Oprava úsporky ???

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#31 Příspěvek od Hydrawerk »

Hmm, tak asi máme taky podobné od Philipsu. Zhruba toto: http://www.svitidla-soucek.cz/1646-larg ... 0-240v.jpg
Rozsvěcí se strašně pomalu. Otec je omylem koupil roku 2008. Vypadají totiž v obýváku hezky. Asi vydrží dlouho. Naštěstí je tam ještě další opravená úsporka Osram ze smeťáku, která naběhne celkem rychle.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#32 Příspěvek od Hydrawerk »

Artaban001 píše:Ta je taky z Ikee, akorát jsem z ní sloupal ten matovací silikon..
Ten silikon náhodou není zlej, při rozbití v něm zůstanou střepy a nerozsypou se. Vhodné do dětskýho pokoje. Ale nikdy jsme to nekoupili.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#33 Příspěvek od Artaban001 »

Ten silikon jsem sloupal kvuli tomu, abych to mohl vyfotit.. Stejne sla pod sroubovak. Samozrejme ty dalsi jej maji.. A jinak se z tech usporek uvolnuje jakysi smrad, jak se ty ruzne hmoty zihaji horkem z trubice a z uzavrenyho predradniku.

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od Jenda_KL »

Hydrawerk - To jsou oni, včera jsem na to doma koukal, jsou to Philipsy, vetší Softone 20W a nesmrdí, ale po hodině se nedaj v ruce udržet.
Smrdí mi ale Osram Duluxstar 24W/827 a tu mám nad stolem v dílně v "pixarce" a taky drží už pět let s tím, že svítí kolikrát celý den. Má ale proti těm filipsům viditelně o dost mizernější spektrum, na jemnou práci nepoužitelný.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#35 Příspěvek od Hydrawerk »

Konečně jsem se dostal k opravě jakési 21W Osramky ze smeťáku. Byl vybuchlý jeden tranzistor, spálený 10ohm rezistor na vstupu a přerušená tlumivka (označená zeleně). Jsou tam dvě stejné. Klasický toroidní transformátorek tam není.
Kvůli přerušené tlumivce jsem opravu předřadníku vzdal a vestavěl do Osramky raději jiný předřadník z nějaké úsporky Philips, která měla přepálené vlákno. Už to asi půl hodiny svítí a myslím, že ještě pár let svítit bude.
Ty maličké tranzistory jsou legrační.
Přílohy
Osram 01 vybuchly tranzistor.jpg
(207.82 KiB) Staženo 143 x
Osram 01.jpg
(209.52 KiB) Staženo 134 x
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 25 čer 2013, 02:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#36 Příspěvek od Hydrawerk »

Někdy v roce 2010 jsem opravoval úsporku EuroLite. Vestavěl jsem tam cizí předřadník, který jsem trochu opravil. Bohužel, něco se nepovedlo, takže úsporka vždy po půlhodině svícení začala divoce blikat. Tehdy jsem si nevěděl rady.
Dnes (2013) jsem úsporku zase otevřel a uviděl začátečnickou chybu. Dal jsem tam v roce 2010 keramický kondenzátor, který je velmi závislý na teplotě. Takový tam nepatří. Nahradil jsem ho svitkovým kondenzátorem a nyní už úsporka funguje dobře. Uvidím, jak dlouho vydrží.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#37 Příspěvek od Hydrawerk »

Pokoušel jsem se neúspěšně opravit tuhletu úsporku Platinium Ionic bulb. https://plus.google.com/photos/10626421 ... 6615495377
VN násobič jsem dal pryč. Vyměnil jsem spálené tranzistory a vyschlý elyt. Nepomohlo to. Vzhledem k tomu, že plošňák se nedal mockrát odpojit a připojit (hrozilo uklepání vývodů trubice), jsem to raději vzdal. Asi tam byl nějaký skrytý studeňák. Při připojení na 230V se nestalo vůbec nic. Ani se nespálily nové tranzistory. Přívodní drátky byly v pořádku a žádného přerušení na plošňáku jsem si nevšimnul.
Inu, nebudu ztrácet čas s mizerným výrobkem z TV Products... http://www.tvproducts.cz/cz/detail/Ioni ... -Platinium

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#38 Příspěvek od Hydrawerk »

