Tuner Tesla ST100, náhrada za KF125

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
reman
Příspěvky: 100
Registrován: 05 pro 2005, 01:00

#31 Příspěvek od reman »

Na klasiku se sahat nemá.Něco jiného to bylo v době kdy nebylo nic lepšího k dispozici, tehdy měl ten tunnig opodstatnění, ale dnes kdy sehnat něco kvalitnějšího můžu pomalu i v samoobsluze a když se jedná opravdu o kultovní přijímač tak do něj sahat za jiným účelem než je uvedení do původního provozuschopného stavu svědčí o naprosté neúctě a nuvědomění si skutečné hodnoty.
Taky ho mám, a taky jsem ho získal překopaný - křemík z výstupu leťel do týdne od získání, GC 517 se mi podařilo sehnat na aukru, bohužel problém byl ze stereodekodérem - samozřejmě předělávka na A290D.Naštěstí se mi předloni podařilo získat nefunkční vrak který sloužil 15 let jako podložka pro květináč a majitelka krom rostliny vydatně zalévala i přijímač.Přežily to jen vstupní jednotka,napájecí zdroj a stereodekodér, základní deska poněkud doslova a dopísmene shnila.Takže stereodekodér po potřebné údržbě putoval na své místo a A290D letěl širokým obloukem kamarádovi na bastlení. Šum není nijak strašný, v dnešní době kdy dálkový příjem na VKV je pouze historické scifi tak ty místní stanice jedou v naprosté pohodě. Za "HIFI" přístroj tak jak to má napsané na čelním panelu bych ho sice neoznačil, ale na poslechu dnešních stanic se to stejně nepozná a na jejich monitorování a občasný zvědavostní scan poláků na OIRT a scan mezipásma to bohatě stačí.
Pokud ti ten přijímač šumí opravdu tak že je to k neposlechu, tak je v něm něco špatně, ale ne v konstrukci, pouze něco odešlo.Soustřeď se opravdu na opravu nebo ho raději prodej někomu kdo jej ocení a sám si pořiď co ti vyhovuje, šahat do něj v dnešní době kvůli vylepšování je opravdu zhovadilost.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#32 Příspěvek od konosuke »

ST stovku jsem měl z druhé ruky na inzerát z AR někdy v roce 1981, na 9 el. YAGI 090 G BL Kovoplast Chlumec uspokojivě chytal Österreich III 99.9 MHz občas stereo, 250 km. Jenom k čemu nezajímavé mezipásmo 73-88 MHz bez programové náplně, jo na 75 MHz bylo slyšet tehdejší Veřejnou bezpečnost. Všechna ostatní čs. rádia, tunery 632A, 3603A, 3606A, 813A, 814A, 820A, Soprán, měly mezipásmo potlačené, snad s jednou vyjímkou SP201 810A který měl FM část identickou s ST-100.
Přílohy
Tesla ST 100.jpg
(61.52 KiB) Staženo 199 x
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#33 Příspěvek od mtajovsky »

Ten knoflík na ladění nevypadá jako originál. Originál je větší duralový masív bez značky ukazatele.
Přílohy
ts3601.jpg
(49.38 KiB) Staženo 177 x

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#34 Příspěvek od konosuke »

Máš pravdu předsedo, točítko tuning není původní, foto je ilustrativní. Ale, vyráběl se ve vícero provedeních s drobnými úpravami, viděl jsem i takový co měl z fabriky síťový vypínač černý kolébkový plast namísto stříbrného válečku na stisk. Je vyobrazen a popsán v knize Gazda, V.: Čtení o hi-fi.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
lokin
Příspěvky: 2
Registrován: 02 říj 2015, 02:00

#35 Příspěvek od lokin »

Zdravím v spolek, nevíte někdo náhodou, co byl za typ ST100 se zesilovačem ? Koukal jsem po netu a našel jen samotný tuner.
Přílohy
ST100.JPG
(48.26 KiB) Staženo 281 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#36 Příspěvek od rnbw »

Nie je to doma prerobene?

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#37 Příspěvek od elektrosvit »

Tohle je jasný bastl, docela solidně udělaný. Originální ST100 se zesilovačem byla SP201- 810A. Resp. ST100 byla SP201 očesaná o zesilovač a AM díl.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#38 Příspěvek od Hill »

Řekl bych, že ty knoflíky na našich rádiích byly z plastu s vroubkovaným obvodem a čelně naraženým víčkem spoustředně drážkovaným, hliníkové víčko na nich bylo nižší a vzadu u panelu už žádný hliníkový prstýnek neměly. Uchycení na hřídelku obstarával ocelový prstýnek kolem plastové trubky a v prstýnku červík přístupný nenápadnou dírkou na obvodu knoflíku.
Jenže paměť je ošidná, když to nevidím před sebou.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#39 Příspěvek od kokun »

Určitě bastl.
Tesla nikdy nemontovala DIN konektor (SLUCH) na panel - pomocí šroubků, zepředu. Vždycky byly na "mezipanelu" a přinýtované dutými, mosaznými nýtky.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#40 Příspěvek od konosuke »

někdo si dal prácičku, přední panel téměř profi tovární dizajn dojem hyzdí enem amatérsky přišroubovaná DIN zásuvka vlevo, vložil bych rozpojovací jack 6.3mm pokud teda jde o přípoj pro sluchátka, stejně kromě Tesly 5-pin v půlkruhu nikdo nepoužíval
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#41 Příspěvek od elektrosvit »

Hille, s těmi knoflíky jsi to popsal zcela přesně. Jen doplním, že hliníkové víčko bylo třeba u těchto Hi-Fi přístrojů protaženo v jakýsi plášť, který pokrýval plastovou část zhruba do poloviny výšky. U řady Song byla plastová část kryta celá, vystupoval jen tenký lem. Mám tu zatím nerenovovaný zesilovač AZS 100 a tam je plastový střed krytý kovovým pláštěm po celé délce. Obdobná byla i konstrukce hmatníků pro isostaty. U Bohémy a spol. opět plast s kovovou čepičkou, jinde plastový střed nasunutý do kovového válečku. Vše opět vroubkované, krásně se to čistí. :twisted: U toho zesilovače jsou hmatníky pojištěné červíkem a mají menší průměr, než třeba u toho Songu, kde jsou již přilepené. Pozdější celoplastové hmatníky oválného tvaru s různobarevnými terčíky už se mi tak moc nelíbily.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“