Transiwatt TWM 140

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#31 Příspěvek od ok1hga »

ok1hga píše:. . . něco tam máš "ukrutně blbě"!!!
TWM140 píše:Tak už jsem na tu hrubou chybu přišel a to se asi všichni pobavíte.U všech čtyřech tranzistorech KC507 jsem měl obráceně kolektor a emitor, vůbec nevím jak se to mohlo stát.
. . . vždycky je to nějaká blbost, jen na to přijít !

gratulace !
máš zase o pár zkušeností víc a už si budeš do smrti pamatovat,
co všechno se má kontrolovat . . .

TWM140

#32 Příspěvek od TWM140 »

Díky moc všem kteøí mi tady poradili.Zítra si ještì seženu ty rezistory 2k7, protože v tom jednom kanále je poøád ten trimr a v druhém trochu rozmìrovì vìtší rezistor 2k7 který jsem si našel.Jenom poøád nemùžu pøijít na to kde se na tom pravém kanále bere ten šum, že by z mixu?Mám to ale pøeplé na aux, nevím jak se propojuje ten mix mì to pøes nìj nehrálo když jsem pøepnul na to preamp. z aux.A ještì se chci zeptat jestli je normální že se ty budièe KU611 hodnì høejí až se na nich skoro nedá udržet ruka, zhruba stejnì jako ty výkonové rezistory 150R?Každopádnì zítra to ještì všechno poøádnì promìøim a vyzkoušim.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#33 Příspěvek od ok1hga »

TWM140 píše:A ještě se chci zeptat jestli je normální že se ty budiče KU611 hodně hřejí až se na nich skoro nedá udržet ruka, zhruba stejně jako ty výkonové rezistory 150R?
na těch KU611 je asi 3,5W !!! a trvale !
podívej se jestli jsou podmáznuté podložky pod nima !
Možná by i stálo za to dát jim lepší chladiče, né jen takový "pásek" !
Z jakého materiálu ten pásek je ?
Je to hliník, nebo železo ?

TWM140

#34 Příspěvek od TWM140 »

Tak jsem si sehnal ty rezistory 2k7, dal jsem je tam a zkusil to znovu promìøit:
Napìtí na emitorech u pravého kanálu - 30,5V, ale poøád se to hýbe.Chvíli je tam 30,5V pak zase tøeba 29,5V potom 31V a takhle poøád dokola.
Napìtí na emitorech u levého kanálu - 30,9V stálé.

R115 - 18,3V stálé.
R117 - 18V stálé.

R116 - 19V nestálé, také so pohybuje.
R118 - 19V nestálé, také se pohybuje.

Zajímalo by mì proè to tohle u toho pravého kanálu dìlá.To že tolik šumí je také divné.Napadlo mì jestli tøeba už nemùže být naèatý ten tranzistor T14 KC507?Nebo èím by to mohlo být?

Jinak k tìm KU611, 3,5W je tam poøád a nemìní se i když je zesilovaè vybuzen tøeba naplno?Podložky pod nima byly trochu podmáznutì, není tam sice žádná extra vrstva, ale nìco tam je.Pøijde mi že se teplo taky docela dobøe pøevádí na ten chladiè protože je po chvíli docela horký.Ten pásek si myslím že je ze železa, nechce se mi tam šahat magnetem abych nìco nepokazil, ale vypadá to na železo.Teplo by se pøes nìj mìlo odvádìt na kostru zesilovaèe protože je to taky propojený.

Ještì bych se chtìl zeptat, jaké je optimální napìtí na vstupu pro vybuzení na plný výkon?Je to tìch 1,55V?Pøijde mi totiž když to pøipojím na poèítaè, že musím dávat hlasitost hodnì doprava tak na 7 aby to hrálo nahlas, ale používám starou zvukovou kartu takže ta to asi nevybudí tak dobøe.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od ZdenekHQ »

Sorry, četl jsem jen poslední příspěvek, ale nestabilní napětí + šum = kmitá to jak čert.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#36 Příspěvek od ok1hga »

ZdenekHQ píše:nestabilní napětí + šum = kmitá to jak čert.
škopek má, to by už musel přeci vidět !

jestli měl přepólovanou tu KC507, skutečně může být "načatá" . . .
už jsem takový tranzistor měl v rukách, šuměl jako prase a vytvářel zvláštní lupance, nebo spíš shluky lupanců a pak třeba 10 vteřin nic a potom zase začal . . .