Opravil jsem raději jinou úsporku neznámého výrobce. Připomíná ale Osram podle přítlačných kontaktů vláken trubice... Opět nalezena ve smeťáku. Po připojení na 230V bzučela a blikala. Plošňák byl špinavý a trochu se loupal. Po výměně nafouklého elektrolytického kondenzátoru už úsporka svítí normálně. I s původními tranzistory. Pro jistotu jsem ještě zkratoval pojistku.
Úsporka už svítí pěkných pár hodin. Trubice je asi ještě OK. I když lehce opálená.
Pájet na hliník neumím, tak jsem tam dal mosazný dutý nýtek do dírky vyvrtané v hliníkovém závitu.
Přílohy
usporka012.jpg
Již vyměněn elyt a přívodní drátky.
(213.43 KiB) Staženo 119 x
usporka011.jpg
Po opravě.
(168 KiB) Staženo 139 x
usporka14.jpg
Taky po opravě.
(294.76 KiB) Staženo 130 x

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#39 Příspěvek od Hydrawerk »

Další úsporka pomalu blikala. Propájel jsem studené spoje a vyměnil obě tlumivky označené zeleně. Jen jedna z nich však byla vadná. Toroidní transformátorek tam nebyl. Na plošňáku výrobce neosadil některé součástky, dokonce ani PTC termistor tam nebyl. Asi proto, že je to model Economy. Tak jsem ho tam doplnil. Také přívodní drátky jsou nové.
Přílohy
Osram 03--no PTC.jpg
(216.44 KiB) Staženo 133 x
Osram 03.jpg
(208.49 KiB) Staženo 141 x
Osram 03-- economy.jpg
(211.28 KiB) Staženo 145 x
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 08 črc 2013, 23:22, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#40 Příspěvek od Hydrawerk »

Úsporka už zase svítí. Už je pár dní v lustru. Všimněte si opálených konců trubic. Úsporka už evidentně pěkných pár let někde sloužila, dokud se nespálila jedna tlumivka.
Přílohy
Osram 03--.jpg
(122.8 KiB) Staženo 136 x
Osram 03-----------.jpg
(114.76 KiB) Staženo 134 x

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#41 Příspěvek od Duvsan »

Som trochu od veci, nechcem zakladať nové vlákno. V osvetlení kuchynskej linky doslúžila stenčená trubica PHILIPS F13T5/D. Napojil som ju na elektroniku z úsporky KANLUX BH4-15W, šlape krásne. Uvažujem nad využitím. Kupovať lampu je nezmysel. Ak má niekto nejaký vrak, alebo len pätice na tú trubicu, kúpim. Dík

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#42 Příspěvek od Duvsan »

Nikomu sa neváľa atrapa lampy pre 13W trubicu, alebo aspoň tie pätice?

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#43 Příspěvek od Duvsan »

V niektorom vlákne je spomenutá novinka v konštrukcii úsporiek, kde trubica je bezvývodová a je na nej navinutý drôt a ten ju rozsvecuje. Netuším, kde to vlákno hľadať a hoc by nešlo o opravu, ale prerábku, snáď to môže byť riešené na tomto mieste.
Keby som na konce trubice navinul bavlnou opradený drôť a zapojil ho namiesto žeraviacich vlákien, šlo by to bezproblémovo, alebo je v tom rozdiel? Potom by tomu nemali vadiť časté štarty a malo by to byť trvácne.
Ako určiť vhodný počet závitov?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#44 Příspěvek od Hydrawerk »

Duvsan píše: Keby som na konce trubice navinul bavlnou opradený drôť a zapojil ho namiesto žeraviacich vlákien, šlo by to bezproblémovo, alebo je v tom rozdiel?
,
Se stávajícím předřadníkem by to asi nešlo. Pracovní kmitočet bude jiný. Stávající předřadník rovněž není nijak výkonově předimenzovaný a tudíž na pokusy není moc vhodný.
Asi máš na mysli indukční žárovku. http://www.indukcnisvetla.cz/dragon.htm
Moc velkou budoucnost jí nedávám, časem se budou používat jenom LED.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#45 Příspěvek od Hydrawerk »

Našel jsem opět ve smeťáku starou úsporku Osram longlife s maličkými mosfety divného typu D2N52, které se nepodařilo nikde najít. Po kontrole trubice jsem vyměnil poškozený kondenzátor a přerušenou tlumivku. Taky jsem tam dal jakési nové mosfety na 500V, odněkud vypájené. Úsporka chvíli svítila a pak se prorazil jeden nový tranzistor, tak jsem ho vyměnil. Potom došlo k výbuchu jedné tlumivky a zničení obou tranzistorů. Ten předřadník byl nějaký divný a už jsem ho měl plný zuby.
Přílohy
osram longlife012.jpg
(246.63 KiB) Staženo 124 x
osram longlife02.jpg
(113.27 KiB) Staženo 131 x
osram longlife01.jpg
(99.97 KiB) Staženo 122 x

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“