Klávesnice USB s podporou PS2

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#31 Příspěvek od judeware »

Ještě bych malinko doplnil:
No tak ono to chce nejdřív pokročilejší OS. Pak si ji můžeš připojit kdykoliv.
Zkusil jsem zapnout PC a zůstat v DOS 7.10 (reálném režimu WIN98GOLD). Klávesnice byla Silitek původně DIN5 z roku 1990 (kabel nahrazen z jiné, s PS dvojkovým konečníkem). Výsledek - po zapojení k zapnutému PC LEDky fungují, ale až po druhém stisku NumLock (šlo o první stisk klávesy po připojení). Poté už normálně. Takže bych to na pokročilost O.S. neviděl :D , spíš záleží na tom, jak se s tím ten který HW vypořádá.

Ze své vlastní praxe zapojování takové klávesnice za chodu PC rozhodně nedoporučuju! V dobách 486/P1 jsem měl tu čest zachraňovat řadu PC s nefunkčním rozhraním klávesnice právě z tohoto důvodu (dle postižených). V 99% případů šlo o přerušenou pojistku 1A na desce PC. Jak k tomu docházelo, dodnes nechápu.

Klávesnice DIN/PS2 nemá napájecí nože delší, než datové (jako USB), takže raději opravdu nee.

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#32 Příspěvek od feliz_navidad »

Po delší době jsem si vzpomněl na toto vlákno, takže sem uvedu i výsledek řešení, třeba se to bude ještě někomu hodit:
Klávesnice se skutečně nastavuje podle hodnot napětí, které "vidí" na datových vodičích. Jsou-li oba na +5V (přes rezistory), nastaví se do režimu PS/2. Ale- na rozdíl od standartní PS/2 klávesnice, tato konkrétní v dotazu použitá po připojení napájecího napětí neustále vysílá kód 0xAA (úspěšný Power-on test) a čeká na přijetí kódu 0xFA (ACK). Teprve poté reaguje na stisk klávesy vysláním odpovídajícího kódu. V daném zařízení bylo tudíž nutno implementovat dodatečně obousměrnou komunikaci, která na standartní PS/2 klávesnici není nutná. Tož tak.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“