Elektronkový sluchátkový zesilovač

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od AmarokCZ »

Thales: MIR50 není sice sluchátkáč o kterých je tu řeč, ale je na lepší úrovni než RA-1. 8-)
Duvsan: Co všichni máte s tou přebuditelností? Na to se dle mého názoru vymlouvají jen konstruktéři-prasata, protože správně navržené zapojení přece do takového stavu nikdy nedojde! (nemluvě o limitaci) Navíc i tranzistorák můžu navrhnout tak, aby měl "přebuditelnost", akorát to bude více topit... asi jako lampy. :)
Co se týče triody, tak bych spíš řekl, že zkresluje 2. a ne 3. harmonickou.
Na straně lamp po poslechu pořádného polovodiče zůstává jen hrstka těch, jimž lampou deformovaný zvuk vyhovuje víc než přesný zvuk tranzistoru.
Bezpečnost není zrovna problém, dá se to zlepšit sériovým kondíkem, nebo připojením na katodu bez nutnosti trafa. Nehledě na to, že i kdyby do sluchátek šlo třeba 300V, tak se nic neděje (u špuntů a pecek bych si ale netroufal) ... elektrostatická sluchátka se svým necelým kilovoltem taky nikoho nezabila... a to ani mě ty moje doma-dělaná. :wink:
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#32 Příspěvek od Duvsan »

Hej hej. Harmonické som už opravil. A dvaja páni pred tvojim príspevkom to asi trafili. Ak sa niekto rozhoduje, najlepšie keď si to porovná. Samozrejme, kvalitný lampáč je náročnejší úkol kvôli ďaledo väčším impedanciám a rušeniu a väzbám s tým súvisiacim atď. Skrátka, je to iná technológia, iné pomery. Popočúvať a potom rozhodovať.
Keby som vedel o niekom v okolí, kto má solídny elektrónkač, hm

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#33 Příspěvek od mtajovsky »

Tomuhle bastlu by slušela krabice od bot :D . Fakt škoda krásného kovového materiálu na skříň.

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od Thales »

MIR50 je coby sluchátkáč (nastavený do čisté A třídy) lépe hodnocený než Ciuffoli a to je uznávaná klasika.

Uživatelský avatar
svmbass
Příspěvky: 157
Registrován: 04 srp 2007, 02:00
Bydliště: Val. Klobouky

#35 Příspěvek od svmbass »

..vlákno se zájmem sleduji, tak se taky připojím několika poznámkami;
Všechny diskuze a drobné rozpory, názory na sluchátkové zesilovače elektronkové nebo tranzistorové jsou ve spojitosti s rozdílnou charakteristikou našich uší a taky nezanedbatelnou mírou placeba efektu. Dle mého názoru by každý sluchátkový nadšenec měl mít nejméně dva Headampy – tranzistorový i elektronkový.

Všichni, kteří se tímto hobby zabýváme, víme jak je hodnocení hudebního zvuku subjektivní záležitostí, každý z nás vnímáme odlišně.
Tento víkend byl u mě na návštěvě starý kamarád (inženýr lékařské elektrotechniky), starý hifista který v průběhu 70-tých a 80-tých let postavil spoustu konstrukcí zesilovačů s tranzistory i s elektronkami, namátkou mohu jmenovat několik bezvadných kopií zesilovačů Marshall JCM-800 100W včetně identického vzhledu…
Jelikož na různá DYI fora nechodí, kde „my pravidelní členové“ jsme jako doma, tudíž není ovlivněn našimi diskuzemi o problematice a názorech k sluchátkovým zesilovačům. Chtěl jsem znát jeho nezávislý postoj.
Čili přichystal jsem k testu pouze jedny sluchátka – HD650 a několik sluchátkových zesilovačů:
1. HA-LME49610
2. LaDA2075 s mírnou úpravou na sluchátkový zesilovač, 2x LM1875, dva samostatné napájecí zdroje
3. Headamp Ciuffoli
4. HA-6P15P, elektronkový s pentodami, samostatné anodové napájení na kanál
5. HA-6N1P, elektronkový s triodami, samostatné anodové napájení na kanál

Pouštěla se stále; píseň: Tr 03 Mokra ulica, CD Peter Lipa…v nejlepších rokov

Celkem jsem byl jeho hodnocením překvapen – pro kamaráda byl nejlépe hrající sluchátkový zesilovač LaDA2075, což jsem tedy určitě nečekal!! 8O


Sluchátkový zesilovač MIR50 ve třídě A testován nebyl, mám jej nyní těsně před dokončením finálního designu konstrukce….. později budou fotky

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od Thales »

Já jsem ho "testoval" ale jen chvíli ze zvědavosti jak si o něm psal. Zesilovač je na trošku jiné desce než je ta oficiální a je určený pro vestavbu do malých aktivních třípásmovek, ale když už byl na stole a věděl jsem že se u mě druhý den staví kamarád s HD600 byla by škoda to nezkusit. Hrálo to velmi pěkně, ale já na sluchátka prostě nejsem.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od AmarokCZ »

Thales píše:MIR50 je coby sluchátkáč (nastavený do čisté A třídy) lépe hodnocený než Ciuffoli a to je uznávaná klasika.
Což nic neříká, protože Cuiffoli (máš-li na mysli ten jeho "the my Hi-End super linear Headphone amplifier without vaccum tube") je dle mých zkušeností tranzistorák, který si svoji pozornost nezaslouží mimo jiné kvůli tomu, že i přes označení "super linear" má obří zkreslení, které tahá za uši. Cuiffoli je uznávanou klasikou možná tak u lidí, co uznávají RA-1... :?

