (neporozuměl jsem správně funkci, viz dále)
Problikávání při zápisu - u LED je typické, že stačí jen krátký impuls a oko to postřehne. Proto se při multiplexu nejdříve vypíná stará číslice než se změní segmenty a zapne se další. Ty ve Tvém případě budeš pozorovat vždy při změně údaje slabé probliknutí i všech ostatních číslic. Možná Ti to nebude vadit - ale není to moc hezké.

Je sice hezké zkoušet nové možnosti, ale asi nemá moc smysl zkoušet znovu to, co jiní ověřili, že není dobrá cesta.
Naposledy upravil(a) Panda38 dne 13 úno 2013, 12:11, celkem upraveno 1 x.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#41 Příspěvek od Andrea »

Panda38 píše:Ty ve Tvém případě budeš pozorovat vždy při změně údaje slabé probliknutí i všech ostatních číslic.
V tomhle se pleteš, to zapojení s dvojicí RC článků se značně odlišnou časovou konstantou umožňuje nasunout data do posuvných registrů a pak je teprve naráz přepsat do paralelních registrů, takže nic blikat nemusí.

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od Panda38 »

Jo tak, teď se na to dívám důkladněji, myslel jsem že se latch zapisuje po každém bitu, ale ono se to zapisuje dlouhým LOW impulsem. Dík za opravu.

petrfilipi tak s tím problikáváním displeje to beru zpět, nebude problikávat, špatně jsem pochopil funkci, omlouvám se. Je to docela geniální princip.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“