TWM140

#37 Příspěvek od TWM140 »

Zkusil jsem to dát na osciloskop a u toho pravého kanálu to nìjak divnì lítá, viz. foto poøád se to pohybuje.Na levém se ukáže jen ten prùbìh co je na obrázku.Zkusím tedy vymìnit ten KC507, ale k tomu bych se chtìl zeptat, nìkde jsem èetl že musí mít Uceo alespoò 70V?
Přílohy
Levý.jpg
(281.22 KiB) Staženo 64 x
Pravý 2.jpg
(283.65 KiB) Staženo 64 x
Pravý 1.jpg
(283.9 KiB) Staženo 63 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jestli z tohoto obrázku někdo pozná, že to skutečně nekmitá, tak je dobrej. Já bych si to netroufal.

Nakrm to obdélníkem 1kHz , dej tam zátěž a (třeba) uvidíme.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#39 Příspěvek od ok1hga »

jaký čas a napětí máš na těch obrázcích na dílek ?

TWM140

#40 Příspěvek od TWM140 »

Já tónový generátor nemám, takže jedinì pøes zvukovou kartu v PC, ale je to stará zvukovka a obdélník mi èistì nevygeneruje.Jediné co je pìknì èisté je sinusovka a trojúhelník.
Mám tam nstaveno 10mV/dílek a èas 10mS.Na vstup jsem nepouštìl nic.Mám tam tedy pustit ten trojúhelník nebo sinusovku 1kHz?A hlasitost mám dát kam?Naplno to pustit nemùžu protože nemám tak silný rezistor aby ten výkon pøežil.

TWM140

#41 Příspěvek od TWM140 »

Dnes jsem sehnal nový tranzistor KC507 a zkusil ho tam dát.Nic se nezmìnilo, poøád to šumí.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#42 Příspěvek od ok1hga »

TWM140 píše:pořád to šumí.
když odpojíš C57/C58 je tam šum pořád ?
(v tom tvém schematu jsou to C23/C24)

TWM140

#43 Příspěvek od TWM140 »

Zítra tedy zkusím odpojit ty kondenzátory a dám vìdìt.Dnes jsem mìøil ty prùbìhy.Je to ze zvukové karty, frekvenci jsem mìl u všech prùbìhù 1084Hz.Jako zátìž jsem dal rezistor 8,2Ω.Hlasitost jsem moc nevytáèel, protože už pøi nastavení 1,5 na zesilovaèi (v PC naplno) se rezistor dost høál (je to jen asi 5W).Trojúhelník a sinusoidu zvukovka vykreslí pìknì, ale ten obdélník už je horší.Pro porovnání pøikládám i obrázek obdélníku pøimo ze zvukovky.Na osciloskopu jsm mìl 1ms, 10mV/dílek.Myslím si že to ten zesilovaè zesiluje pìknì a žádné zákmity tam nejsou, posuïte sami.
Přílohy
Levý - trojúhelník.jpg
(281.36 KiB) Staženo 59 x
Levý - sinusoida.jpg
(287.99 KiB) Staženo 65 x
Levý - obdélník.jpg
(284.34 KiB) Staženo 64 x
Obdélník který jde ze zvukové karty.jpg
(260.04 KiB) Staženo 66 x

TWM140

#44 Příspěvek od TWM140 »

...
Přílohy
Pravý - trojúhelník.jpg
(255.61 KiB) Staženo 57 x
Pravý - sinusoida.jpg
(251 KiB) Staženo 58 x
Pravý - obdélník.jpg
(282.58 KiB) Staženo 60 x

TWM140

#45 Příspěvek od TWM140 »

Tak jsem odpojil ten C58 v pravém kanále a zkusil to zapnout.Šum zmizel pouze to v reprobednì jen nepatrnì dunìlo (jako 50Hz).Zmìøil jsem napìtí na emitorech koncových tranzistorù a je stálé 31V.Co z toho tedy vyplývá?

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“