Dva headampy jsem dříve měl: jak elektrostatické (elektronkový od Staxu, polovodič svůj), tak na obyčejná sluchátka (bylo jich víc, vše ale moje konstrukce často inspirované jinými konstrukcemi) a lampy bych nechtěl kvůli nafouklému nekvalitnímu basu a uhlazenému vršku. Jsou ale lidi, co tohle vyhledávají, takže proč ne...
Na obhajobu lamp musím napsat, že jsem nedávno slyšel lampový repro zesilovač 1+1W, který hrál luxusně - úplně jak tranzistory. :)
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od Thales »

Ano myslel jsem ten, ale nestavěl jsem ho ani neporovnával, vycházel jsem z hodnocení na netu. Vzhledem k tomu že jsem na něj četl jen chválu předpokládal jsem že takový průšvih to nebude. Vyloženě sluchátková témata nevyhledávám takže se snadno mohlo stát že negativní hodnocení mi uniklo.

Ten "nafouklý bas" co zmiňuješ u elektronkových zesilovačů myslíš obecně na reprobednách nebo i/na sluchátkách? Odpověď na tuto otázku mě zajímá protože tohle bych rád rozvíjel a někam tím směřuji - možná se někam dopracujeme.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od AmarokCZ »

Z vlastní zkušenosti můžu mluvit jen o sluchátkách (elektrodynamická i elektrostatická, vše OTL), ale z druhé ruky mám informace, že nafouklé basy jsou problém i u repro (s výjimkou toho 1+1W zesíku viz výše).

Cuiffoli je primitivní diskrétní konstrukce, která se dá postavit prakticky "za nic", proto asi tolik chvály. Navíc nutno zohlednit to, že samo-výroba hraje "líp" i když vlastně hraje hůř...
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od Thales »

Proč basy hrají tak jak hrají na bednách a elektronkách tak jak hrají vím (nebo se tak alespoň domnívám), jde mi o to zjistit jestli se to u sluchátek děje ze stejného důvodu. Mohl bys zkusit vzít nějaký slušný sluchátkový zes a větší sluchátka, zařadit do série s nimi odpor alespoň tak veliký (nebo větší) než je jejich impedance a zhodnotit změny ve zvuku? Nemyslím hlasitost - myslím jejich projev. Já tu teď nic vhodného na testování a porovnávání nemám.

Mimochodem co je podle tebe kvalitní sluchátkový zesilovač? Myslím nějakou konstrukci do jejíž dokumentace lze nahlédnout, ne nějaký blackbox.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#41 Příspěvek od Duvsan »

Thalesi, podľa uvedeného predpokladám, že elektrónkáče obviňuješ z veľkej impedancie na výstupe. Tá sa nekoná, keď to máš cez výstupný transformátor. Ale vieme, že ten sa tiež prejaví.
No, vyzerá to tu zaujímavo. Dúfam, že sa k niečomu doberiete. Budem to pozorne sledovať.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od AmarokCZ »

Pokud narážíš u repro na to, že tam problémy dělá trafo, tak nejsem proti, pořádné trafo je problém sehnat a i tak je to kompromis. Ovšem problém je stejný i u OTL.
Testování vlivu výstupní impedance mám už za sebou, takže můžu říct, že když je impedance zdroje stejná jako sluchátek (v mém případě jsem se tomu věnoval na AKG K240 55ohm), tak je výsledkem "stejnobas" - všechny basy znějí podobně, slévají se a nejde moc dobře odlišit basu od šlapáku ve chvíli, kdy hrají současně.

Výstupní impedance ale asi problém nebude, zkoušel i elektronkáče/hybridy s impedancí kolem 1R a beze změny.
Ale hlavně stejným problémem trpěl i elektrostatický zesilovač, který je zatížen kapacitou cca 100pF, tudíž na basech "ničím". U toho svého tranzistorového jsem zkoušel zvýšit výstupní impedanci na 4k7 (sériovým odporem) a vůbec nic se ve zvuku nezměnilo!

Já to beru tak, že je to vlastnost lamp, stejně jako uhlazený konec akustického pásma.

Jako kvalitní polovodič můžeš považovat nějakou klasiku od Macury, DisPre II má volně dostupnou dokumentaci. Je toho víc, ale bez vyzkoušení toho moc zjistit nejde (pro mě je u tranzistoráků indikátorem potenciálního problému velké zkreslení, které mi prostě u tranzistoru vadí). Hodně dobrý (obzvláště s přihlédnutím k ceně) je i OZ "podepřený" diamond bufferem.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#43 Příspěvek od Duvsan »

Tak ten druhý link beriem ako vtip.

Ops, ospravedlňujem sa, letmý pohľad ma pomýlil. Koniec mi pripadal v triede B a skreslenie "vyretušované" silnou spätnou väzbou. Pozrel som bližšie a vidím, že som sa unáhlil. Sorráč

Fakticky je to AB, len trochu ináč? 8O

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od Thales »

DisPre samozřejmě znám, nad něčím podobným jako to druhé jsem přemýšlel jako nad předzesilovačem. Nemám ale zkušenosti se sluchátkovým provozem (nezkoumal jsem).

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#45 Příspěvek od Crifodo »

AmarokCZ píše:Nehledě na to, že i kdyby do sluchátek šlo třeba 300V, tak se nic neděje (u špuntů a pecek bych si ale netroufal) ... elektrostatická sluchátka se svým necelým kilovoltem taky nikoho nezabila... a to ani mě ty moje doma-dělaná. :wink:
Klidně si to tak používej, ale takovéhle věty podle mě zaslouží 10x spíš výmaz než nějaký laický hlášky v sekci TV (kde se stejně maže proto, aby laici nelezli do kšeftu servisákům). Myslíš že sluchátka mají šňůru s izolací a odolností proti vytržení pro 300 V? Až tě někdo poslechne, můžeš ho (nebo jeho děti) mít na svědomí.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“